Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 23.04.2019 SAAT 11:52:26
Advert
 
Advert

Utanmasalar 'Aç kaç dişin var' diyecekler

"Göç, Mültecilik ve İnsanlık” konulu Kartepe Zirvesinde konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu “Suriyelilerin bilgileri istiyorlar çünkü kendilerine uygun göçmen almayı bekliyorlar. Utanmasalar aç kaç dişin var diyecekler” dedi.
Utanmasalar 'Aç kaç dişin var' diyecekler

Arif BULUT  - “Göç, Mültecilik ve İnsanlık” ana teması ile bu yıl 2’incisi Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Kartepe Zirvesi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve İç İşleri Bakanı Süleyman Soylunun katılımı Green Park Resort Otelde başladı. Zirvede konuşan Yunanistan eski Başbakanı George Papandreou “Göçler korku ve terörle ilişkilidir. Kadınlar ve çocuklar denizlerde hayatlarını tehlikeye atıyorlar.  Türkiye hiçbir ülkenin yapmadığı yapıyor ve kapılarını göçmenlere açıyor” dedi. Papandreou’nun yanı sıra Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise yaptığı konuşmada “Suriyelilerin bilgileri istiyorlar çünkü kendilerine uygun göçmen almayı bekliyorlar. Utanmasalar aç kaç dişin var diyecekler” diyerek herkesi göçmenler konusunda insani davranmaya davet etti. 


YOĞUN KATILIM

Zirvenin açılış törenine Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavışoğlu ve İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanı sıra Vali Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Yunanistan Göç Politikaları Bakanı Dimitris Vitsas, Yunanistan eski Başbakanı George Papandreou, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger, , BM Türkiye Mukim Koordinatörü Irena Vojackova Sollorano, AK Parti Milletvekilleri Emine Zeybek, Rediye Sezer Katırcıoğlu, KOÜ Rektörü Saadettin Hülagü, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, ilçe belediye başkanları, il müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı.


MAZLUMLAR İÇİN NUH’UN GEMİSİ OLAN TÜRKİYE

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu “ Türkiye’nin sanayi başkenti, medeniyetin geçiş şehir, göçlerle kurulan kentimize hoş geldiniz. Göç konusunda yangın devam ediyor. Alevler üstümüze üstümüze geliyor. Bu yüzden bu yıl göç konusunu seçtik. İnsanlar bir ağaca benzer. İnsan yaşadığı yere kök salar. Göç insanın köklerinden koparılması gibidir. Göç insanlık tarihi boyunca hep olmuştur. Yurdundan sürülen, köklerinden koparılan göçmenlerin her sorunu bizlerden sorulacaktır. Göç doğuran bölgelerde ki salgın hastalıkları doğru tespitini yapmak hepimizin görevidir. Mazlumlar için Nuh’un gemisi olan Türkiye bu görevi Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde en iyi şekilde yapmaya çalışıyor” dedi. 


BEKLENMEYEN GÖÇLER BİZİ DE ETKİLİYOR ANCAK

Kimsenin bu konulardan “bana ne” deme şansı yoktur diyen Karaosmanoğlu “ Tarih boyunca tüm mazlumlara kucak açtık. Her zaman insanların sığınacakları güvenli bir liman olduk. Göç olmasını asla istemeyiz. Herkes toprağında huzur içinde yaşasın istiyoruz. Bizimde herkes gibi bir düzenimiz var. Beklenmeyen göçler bizi de etkiliyor. Ancak mesele insan olunca her şey geride kalıyor. Göç karşısında büyük devletleri yanımızda göremiyoruz. Kamu vicdanı asıl meseleden uzaklaşıyor. Göç durdurulamıyorsa göç eden insanların insanca yaşamasını sağlamak tüm dünyanın görevidir. Yüzlerce sorunu burada Kartepe Zirvesinde konuşacağız ve çözüm bulmaya çalışacağız” dedi. 


KENDİ AİLEME BAKTIĞIMDA 

Karaosmanoğlu’nun arından konuşan AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger “ Göç çağdaş dünyanın en büyük sosyal fenomenleri arasında yer almaktır. Kendi aileme baktığımda kendi baba tarafım 400 yıl boyunca hiç taşınmak zorunda kalmamış. Anne tarafım ise hep göç etmek zorunda kalmış. Uluslararası göç sayısına baktığımız 250 milyona ulaşmış durumda. Yakın geçmişte Suriye’de 7 milyon Suriyeli yerinden edilmiş 6 milyonu da dünya üzerinde kendilerine yer aramaktadır. Her zaman insan onurunu üst seviyede tutmamız gerekiyor” dedi. 


TÜRKİYE OLMASAYDI 

Berger sözlerinin devamında “ İnsan kaçakçılığının da önünde geçmemiz gerekiyor. AB, Suriye krizi başladığı günden bugüne insanı yardımını esirgememiştir. Türkiye ile birlikte sürdürdüğümüz başarılı çalışmalar devam etmektedir. Sorumluluğumuzu en iyi şekilde yerine getirerek çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Göçmenlik bir yük değil bir fırsat olmalıdır. Bu anlamada Türkiye’nin muazzam çabalarını yeniden takdir ediyorum. Onların çabaların çabaları olmasaydı şuan çok daha kötü bir tablo ile karşı karşıya olacaktık” dedi. 


TÜRKİYE HİÇBİR ÜLKENİN YAPMADIĞINI YAPIYOR

Yunanistan eski Başbakanı George Papandreou “ Türk Yunan ilişkileri birkaç yıl önce çok kötüydü. Sonrasında ilişkilerimiz daha iyi bir noktaya geldi. Artık otak çıkarlarımıza ve endişelerimize odakladık. Bugünde görüyoruz ki iki ülke arasında ki iş birliği çok güzel meyveler verebilir. Bu zirve sadece mülteciliğe odaklanmıyor. Bu meseleler Türkiye ve AB’nin ilişkilerini doğrudan etkiliyor. Biz bu göçlere alışık milletleriz. Ancak artık göçler korku ve terörle ilişkilidir. Kadınlar ve çocuklar denizlerde hayatlarını tehlikeye atıyorlar.  Türkiye hiçbir ülkenin yapmadığı yapıyor ve kapılarını göçmenlere açıyor. Bizler her şeyden önce insanız. Göçmenler sadece kendilerine güvenli bir yaşam sürdürebilecekleri yerler arıyorlar” dedi. 


KISA ZAMANDA BİTMEYECEK

Sözlerine devam eden Papandreou “ Ekonomik ve sosyal sistemlerimizin kaynakları kurutmadan değişmesi gerekmektedir. Herkes çözümün bir parçasıdır. Ben bu görüşü sonuna kadar destekleyeceğim. Türkiye- Yunanistan ilişkileri açısından göç çok önemlidir. Mülteci kadın ve çocuklara yönelik politikalar geliştirmemiz gerekiyor. Göçmenlere insan onurunu dikkate alınarak davranılmalıdır. Göç artık küresel bir hale gelmiştir ve maalesef kısa zamanda bitmeyecektir. Dünya’da ki fırtınalara birlikte göğüs germemiz gerekiyor” dedi. 


BENDE MÜLTECİ BİR AİLENİN ÇOCUĞUYUM 

“Suriye’de ki sıkıntılar tüm bölge ülkelerinin ve AB’nin omuzları üzerindedir” diyerek sözlerine devam eden Papandreou “Türkiye bugün 3,5 milyon göçmene ev sahipliği yapıyor. Suriye’nin geleceği için birlikte çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz. Ben diktatörlükten kaçan bir mülteci ailenin çocuğuyum. Savaşların yıktığı yerleri yeniden inşa etmek zorundayız. Burada sadece betonu değil kültürel yaşamı da bir kez daha oluşturmamız gerekiyor. Bugün ki Kartepe Zirvesinin de bölge için çok önemli olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.


BİZ GELECEĞİMİZE BÜYÜK MİRAS BIRAKIYORUZ

Papandreou’nun ardından konuşan İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu “ Bizler gerek Anadolu’da ki 1000 yıllık tarihimizde hep iddialı bir millet olduk. Her zaman Dünya’ya adaleti yaymak için çalıştık. Tarihimiz bunun sayısız örnekleri ile doludur. Dünya’da bilmediğimiz bir savaş mı var? Benim bildiğim dünyada iki ülke savaşmıyor. Türkiye’de başarısız denilen bir devletin sorumluluklarını üstlenmiş durumda. Biz sadece göçü yönetmiyoruz, birlik yaşanmışlarımızı yönetiyoruz. Biz geleceğimize büyük miras bırakıyoruz. Biz batı ile ayrışıyoruz. 2017 verilerine göre bir Almanya kadar İstanbul’da Suriyeli var. Türkiye’de sadece Suriye’den insan yok. 190 ülkeden insan ülkemizde barınıyor” dedi. 


ÜZÜLECEKSİNİZ AMA 

Mülteci kabul etmek sadece kapıları açmak değildir diyen Soylu “ O insanların ihtiyaçlarını karşılayarak, sosyal hayata uyumlarını sağlamak zorundasınız. Ülkede kalmak isteyen insanlar için alt yapınızı hazırlamak zorundasınız. Kapımıza gelen insanlarla tarihi bağımız olduğunu unutmamalıyız. Bu insanların terörden kaçtıklarını hatırlamak zorundayız. Türkiye göç politikalarını bu veriler üzerinden kurmak zorundadır. Türkiye’de yaşayan Suriyelilerin hepsi kayıt altındadır. Üzüleceksiniz ama Suriyelerinin bilgilerini bizden almaya çalışan ülkeler var. Bu bilgileri vermedik, vermeyeceğiz de” ifadelerini kullandı. 


YAZIKLAR OLSUN

Soylu sözlerinin devamında “Kocaeli her yerden insanın yaşadığı bir memleket. Herkes 2 yıl memleketine gidemeyince özlem duygusu kabarıyor. Kim istemez memleketine doğduğu topraklara gitmek. Her insan bir hayattır. Biz her insanın bir Dünya olduğuna inanıyoruz. Bu işler kolay değil. Bu işleri yaparken iç baskıları da göğüslüyoruz. Dünya ülkelerinin de üzerlerine düşeni yapması gerekiyor. TBBM oturan bir adam her Suriyeli’yi tecavüzcü, katil olarak göstermeye çalışıyor. Ona yazıklar olsun diyorum. Bu iki toplumu iftiralarla birbirlerine düşmen yapmak istiyorlar. Suriyelere maaş veriliyor, Suriyelilere ev veriliyor gibi yalanlarla bir şeyler elde etmeye çalışıyorlar. Bunun gibi birçok iftirayı attılar ve yüzleri kızarmadı. Türkiye göç meselesinde vicdanını ortaya koymuştur. Türkiye uluslararası toplumdan para değil, anlayış beklemektedir. Yükselen milliyetçiliğe, gelir eşitsizliğe, din karşıtlıklarına karşı hep birlikte hareket etmek zorundayız” dedi.


21’İNCİ YÜZYILIN BÖYLE BAŞLAMASINI KİMSE BEKLEMİYORDU

Yunanistan Göç Politikaları Bakanı Dimitris Vitas “ Biz Yunanistan olarak yaptığımız konuşmalarda Avrupa’da göç yönetimi yapmak için Türkiye ile işbirliği yapmadan çalışama yapılamayacaktır. Belirsizliğin bir sonucu olarak mülteci sayısı artıyor. 21’inci Yüzyılın böyle başlamasını kimse beklemiyordu. Göç konusu çabuk bitecek gibi görünmüyor bu yüzden birlikte daha etkili programlar geliştirmek zorundayız. Biz bu konuya somut çözümler bulmalıyız. Bizim çabalarımızı birleştirmemiz son derece önemli. Göçmenlerin geldiği ülkelere yönelik yardımlarımızı artırmalıyız” dedi.


ÇOK CİDDİ İŞBİRLİKLERİNE İHTİYACIMIZ VAR

Vitas’ın arından konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu “ Karamsar bir tablo çizmek istemiyorum fakat bölgemizde çok ciddi sınamalardan geçiyoruz. Çok ciddi işbirliklerine ihtiyacımız var. Göç konusunda birlikte nasıl hareket etmemiz gerektiğini konuşmamız gerekiyor. Bugün 2’inci Dünya Savaşından daha fazla insan evine terk etmek zorunda kalmıştır. Önce sorunu çözmek için soruna hangi pencereden baktığımızı anlamak zorundayız. Bu işe sadece güvenlik açısında bakarsak orada kaybolup gideriz. Güvenlik gerekli ancak insanlık boyutundan da bakmamız gerekiyor. Belki o zaman düzensiz göç ile mücadele edebiliriz” dedi.


UTANMASALAR AÇ DİŞİNİ KAÇ DİŞİN VAR DİYECEKLER

Sözlerine devam eden Çavuşoğlu “ Avrupa’da çok ciddi bir yaşlanma olduğu için dışarıdan göçmene ihtiyaç olacak. Bu yüzden kontrollü göçü sağlamak için işbirliğini sağlamak zorundayız. Entegre olamayan bir göçmeni suçlamak yerine sorunu kendimizde aramalıyız. Suriyelilerin bilgileri istiyorlar çünkü kendilerine uygun göçmen almayı bekliyorlar. Utanmasalar aç dişini kaç dişin var diyecekler. Sorunu yerine giderek çözmemiz gerekiyor. İçeriden gelen baskı ve iftiralara rağmen hiç kimseyi geri göndermiyoruz” dedi. 

 

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.8446 TL 5.8212 TL
Euro
EURO
6.5735 TL 6.5473 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA