Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 23.04.2019 SAAT 15:40:45
Advert
 
Advert

Medyanın göçmenlere bakışı konuşuldu

Kartepe Zirvesi’nde, ‘Göç ve Basının Rolü’ konularında özel bir panel düzenlendi. Panelde, medyanın göçmenlere bakış acısı, medyanın göçmenleri nasıl haberleştirdiği ve yabancı medyanın göçmenlere yaklaşımı hakkında yapılan araştırmalara ilişkin bilgiler aktarıldı
Medyanın göçmenlere bakışı konuşuldu

GÖÇ ve Basının Rolü’ konularında düzenlenen panelde medyanın göçmenlere bakışı konuşuldu. Selçuk Üniversitesi’nden Dr. Abdulkadir Gölcü, Medyanın yaptığı etki, insanların ne hakkında düşüneceği konusunda bir etkidir. 1979 yılından bugüne bazı göç hareketlerini ele aldık. 1979, 1988, 1989, 1991, 1999, 2011’de çeşitli göçler mevcuttur. Medyaya yansımalarını inceledik. Basın özellikle kitlesel göçlerin algılanmasında entegrasyon sürecini olumlu yönde etkileyebilir. İçerik çözümlemesi yöntemi kullanarak 3 farklı dönemin kıyasını yapmaya çalıştık. Ana akım temsil organları olarak kabul edilen gazetelerden Hürriyet ve Milliyet gazeteleri incelendi. Araştırma kapsamında 1989 (Balkan), 1991 (Körfez) ve 2011’de (Suriye) göçle gelen hikayeler incelendi. Göçle ilgili haberleşmemizde ciddi sıkıntı var. Göçün siyasal ve sosyolojik etkilerini kapsamıyor. Kişilerin etnik kökenini vurgulamada bir eğilim olduğu görüldü.

GÖÇMENLERİ ÖTEKİLEŞTİRİYOR

Göç haberlerine göre tema dağılımı; savaş, yoksulluk, eğitim, insan haklarının ihlalleri, konut sorunu, güvenlik, işsizlik gibi olumsuzu haber yapma eğilimi daha fazladır. Göç edenlere karşı tutumda spesifik bir olumsuzluk söz konusu değil. Bizim coğrafi olarak göçlere bakışımızda da fark var. Batıdan gelen göçe daha olumlu yaklaşıyoruz. Göç edenlerin temsil biçiminde doğrudan olumsuz temsil olmadığı, dolaylı yollardan okuyucunun zihninde olumsuzluk inşa etme üzerine olduğunu gördük. Basında ön plana çıkarılan eğilimlerde dram çok ön plana çıkarılmıştır. Toplumsal yönlerine dair pek fazla detay verilmemiştir. Göçü gerçekleştirenlerle ilgili bir sorunumuz var. Avrupa değil de diğer yerlerden gelenleri sığınmacı olarak tanımlama eğilimindeyiz. Göç edenlere yönelik anlatı yapısının dağılımında dramatize yönü öne çıkıyor. Sonuç olarak, Türk basını göç eden kişileri nerden gelmiş olursa olsun özne olarak değil nesne olarak ele alıyor. Doğrudan ötekileştirmek değil dolaylı yollardan ötekileştirme yapıyor. Türk basınının göçe belirgin bir art niyet taşımadığı fakat sorunlu anlatı yapıları bulunduğu ortaya çıkıyor” dedi.

MEDYANIN DİLİ GÖÇMENLERE KARŞI ÖNYARGI OLUŞTURUYOR

Sakarya Üniversitesi’nden Emine Yıldırım, “Bizim ülkemizde, Suriyeli göçmenlerin ülkeye girişlerinde sorun çıkarılmamıştır. İnsan onuruna yakışır muamelede bulunulmuştur. Televizyonda İstanbul’da göçün şimdilik durdurulduğu, nüfus yoğunluğu gözetilerek yeni Suriyelilerin kabul edilmediği haberi çıkmıştır. Ötekileştirilen Suriye imajı çizilmiştir. Yine televizyonda ‘Suriyeliler ile halk arasında gerilim arbedeye dönüştü’ haberi yapılmıştır. Bu haberde o mahallede yaşayan Suriyelilerin mahalle sakini olarak görülmediği görülmektedir. 8 Mayıs 2018’te televizyonda ‘Kocaeli’ni karıştıran taciz gerilimi’ haberi de biz ve öteki haberine götürmekte, bizden olmayanın istenmediği sonucuna ulaştırmaktadır. Bu tarz haberler Suriyeli imajının küçük düşürülmesine sebebiyet verecektir. Bu haberlerde misafirperverlikten bahsedememekteyiz. Yer verilen haber başlıkları, kullanılan dil ve görseller önyargı ve ötekileştirmeyi pekiştirmektedir. Haber dilinde Suriyeli sapık, Suriyeli tacizci gibi Suriyeli kelimesinden sonra kullanılan olumsuz kelimeler de halkı yine olumsuz yönde etkilemektedir. Bu tarz haberlerde etnik köken bilgisi verilmesine gerek var mıdır? Bu halkın tahrik olmasına sebebiyet vermektedir. Kendi suçlumuzu kendimiz oluşturmamamız açısından bu tarz önyargı oluşturan habercilik diline engel olunması gerekmektedir” şeklinde konuştu.

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.8446 TL 5.8212 TL
Euro
EURO
6.5735 TL 6.5473 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA