Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 23.04.2019 SAAT 15:36:37
Advert
 
Advert

Baro’ya yakışır genel kurul

Kocaeli Barosu’nun 35’inci Olağan Genel Kurulu’nun ilk günü KOTO Burhan Kasım Meclis Salonunda gerçekleştirildi. Başkanlık görevi için yarışan Avukat Bahar Gültekin Candemir ve Avukat Nuri Almaz yaptıkları konuşmalarla üyelere seslendiler.
Baro’ya yakışır genel kurul

Arif BULUT - Kocaeli Barosu’nun 35’inci Olağan Genel Kurulu’nun ilk günü Kocaeli Ticaret Odası’nda (KOTO) gerçekleştirildi.Mevcut  Baro Başkan Sertif Gökçe’nin yeniden aday olmadığı kongrede Avukat Bahar Gültekin Candemir ve Avukat Nuri Almaz başkanlık seçimleri öncesi üyelere başkan seçilmeleri durumunda yapacakları çalışmalar hakkında bilgi verdiler.Birlik ve beraberlik atmosferinde Bora’ya yakışır bir ortamda gerçekleştirilen genel kurula CHP Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Adalet Komisyonu Başkanı Muhittin Paça, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, Başsavcı Vekili Erdal Yücel ve çok sayıda avukat katıldı.


SEÇİM ADLİYE BİNASINDA 

Seçim konuşmalarının yapıldığı 35’inci Olağan Genel Kurulunun ilk günün ardından Yarın 09.00 ve 17.00 saatleri arasında Adliye Binasında üyeler tarafından oy kullanılacak. 1700 üyenin oy kullanma hakkının bulunduğu seçimlerde Avukat Bahar Gültekin Candemir ve Avukat Nuri Almaz başkanlık için yarışacak. Ayrıca genel kurulda 20 ve 30 yılını dolduran avukatlara plaket taktim edildi. 


İSTİKRARLI VE DAHA ETKİN 

Aday olamayarak görevi teslim etmeye hazırlanan Baro Başkanı Sertif Gökçe genel kurulda yaptığı konuşmada, “2016 yılı Ekim ayında yapılan 34. Olağan Genel Kurulumuzda sizlerin güveni ve teveccühü ile tüm kurullarımızla birlikte görev aldık. Bugün ise; 35. Olağan Genel kurulumuzu yapacağız. Yarın yeni Baro Başkanımızı ve kurullarımızda görev alacak arkadaşlarımızı seçeceğiz. Kocaeli Barosu kurulduğu 1938 yılından bugüne kadar tam demokrasi, hukukun üstünlüğü, bağımsız ve tarafsız yargı, temel hak ve özgürlüklerin yaşama geçirilmesi için mücadele vermiştir. Görev yaptığımız süreç içerisinde de,  bu ilkelere bağlı olarak çalışan Baromuzun, bundan sonra da, bu mücadelesini istikrarlı ve daha etkin olarak sürdüreceğine canı gönülden inanıyorum” ifadelerini kullandı.


GÜÇLÜ ŞEKİLDE TAŞIMASI GEREKMEKTEDİR

Sözlerini sürdüren Gökçe, “Halkın yargılama sürecine katılımını ve yargılamanın güvenini sağlayan avukatların, her türlü siyasi, hukuki, sosyolojik ve ekonomik baskıya direnmesi, toplum önünde sahip olduğu bu sorumluluğu en güçlü şekilde taşıması gerekmektedir.  Avukat ile müvekkilini aynı statüye koyan, avukat ile şüpheyi özdeşleştiren, avukatlık mesleğini icra edilemez hale getiren; savunma hakkını, adil yargılanma hakkını, adalete erişim hakkını, silahların eşitliği ilkesini, avukatın sır saklama yükümlülüğünü ağır biçimde ihlal eden bu tür düzenlemeler ve uygulamalar hukuk devletinde asla kabul edilemez” diye konuştu.


EN İYİ ŞEKİLDE YAPMAYA ÇALIŞTIK

Gökçe konuşmasının devamında , “Her şeyden önce söylemek isterim ki; Baro Başkanı seçildiğim günden itibaren, bu onurlu görevi kurullarda görev yapan arkadaşlarımla birlikte,  bahsettiğim ilkelerin her platformda hayata geçirilmesine gayret ederek, en iyi şekilde yapmaya çalıştık. Ailemizden, işimizden, özel yaşamımızdan taviz verdik; fakat Baro çalışmalarına ayırmamız gereken zamandan ve emekten asla taviz vermedik. Burada bunun vermiş olduğu gönül rahatlığı ile karşınıza çıkmaktan huzurlu ve gururluyum” şeklinde konuştu.


BAROYA YAKIŞIR BİR HİZMET BİNASI

Gökçe sözlerinin devamında, “Hali hazırda K.K. EDOK Muharebe Hizmet Destek Eğitim Komutanlığı'nın faaliyet gösterdiği 170 dönümlük alan, Kocaeli Adalet Sarayı yerleşkesi yapılması için Adalet Bakanlığı'na devredilmiştir. Girişimlerimiz sonucunda, arsanın 5 dönümlük kısmının Kocaeli Barosu Hizmet Binası inşa edilmek üzere, bağımsız parsel olarak ifraz edilmesi ve Kocaeli Barosu'na tahsis edilmesi uygun görülmüştür. Sürekli büyüyen Kocaeli Barosu, ihtiyaca yeterli ve kurumsal kimliğine yakışır bir hizmet binasına kavuşacaktır. Genel Kurulumuzun, başta Baromuz olmak üzere bütün hukuk camiamıza, bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını diler hepinize saygı ve sevgilerimi sunarım” ifadelerini kullandı.


BENDE BU BÜYÜK AİLENİN BİR ÜYESİYİM 

Gökçe’nin konuşmasının ardından gerçekleştirilen plaket törenin ardından konuşan CHP Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet  “Seçilecek yönetimin yapacağı çalışmaların evrensel hukuka katkı sağlamasını diliyorum. Bende bir avukat olarak bu büyük ailenin bir üyesiyim. Biz kimsenin kölesi değiliz. Bizler avukatız, bizler hukuka yapılan saldırılar karşında her zaman birlikte olmalıyız. 2017 yılında Türkiye Adalet için kilometrelerce yürüdü. Adalete dayanmayan kuvvet zalimdir. Ülkemiz ve çocuklarımızın geleceği için demokrasinin eksiksiz işlediği, hukukun üstünlüğünün sağlandığı bir gelecek umut ediyorum” ifadelerini kullandı.


AMACIMIZ MESLEKTAŞLARIMIZIN GÜVENCESİNİ SAĞLAMAKTIR

Genel Kurulda ilk olarak konuşan başkan adaylarından Avukat Bahar Gültekin Candemir “ Hukuk bir ülkenin milli güvenliğinin reçetesidir. Hukuku savunmak ülkeyi savunmaktır. Hukuka ihanetin bedelini o ülkenin vatandaşlarının çektiğini an ve an görürüz. Hukuk herkes için güvendir. Hukuk çocuklarımızın girdiği sınav sorularının çalınmamasıdır. Bu nedenle hukukun siyasetin çıkarları uğruna kullanılmasını engelleyeceğiz. Avukatlar hukuk devletinin teminatıdır. Avukatlar yargının diğer unsurlarına karşı bağımsızdır. Bu bağımsızlığı barolar korumaktadır. Güvence kavramı içi boş bir kavram değildir. Avukatlık bir kamu hizmetidir ve bu meslek güvencesiz yürütülemez. Amacımız meslektaşlarımızın güvencesini sağlamaktır” dedi. 


MESLEĞİMİZİN İTİBARI ZARAR GÖRDÜ 

Sözlerine devam eden Candemir “Avukatlara karşı her gün saldırı haberleri geliyor. Bu saldırılara bize değil adalete yapılan saldırılardır. Her zaman olduğu gibi günümüzde de güçlü bir baroya ihtiyacımız var. Savunma olmadan yargılama olmaz. Baroların daha fazla ses yükseltmesi gerekiyor. Tüm kaygıları ortadan kaldırmalıyız. Meslektaşlarımız hiçbir sınırlamaya maruz kalmamalıdır. Barolar hukuk devletinden yana olmak zorundadır. Meslek örgütlerimiz de bağımsız olmak zorundadır. Mesleğimizin itibarının zarar gördüğü ortadadır” ifadelerini kullandı.


BİZİM ONLARA SÖZÜMÜZDÜR 

Meslektaş sayımızın artmasına rağmen iş alanın daraltılması ekonomik sorunlara yol açıyor diyerek sözlerine devam eden Candemir “ Avukatlar tarafından yapılacak işler başkaları tarafından yapılabiliyor. Görev almamız halinde yetkilerimizi kararlı şekilde kullanacağımızı ifade etmek istiyorum. Aynı zamanda vergi yükünün azaltılmasını sağlayacağız. Ödemelerde yaşanan gecikmelerle de en iyi şekilde mücadele edeceğiz. Genç avukatlarımızın emeklerinin karşılığını almaları için elimizden geleni yapmak bizim onlara sözümüzdür” dedi. 


SONUÇ NE OLURSA OLSUN BAROMUZ GÜÇLENECEK

Candemir’in ardından konuşan başkan adayı Avukat Nuri Almaz ise “Kocaeli Barosunun genel kurulu ve seçimi ile geleceği belirlenecek. Ancak sonuç ne olursa olsun Baromuz güçlenerek yoluna devam edecektir. Bugün maalesef hukuk sistemimiz kötü bir noktadadır. Hukuk eğitimi ile ilgili çok büyük sorunlarımız var. Çok sayıda plansız açılan üniversitelerle birlikte her yıl çok sayıda stajyer aramıza katılıyor. Avukatlık mesleğine girişte sınavın zorunlu hale getirilmesi gerekmektedir. Hakim ve savcılık sınavları da çok kötü bir durumda. Hakim ve savcı kalitesi de büyük ölçüde düştü. Maalesef hukukçu olmayan hakimlere de kavuştuk. Sanki ülkede hukuk fakültesi öğrencisi açığı varmış gibi başka fakültelerde hakim alımı yapılıyor” dedi. 


KARARLAR KAĞIRT ÜZERİNDE KALAMAZ 

Sözlerine devam eden Almaz “ Adliyelerde ki sorunlara ilişkin herhangi bir söz söylemeye hakkımız yok. Bizim bu anlayışı değiştirmemiz gerekiyor. Adalet Komisyonlarında mutlaka Barodan bir kişinin olması gerekiyor. Her geçen gün mesleğimiz daha fazla zorlaşmaktadır. Eğer mesleğimiz etkisiz hale gelirse vatandaş başka yolardan hakkın aramaya başlar. İdare Mahkemelerinin kararları uygulanmıyor. Eğer bir kamu görevlisi bir yargı kararı uygulamıyorsa orada hukuk devleti yok demektir. Kararlar kağıt üzerinde kalamaz” şeklinde konuştu. 


BARO’NUN TEK BAŞINA YAPABİLECEĞİ BİRŞEY DEĞİL 

Almaz konuşmasının devamında “ Hepimiz maddi sorunlar yaşamaktayız bu yüzden meslek alanımızı geliştirmek zorundayız. Dava dilekçeleri tamamen avukatlar tarafından düzenlenmelidir. Bir an önce hukuki koruma sisteminin hayata geçirilmesi gerekiyor. Bütün bunlar Baro’nun tek başına yapabileceği bir şey değil. Bunları yapmak için güçlü bir baro gerekiyor. Baronun hiçbir siyasi parti ile ilişkisi olmaması gerekiyor. 


SERVİS İMKANI SAĞLAYACAĞIZ 

Almaz sözlerinin sonunda “ Yeni yapılacak adliye binasının yanında 5 dönümlük bir alan kazandık. Açık ofisinde yer aldığı bir büyük bir baro binası inşa edeceğiz. Kocaeli Barosu olarak Barolar birliğinden bir lütuf istemiyoruz. Sadece hak ettiğimiz değerin verilmesini bekliyoruz. Bizim yapacağımız birçok projeden diğer adayımız Bahar Gültekin Candemir’de bahsetti kendisine teşekkür ediyorum. CMK’dan gelen davalarda tutuklu olan kişilerle avukatlarımızın görüşmesi büyük sorun. Bu anlamda avukatlarımıza servis imkanı sağlayacağız” dedi. 


NURİ ALMAZ KİMDİR?

1974 Artvin Şavşat doğumlu olan Nuri Almaz, 5 dönemdir baro yönetiminde yer aldı. İki dönem başkan yardımcısı olarak görev yaptı. 1997 yılından beri avukatlık yapan Almaz, Av. Serhat Sunca, Av. Ayşenur Yıldız’ın da bünyelerinde bulunduğu hukuk bürosunu İbrahim Tavan ile birlikte yönetiyor. İki yıl baronun Körfez İlçe Temsilciliği görevini de üstlenen Almaz, Kocaeli Üniversitesi’nde “ Ceza Hukuku ve Ceza Usul Hukuku” dersleri verdi.


NURİ ALMAZ’IN YÖNETİMİ

Avukat Filiz Aykan (Önceki yönetimden), Avukat Nefise K. Çelik (Önceki yönetimden), Avukat Veli Beyaztaş, Avukat Ayşe G. Mete, Avukat  Senay Güner, Avukat Özhan Kurt, Avukat Kamuran Yıldırım, Avukat Selman Yaray, Avukat Muhammed Yurtkulu, Avukat Abdullah Yürük 


BAHAR GÜLTEKİN CANDEMİR KİMDİR?

1973 İzmit doğumlu. Ankara Hukuk Fakültesi’ni 1995 yılında bitirdi. Aynı yıl stajyer avukatlığa başladı. 2002 yılından beri Kocaeli Barosu’nda yönetim ve disiplin kurulları ile çeşitli komisyonlarda görev yaptı. Kendi hukuk bürosunu yöneten Bahar Gültekin Candemir, Türkiye Barolar Birliği Kocaeli Delegesi ve Arabuluculuk Kurulu’nda Türkiye Barolar Birliği Temsilcisi olarak görev alıyor. Candemir, evli ve bir çocuk annesidir.


BAHAR GÜLTEKİN CANDEMİR’İN YÖNETİMİ

Avukat M. Emre Kalaycı, Avukat M. Berk Uluç, Avukat Didem Gürpınar, Avukat Fatih Üstünau, Avukat Merve G. Tasalı, Avukat Gülhanım Kara, Avukat Mehmet Gül Avukat Birol Özyürek, Avukat Filiz Arslantaş, Avukat M. Emrah Toker

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.8446 TL 5.8212 TL
Euro
EURO
6.5735 TL 6.5473 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA