Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert
Advert
TARİH 25.03.2019 SAAT 01:04:01
Advert
 
Advert Advert Advert

İşsiz sayısı 59 bin 319 oldu

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısında Kocaeli’de kayıtlı 59 bin 319 olduğu belirtildi. Geçtiğimiz yıl bu rakam 56 bin 95’ti
İşsiz sayısı 59 bin 319 oldu

Süriye ÇATAK TEK  - İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısı valilik binasında gerçekleştirildi. Vali Hüseyin Aksoy Başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Büyükşehir Başkan Vekili Zekeriya Özak, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ulvi Yılmaz, kamu kurumlarının yöneticileri, sanayi ve ticaret odalarının yöneticileri katıldı. Vali Hüseyin Aksoy, Çalışma ve İş Kurumu’nun 9 aylık süreçte 42 bin 925 kişiyi işe yerleştirdiğini kaydetti. Toplantıda Çalışma ve İş Kurumu’na kayıtlı işsiz sayısının da 59 bin 391 olduğu belirtildi. Geçtiğimiz yıla göre işsiz sayısında ilk 9 ayda 3 bin kişilik bir artış var. 

 

42 BİN KİŞİ İŞE YERLEŞTİRİLDİ

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Hüseyin Aksoy, 9 ay sürecinde Çalışma ve İş Kurumu tarafından kurumlardan 78 bin açık iş talebi alındığını belirti.  Bu talepler doğrultusunda 42 bin 925 kişi işe yerleştirildiğini söyleyen Aksoy, “9 aylık dönem içinde işsizlik ödeneği için 22 bin 237 kişi başvuruda bulundu. Bunların içinde sadece 12 bin 470 kişi yararlandı. İşsizlik sigortasından yararlanan işsizlere toplam 11 milyon 160 bin lira ödeniyor. İş danışmanlığı sürecinde bireysel 132 bin görüşme yapmış. 28 bin kişiye iş arama becerisi eğitimi verildi. 7 bin 560 kişiye mesleki eğitim verildi. Yabancı işçi çalıştıran 240 firmaya 1 milyon 680 bin liralık para cezası kesildi” dedi. 


 

MESLEK LİSELERİNE İLGİ AZALDI

Bu yıl meslek lisesine başvurularda azalma olduğunu söyleyen Vali Aksoy, “Kurumların meslekleri ile ilgili gidip okullarda anlatılmasını istiyoruz. Önümüzdeki yıllarda meslek liselerinde başvuruların azılmaması için bu çalışmaya destek vereceğiz. OSB’lerin ihtiyaç ve alanlarında eğitim vermek için OSB’lerin olduğu bölgede eğitim çalışmaları yapmak istiyoruz. Okul yönetimlerini de OSB’lerle birlikte yapmak istiyoruz. Temel amacımız okullarımızda mezun olanların iş bulabilmesidir” dedi. 

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
Anket
İzmit Belediye Başkanlığı seçimlerinde hangi adaya oy vereceksiniz?
Azize Sibel Gönül
Fatma Kaplan Hürriyet
Ahmet Özen
Hülya Yıldırım
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.5456 TL 5.5235 TL
Euro
EURO
6.2837 TL 6.2586 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA