Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 20.04.2019 SAAT 13:57:09
Advert
 
Advert

Zirve panel oturumlarla devam ediyor

Kartepe Zirvesi 2018, açılış programlarının ardından panel ve oturumlarla devam ediyor
Zirve panel oturumlarla devam ediyor

Kartepe Zirvesi 2018, Göç, Mültecilik ve İnsanlık temasıyla, bilim insanları, entelektüeller, siyasetçiler ve medya mensuplarının katıldığı oturumlarla devam ediyor. İnsanlık Salonunda, “Göç ve Kültürel Uyum” ve “Göç Hareketlerinin Değişimi ve Gelecek Öngörüleri” başlıklı iki panel oturum gerçekleştirildi. “Göç ve Kültürel Uyum” akademisyenler tarafından değerlendirildi.

 

BATI’NIN ORTAYA ÇIKARDIĞI DRAM

İstanbul Şehir Üniversitesi’nden Doç. Dr. Fatih Aysan moderatörlüğünde Göç ve Kültürel Uyum Konusunun ele alındığı panelde, Gaziantep Bülbülzade Vakfı’ndan Turgay Aldemir,  Türk Alman Üniversitesi Göç ve Uyum Uygulama ve Araştırma Merkezi’nden Tülin Haji Mohammad, Göç ve Kültürel Uyum konusunda bilgi aktardı. Gaziantep Bülbülzade Vakfı’ndan Turgay Aldemir, “Her dönem kendi göçünü ve göçmenini yaratmıştır. Göç meselesi, son yüzyılda Batı’nın ortaya çıkardığı dramı ortaya koymaktadır. Bir arada yaşamak ahlaki bir konudur. Ahlaki bir yozlaşma yaşadık. Batı kendi kimliği ile ilgili bir sorgulama içerisinde. Kendi tarih ve kimliğinden kaygısı olmayanlar yüzleşmekten kaygı duymazlar. 3,5 milyon mülteci bir anadır, evlattır. İnsanlık bunları rakam indirgememelidir” dedi. 

 

ÇÖZÜM İNSANLARI ÇADIR KENTLERE HAPSETMEK Mİ?

‘’Yapmamız gereken bu insanları çadır kentlere hapsetmek miydi?’’ diye soran Aldemir, evine ülkemize mülteci olarak gelmiş göçmen misafir götüremediği için üzülen dedeler nineler gördüğünü ifade etti. ‘’Hayırseverlik ve konuk severlik millet içindir’’ diyen Aldemir, “Yalnızca yardım dağıtarak değil insanlığımızı kazanmak için mültecilerin sorunlarına çözüm bulmayı bir fırsat olarak görmeli ve göçmenleri her sorunun çözümüne ortak etmemiz gerekir” dedi. 

 

YÜZDE 52’Sİ ÜNİVERSİTE MEZUNU

Türk Alman Üniversitesi Göç ve Uyum Uygulama ve Araştırma Merkezi’nden Tülin Haji Mohammad, “Türkler ve Suriyeliler arasında tarihi birçok benzerlikler vardır. Dini, dil, mutfak kültürü, mimari gelenekler ve insan davranışları da bir birine benzerlikler göstermektedir” dedi. Suriyeli göçmenlerle 30 farklı şehirde anket yaptığını belirten Haji Mohammad, 25-30 yaş arası katılımcıların yüzde 52’sinin üniversite mezunu olduğunu, yüzde 5’inin yüksek lisans, yüzde 1’inin hiç okumadığı ve 5 aile üyesinden en az birinin Türkçe konuşabildiği sonucuna ulaştıklarını ifade etti.

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.8112 TL 5.7880 TL
Euro
EURO
6.5348 TL 6.5088 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA