Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 20.04.2019 SAAT 13:56:55
Advert
 
Advert

Eğitimde kodlama dönemi başlatıldı

Kocaeli Bilim Merkezi’nde Kodlama-Robotik Atölyeleri düzenlenen törenle açıldı. “Dijital çağın alfabesi” diyen Milletvekili Fikri Işık, kodlamanın önemine vurgu yaptı
Eğitimde kodlama dönemi başlatıldı

Arif BULUT -  Avrupa Okul Ağı üyelerince  6-21 Ekim tarihinde kutlanan Kod Haftası etkinlikleri kapsamında Kocaeli Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Kocaeli Bilim Merkezi’nde Kodlama-Robotik Atölyeleri'nin açılışını gerçekleştirdi. Programa Vali Hüseyin Aksoy, AK Parti Milletvekili Fikri Işık, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak, İl Jandarma Komutanı Albay Osman Aslan, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, İzmit İlçe Kaymakamı Ersin Emiroğlu,  Körfez İlçe Kaymakamı Hasan Hüseyin Can, İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.


BİLGİ SÜRECİNDEYİZ 

Açılış konuşmasını yapan Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, “Günümüzde gelişen teknoloji çocuklarımızın teknolojiyle erken tanışmasını sebep oldu. Bu teknoloji zarar ve yarar getirebilir. Bu teknolojinin yararlı hale gelmesi en önemli bilincimizdir. Robotik Kodlama ile tanışan çocukların makinaların nasıl işlediği gibi konularda bilgi sahibi olur.  Önümüzde ki 10 yıl sonra tamamlanacak olan  bilgi sürecini yakalamalıyız. Yeni çağda mühendisler yetiştirmeliyiz. Okulların çağı yakalamak için yaptığı bu çalışmalara maddi ve manevi katkı sağlayan hayırseven iş adamlarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.


BU ÇAĞIN ALFABESİ

AK Parti Milletvekili Fikri Işık ise, “Yeniçağa dolu dizgin gidiyoruz. Bu çağa hükmetmenin tek yolu bilgi. Bu çağa kadar beşeri sermaye önemliydi ancak dijital çağda büyük bir bilinmezlik var. Günümüzde nükleer silahlanma mı? Yoksa yapay zekamı daha tehlikeli bu konuşuluyor.  Artı fırsatlarla tehlikelerin iç içe geçtiği bir dönem yaşıyoruz.  Dijital çağın alfabesi kodlamadır. Türkiye de 6-15 yaş arasında ki yavrularımın yüzde 45 her gün internete giriyor. Ancak ileri düzeyde bilgisayar yeteneğine sahip çocuk sayımız sadece yüzde 1 seviyesinde. Çocukların ellerinden tabletleri almak artık mümkün değil.  Yeni çağda çocuklarımızı bilgisayarını kullanarak eğitimine devam eden ve kendini geliştiren bireyler haline getirmek zorundayız. Bu mücadeleyi kazanan anne-baba pek yok. Çocuklar oyun oynamak yerine kodlama ile oyunları yapar hale gelmeli” dedi. 


HERKESE İŞ DÜŞÜYOR

Fikri Işık sözlerinin devamında, "Kodlamayı çocuklarımıza öğretirken aslında çocuklarımıza hayatı öğretiyoruz.  Çocuklarımız kodlama sayesinde tasarımı, takım oyununu çocuklarımıza anlatabiliriz. Kodlama eğitimini en öncelikli konu haline getirmemiz gerekiyor. Bakanlığım döneminde başlattığımız çalışmaların sonuçlarını burada görmek beni mutlu ediyor. Burada ki çocuklarımız yıllar sonra dünya çapında yazılım geliştiren bireyler olacaklar. Bu çalışmanın sadece devlet eliyle yürümesi mümkün değil. Şehrin tüm dinamiklerinin bu işe katkı sağlaması gerekiyor. Artık üretimin her alanında dijitalleşme olmazsa olmaz. Herkesin taşın altına elini koyması gerekiyor” dedi. 


HAYIRSEVER İSİMLERİ 

Işık’ın ardından konuşan Vali Hüseyin Aksoy ise, “Geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerimizi en iyi şekilde yetiştirmemiz gerekiyor. Bu hepimizin ortak sorumluluğudur. Bilgi toplumunda gençlerimizin yetkin bir şekilde yetiştirebilmek hepimizin ortak amacıdır. Kodlama konusunda nerede nasıl hareket edeceğimizin planlamasını yaptık ve çalışmalarımıza başladık. Çalışmalara destek vermesi amacıyla liman işletmelerimizden destek istedik. 13 liman işletmemizden 1 milyon 200 bin lira kaynak sağladık. Ben tüm iş dünyamızın değerli mensuplarına teşekkür ediyorum. Çocuklarımızın eğitimine verilen destek paha biçilemeyecek kadar değerlidir. Her sınıfa hangi iş adamımız tarafından destek verildiyse kendilerinin isimlerini verdik. Eğitim noktasında birlikte hareket etmeye devam ettiğimiz sürece güzel sonuçlar almaya da devam edeceğiz” dedi.  

 

 

 

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.8112 TL 5.7880 TL
Euro
EURO
6.5348 TL 6.5088 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA