Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 22.04.2019 SAAT 13:51:46
Advert
 
Advert

Yerel basına çalışan desteği

Marka, İŞKUR, Kocaeli Üniversitesi ve Basın İlan Kurumu, yerel basında istihdamı arttırmaya yönelik eğitim çalışması düzenlemek amacıyla protokol imzaladı. Törende konuşan Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Nigar Pösteki “Yerel basının kuvvetli olması, ulusal basının kuvvetli olması demektir” dedi.
Yerel basına çalışan desteği

Arif BULUT  - Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (Marka), Basın İlan Kurumu, Kocaeli Üniversitesi ve İŞKUR, yerel basında nitelikli eleman ve istihdam sayısını arttırmaya yönelik proje başlattı. Proje kapsamında İletişim Fakültesi mezunları ve son sınıf öğrencileri 80 hafta boyunca Kocaeli Üniversitesi öğretim üyelerinden eğitim alacak. Eğitim alan iletişimciler İŞKUR vasıtasıyla 9 ay boyunca yerel basında işbaşı eğitim programına girecek. Projenin Marka’da gerçekleştirilen protokol törenine Marka Genel Sekreteri Dr. Mustafa Çöpoğlu, İŞKUR İl Müdürü Ulvi Yılmaz, Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Nigar Pösteki, Basın İlan Kurumu İl Müdürü Hayri Beşer ve Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Çetin Gürol katılım gösterdi. 


AMACIMIZ ÇALIŞAN AKTÖRLERİ BİR ARAYA GETİRMEK

Programda konuşan Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Mustafa Çöpoğlu, “Güzel bir işin başlangıcındayız. Bölgemizdeki yerel basının kaynaklarının geliştirilmesine yönelik protokol imzalayacağız. Amacımız bölgemizdeki kalkınmaya yönelik çalışan aktörleri bir araya getirmek. İŞKUR, Basın İlan Kurumu, Kocaeli Üniversitesi ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı bir araya geldi. Hem mevcut basın emekçilerine hem de sektöre yeni girecek arkadaşlara iş garantili eğitimler düzenlemeyi düşünüyoruz. Eğitime, insana yatırım yapacağız. Basın İlan Kurumunun başka illerde yaptığı çalışmaları takip ediyorum. Bizim çalışmalarımızın da çok verimli olacağını düşünüyorum. Mezunlarımız belki Kocaeli’nde belki farklı illerde istihdam olanağı bulacaklar. Eğitim giderlerini Doğu Marmara Kalkınma Ajansı sağlayacak” dedi.


YEREL BASININ KUVVETLİ OLMASI, ULUSAL BASININ KUVVETLİ OLMASI DEMEK

Çöpoğlu’nun ardından konuşan Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Nigar Pösteki ise  “Ben burada olmaktan mutluluk duyuyorum. Hocalarımızla beraber işin mutfağındaki insanlara akademinin desteğini göstereceğiz. Başarılı ve verimli bir çalışma ortamı olacak diye düşünüyoruz. Yerel basının kuvvetli olması, ulusal basının kuvvetli olması demek. Projemizin diğer illere de örnek olmasını diliyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye belirtti.


9 AYLIK İŞ BAŞI EĞİTİM  PROGRAMI

Pösteki’den sonra söz alan İŞKUR İl Müdürü Ulvi Yılmaz, “İşsizlik dünyanın en önemli sorunlarından biri. Bu konuda geçen yıl olduğu gibi bu yılda önemli bir noktadayız. Geçen yıl 59 bin kişi istihdam ettik. Bu yıl 47 bin. Yıl sonuna kadar hedefimiz yine 59 bine ulaşmak. Mesleki eğitim kurslarını önceden de Basın İlan Kurumu ile beraber yapmıştık. Bu kursu alanlara İŞKUR’dan garantili 9 ay boyunca iş başı eğitim programımız var. Kursiyerlere günde 25 TL, daha sonrasında çalışanlara ise günlük 61,25 TL olarak yevmiye vereceğiz. 80 saatlik programımız inşallah ülkemizde hayırlara vesile olur” diye konuştu. 


İLK ÇALIŞMA YAPAN ŞUBE OLDUK

Son olarak söz alan Basın İlan Kurumu İl Müdürü Hayri Beşer, “Eğitim faaliyetlerini destekliyoruz. Özellikle yerel medyayı desteklemek, nitelikli eleman yetiştirmek gibi bir vizyonumuz var. Bu kapsamda ilk çalışma yapan şube olduk. 2017 yılında istihdama yönelik olmasa da üniversite hocalarımız ve ulusal medyanın önemli isimleriyle beraber eğitim programı düzenledik. Onda istihdam garantimiz yoktu ama eğitimi alan 11 kişi çeşitli medya kuruluşlarında iş buldu. Marka’nın büyük desteğini aldık. Eğitim faaliyetlerine yönelik organizasyonu üstlendik” ifadelerini kullandı.


KATKI SAĞLAYACAK

9 ay süreli istihdam garantili bir program, yerel basının üzerinden büyük bir yük alıyor. Buradan katılacak arkadaşların nitelikleriyle yerel basına büyük bit katkı sağlayacağına inanıyorum. Başvuru şartlarından biri mezun ya da son sınıf öğrencisi olmak. İletişim ve sosyal bilimler önceliğimiz. Bu şartları sağlayanlar başvurabilir. Amacımız yerel medyanın gelişimi” diye konuştu. 


BAŞVURU:

Başvurular 31 Ekim tarihine kadar Basın İlan Kurumu Kocaeli Şube Müdürlüğü tarafından alınacak.
Bilgi almak isteyenler 0262 325 9858, 0544 656 1300 (Gökhan Özdemir) ve 0536 558 86 99 (Mehmet Karagöz) nolu numaraları arayabilir. 


80 SAATLİK EĞİTİM PROGRAMI:


Medya Tarihi/ 3 saat- Prf. Dr. Emel Akca
İstihbarat Haberciliği/4 saat- Dr. Öğretim Üyesi Göktürk Yıldız
Kültür Sanat Haberciliği/ 3 saat- Doç. Dr. Selma Koç Akgül
Televizyon Haberciliği/3 saat- Doç. Dr. Sedat Özel
Politika Haberciliği/6 saat- Doç. Dr. İhsan Karlı
Röportaj Teknikleri/5 saat- Doç. Dr. Gürsoy Değirmencioğlu
Ajans Haberciliği/4 saat- Doç. Dr. Gürsoy Değirmencioğlu
Haber Fotoğrafçılığı/7 saat- Dr. Öğretim Üyesi Kerim Karagöz
Basın Hukuku/3 saat- Arş. Gör. Dr. Neslihan Yolcu
Görsel Habercilik/5 saat- Dr. Öğr. Üyesi İsmail Keskin
Spor Muhabirliği/6 saat- Doç. Dr. Selma Koç Akgül
Televizyon Spikerliği/5 saat- Doç. Dr. Sedat Özel
Dijital Habercilik/5 saat- Dr. Öğr. Üyesi Aysel Çetinkaya
Haberde İnografik ve Görsellik/6 saat- Dr. Öğr. Üyesi Yusuf Budak
Medya ve Etik/5 saat- Dr. Öğr. Üyesi Betül Pazarbaşı
Haber Toplama ve Yazma/10 saat- Prof. Dr. Emel Akca

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.8112 TL 5.7880 TL
Euro
EURO
6.5348 TL 6.5088 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA