Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 23.04.2019 SAAT 15:42:07
Advert
 
Advert

Bakan Kurum müjdeyi ilimizden verdi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, imar barışında başvuru süresini 31 Aralık'a kadar uzatmayı hedeflediklerini bildirdi.
Bakan Kurum müjdeyi ilimizden verdi

Arif BULUT  - Cumartesi gününü Kocaeli'ye ayıran Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, müjdeyi de ilimizden verdi. Kurum, imar barışında başvuru süresiyle ilgili "31 Aralık'a kadar uzatmayı hedefliyoruz" dedi. İmar barışı ile ilgili son rakamları da açıklayan Kurum, "Burada gerçekten çok yoğun bir başvuru talebi var. Bugün itibariyle 8 milyon vatandaşımız başvuruda bulundu. Başvuru bedeli de 5 milyar 123 milyon lira oldu. Süreyi de 31 Aralık'a kadar uzatıp vatandaşımızın bu kanundan daha fazla yararlanmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.


ORMANYA'YI ZİYARET

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ilimizde çeşitli ziyaretlerde bulundu. Sabaha saatlerinde yapımı Büyükşehir Belediyesi tarafından tamamlanan Avrupa'nın en büyük doğal yaşam parkı Kartepe Doğal Yaşam Merkezi (Ormanya)’ni  ziyaret eden Bakan Kurum’a Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AK Parti Milletvekili İlyas Şeker, AK Parti İl Başkanı Abdullah Eryarsoy,  İl Jandarma Komutanı Albay Osman Aslan, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Kahraman eşlik etti. Bakan Kurum Ormanya ziyaretinin ardından sırasıyla İZAYDAŞ Tehlikeli Atık Yakma Tesisi, Kocaeli Valiliğini, Büyükşehir Belediyesini ve AK Parti İl Başkanlığında ziyaret ederek temaslarda bulundu. Bakan Kurum son olarak  deniz uçağı ile Körfez’de inceleme yaptı. 


KOCAELİ HEM SANAYİ ŞEHRİ HEM DE ÇEVREYE DUYARLI

Kocaeli Valiliği ziyaretinde konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Bakan Murat Kurum “ Kocaeli ilimiz Türkiye’de imalat sanayinin yüzde 13’ünü gerçekleştiriyoruz.  Kocaeli bu anlamda milli gelirimize hem de sanayimize sağladığı katkı anlamında gözbebeğimiz. 250’si yabancı, 2500 sanayi kuruluşumuz, 13 OSB’miz, 35 tanede liman tesisimiz var. Bu anlamda gerçekten ülkemizin ekonomisi açısından Kocaeli’nin yeri çok önemli. Bu kadar sanayi tesisi olmasına rağmen hiçbir şekilde imalat atığı olmayan, yüzde yüz atıkların bertaraf edildiği bir şehrimiz. 1400 kuruluşta sıfır atığa geçmiş, gerçekten Kocaeli hem sanayi şehri hem de çevreye duyarlı. Kocaeli genelinde 5 tanede mavi bayraklı plajımız var. Bu anlamda başta hassasiyetlerinden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere tüm yetkililere teşekkür ediyorum” dedi. 


KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ KOCAELİ’YE YAKIŞIR BİR ŞEKİLDE YAPACAĞIZ 

Sanayileşmeyi burada arttırmamız gerekiyor diyerek sözlerine devam eden Bakan Kurum “ Kentsel dönüşüm noktasında Dilovası başta olmak üzere, şehir merkezinde ki birçok alanda da kentsel dönüşümü vatandaşın rızası çerçevesinde Kocaeli’ye yakışır bir şekilde hep birlikte yapacağız. Gölcük Depremini unutmamamız gerekiyor bu anlamda kentsel dönüşüm bizim için çok büyük önem arz ediyor. Kocaeli’de deprem bölgesi olması nedeniyle de pilot uygulamaları yapacağımız en önemli şehirlerimizden bir tanesi olacak” dedi. 


2017 SONRASI YAPILAN KAÇAK BİNALARA KİMSE MÜSAADE ETMESİN

İmar Barışı ile ilgilide konuşan Kurum “Bugün bir yönetmelik yayınladık, bu yönetmeliği kısaca anlatacak olursak, artık denizden baktığınızda eğimli arazilerde önden iki kat verip arkadan 6 görmeyeceğiz. Diğer taraftan imar barışı sürekli olarak gündemimizde. Yasa 31 Aralık 2017’den önceki yapıları ilgilendiriyor. 31 Aralık 2017’den önce yapılan yapıları kayıt altına almış olacağız. Ancak sahada birçok yine kaçak bina yapılıyor. Bu konuyla ilgili bizler çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu binaların hepsi yıkılacak. Buradan tüm Belediye Başkanlarımıza sesleniyorum 2017 sonrası yapılan kaçak binalara kimse müsaade etmesin” şeklinde kouştu. 


İMAR BARIŞINA BAŞVURU BEDELİ 5 MİLYAR LİRA OLDU 

Sözlerine devam eden Kurum “İmar barışında 31 Ekim’de başvurularımız sona eriyor. Ücret yatırma süreside 31 Aralık’ta bitiyor. Burada gerçekten çok yoğun bir başvuru talebi var. Yaklaşık bugün itibariyle 8 milyon vatandaşımız başvuruda bulundu. Başvuru bedeli de 5 Milyar 123 Milyon lira oldu. Başvuru talebinin 13 Milyon lira olmasını bekliyoruz. Bu başvuru süresini de 31 Aralık 2018 tarihine kadar uzatıp vatandaşımızın bu kanundan daha fazla yararlanmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.8446 TL 5.8212 TL
Euro
EURO
6.5735 TL 6.5473 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA