Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 24.04.2019 SAAT 13:39:01
Advert
 
Advert

Gıdada karnemiz kötü

Gıda Mühendisleri Odası Kocaeli Temsilciliği, Türkiye'de gıda ürünleri ithalatının her yıl arttığını açıkladı. Ayrıca, gıda güvenliği ve gıda terörü de geçen yıldan bu yana artıyor
Gıdada karnemiz kötü

Gıda Mühendisleri Odası Kocaeli Temsilciliği, Dünya Gıda Günü kutlamaları çerçevesinde ilk olarak öğrencilere yönelik gıda güvenliği, gıdalarda tağşiş, bilinçli gıda tüketimi, güvenli ve sağlıklı gıdaya erişim ve gıda terörü konularında bilgilendirme amacıyla etkinlikler düzenledi. Ardından halkı bilinçli gıda tüketimi konusunda bilgilendirmek için Gebze Kent Meydanı'nda stant açıldı. Oda tarafından hazırlanan bilinçli gıda tüketimi broşürü halka dağıtıldı. Gebze halkının yoğun ilgisi gösterdiği bilinçli gıda tüketimi konusunda sağlıklı ve organik gıda nedir, gıda fiyatlarındaki artış, endüstriyel üretimin getirdikleri ve götürdükleri konularında sohbetler edildi.


DÜNYADAKİ DURUM

Dünya Gıda Günü ile ilgili açıklama yapan Gıda Mühendisleri Odası Kocaeli Temsilciliği yetkilileri, kara tablo çizdi. Yetkililer, "Dünya Gıda Günü’nün bu yılki teması 'sıfır üçlık' olarak açıklandı. Ancak ne yazık ki açlığı önleme konusunda ciddi bir başarıdan söz edemiyoruz. Dünya Bankası temel gıda fiyatlarının son üç yılda dünya 83 oranında yükseldiğini belirtirken, Dünya Gıda Örgütü 830 milyondan fazla insanın yani her dokuz kişiden birinin yatağa aç girdiğini belirtiyor.


TÜRKİYE'NİN DURUMU

Ülkemizde ise insanlarımızın yüzde 22’si yeterli gıdaya ulaşamamaktadır. Yüzde 9’u da açlık sınırında bir yaşam sürmektedir. Küresel ölçekte dört uluslararası şirket piyasayı, tohumda yüzde 58,2, tarımsal kimyasallarda yüzde 61,9, gübrede yüzde 42,3, hayvansal ilaçlarda yüzde 53,4 oranında kontrol etmektedir. Ülkemizde Et Balık Kurumu, Süt Endüstrisi Kurumu  ve Türkiye Şeker Fabrikaları özelleştirilerek kapatılmıştır. Bu durum gıda fiyatlarındaki kamu denetimini-dengelemesini ortadan kaldırmıştır.


İTHALATIMIZ ARTIYOR

Ülkemizde gıda fiyatlarının her geçen gün artması, üreticimizin üretemez duruma gelmesi gıda ve tarımda dışa bağımlılıktan kaynaklanmaktadır. 2018 Ocak ayında buğday ithalatımız bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 234 oranında artmıştır. Aynı süreler için pirinç ithalatımız yüzde 240, nohut ithalatımız yüzde 175, kuru fasulye ithalatımız yüzde 267 yükselmiştir. Yine soya fasulyesi ithalatımız yüzde 69, ayçiçeği tohumu ithalatımız yüzde 145, pamuk ithalatımız yüzde 41 olmuştur. Sığır ithalatımız yüzde 393, koyun ithalatımız yüzde 580 artmıştır. Sığır eti ithalatında da 29 kat artış olmuştur.


GIDA TERÖRÜ ARTIYOR

Ülkemizde gıda güvenliği ve gıda terörü de geçen yıldan bu yana katlanarak artmıştır. Tarım Bakanlığında gıda mühendisi istihdamının yetersiz olması, gıda denetimlerinin yeterli ve etkin olarak yapılamaması sonucunu doğurmaktadır. Bu durum gıda zehirlenmeleri, tağşişlerin önünü açmakta, halkın güvenli gıdaya erişimini güçleştirmektedir. Yazılı ve görsel basında gıda hakkında uzman olmayan kişi ve kurumlarca toplumda infiale yol açacak haberler yayılmaktadır. Ambalajlı işlenmiş gıdaların sağlığa zararlı olduğu iddia edilerek halkımız doğal ürün adı altında kaynağını bilmediği ürünlere yönlendirilmektedir.

 

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.8446 TL 5.8212 TL
Euro
EURO
6.5735 TL 6.5473 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA