Advert Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert
TARİH 16.01.2019 SAAT 20:20:44
Advert
 
Advert

Diyabet halk sorunudur

Diyabete Dokunan Eller Sempozyumu'nda konuşan KOÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Utkan, "Sinsi bir hastalık olan diyabet bir halk sağlığı sorunu aslında" dedi
Diyabet halk sorunudur

Günümüzde diyabeti önlemek amacı ile yapılan önemli çalışma sonuçları yaşam tarzı değişikliklerinin, diyabet görülme sıklığını yüzde 58 oranında azalttığı görülüyor. İl Sağlık Müdürlü bu bilinci oluşturmak ve bu yükü azaltmak amacıyla "Diyabete dokunan eller sempozyumu" düzenledi. Sempozyuma İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Şenol Ergüney, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Utkan, İlçe Sağlık Müdürleri, Hastane Başhekimleri, Kocaeli ilinin Sağlık Yöneticileri, Sakarya, Yalova ve Düzce’den idareciler, üniversite hastanelerinin  endokrin, dahiliye, acil tıp uzmanları, aile hekimleri ve asistanlar, diyabet, cerrahi, dahiliye hemşireleri ve diyetisyenler  ile çok sayıda sağlık çalışanı katılım sağladı.


GÜZEL İŞLER YAPILIYOR 

Açılış konuşmasını gerçekleştiren İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Şenol Ergüney, “Ülkemizde ve dünyada çok sayıda diyabet hastası bulunmakta. Bunların sebepleri ve çözüm yolları bu sempozyumda tartışılacak. Diyabet hastalığının farkındalığını bizler sağlıkçılar olarak arttırmalı ve bilinçlendirme ile yeterli farkındalığı sağlamalıyız. Kocaeli ilinde yaklaşık 3-4 senedir yaptığımız çalışmalar ile 50 yataklı hastanelerimizde bile tüm hastanelerimizde diyabet okullarımız ve diyabet hemşirelerimiz bulunmakta. Buralarda çok profesyonel çalışmalar yapılıyor. Diyabet hastası olanların ya da belirtilerini taşıyanların biran önce sağlık kuruluşlarına başvurmalarını ve uzman kişiler tarafından bilgilendirilmelerini önemle tavsiye ediyorum" dedi.


SİNSİ BİR HASTALIK

Prof. Dr. Zafer Utkan ise, “Sağlık Müdürlüğümüzün ısrarla devam ettiği bu eğitim seminerlerine katılmayı çok arzu ediyor ve bu tarz seminerin aynı heyecanla sürmesini bekliyoruz. Bugünkü konumuz diyabet. Diyabet bir halk sağlığı sorunu aslında. Tedavisi ile ilgili en çok üzerinde çalışılan, yenilik ve değişimler yapılan, hastaların hayat konforunu bozan ve komplikasyonlar yaratan sinsi bir hastalık olan diyabet konusunu konuşacağız. Böylesine güzel bir semineri düzenleyen ve emeği geçenlere teşekkürlerimi ifade ediyor, saygılar sunuyorum” diye konuştu.


UZMANLAR ANLATTI

 4 Oturum halinde gerçekleştirilen Sempozyumda; Prof. Dr. Mehmet Sargın, Doç. Dr. Çiğdem Çağlayan, Doç. Dr. Hasan Terzi, Doç. Dr. Filiz Mine Çizmecioğlu, Doç. Dr. Mesut Sezikli, Op. Dr. Onursal Varlıklı, Op. Dr. Çağrı Tiryaki, Op. Dr. D. Alper Görür, Uzm. Dr. Hüseyin Cahit Halhallı, Uzm. Dr. Halil Demirkan, Dr. Öğr. Üyesi Selda Çelik, Dr. Selim Yüksel, Diyetisyen Sevil Kardeş, Hemşire Erkan Özkırım oturum başkanı ve konuşmacı olarak yer aldı. Dünyada ve türkiye’de diyabet epidemiyolojisi, tedavide güncel yaklaşım, çocukluk ve gebelikte diyabet, insülin tedavisi, diyabet hemşiresinin gözünden diyabet tedavisi, diyabetlilerde kilo kontrolü, ayak muayenesi ve bakımı gibi konularda alanında uzman kişiler tarafından önemli bilgiler aktarıldı. 

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.4216 TL 5.3999 TL
Euro
EURO
6.1809 TL 6.1562 TL
Anket
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
ANIT MEDYA