Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 23.04.2019 SAAT 15:42:41
Advert
 
Advert

Savaşın faturasını biz ödedik

Kartepe Zirvesi’nde konuşan Rawdanur Cuma, “Suriye’de kardeş kardeşle savaşıyor. Abim farklı bir grupta olduğu için amcamın oğlu tarafından vuruldu” dedi
Savaşın faturasını biz ödedik

GÖÇ, Mültecilik ve İnsanlık ana temasıyla düzenlenen Kartepe Zirvesi’nde düzenlenen Gençlik Oturumunda, Suriyeli Öğrenci Aktivist Rawdanur Cuma, Aktivist Muhammed Davur mülteci olarak geldikleri Türkiye’de yaşadıklarını anlattı. Rawdanur Cuma, “13 yaşında Türkiye’ye ailemle birlikte göç ettik. Kamptayken Türkçe öğrendim. Suriye’de çok güzel bir hayatımız varken bir anda her şey alt üst oldu. Biz dönmek için oradaki olayların bitmesini bekliyorduk ama bitmeyecekmiş gibi gözüküyor. 14 yaşında ailem tarafından evlendirilmek istendim. Ben evlenmek istemiyordum, okumak istiyordum.

TÜRKİYE’Yİ ÇOK SEVİYORUM

Kampta kendimi geliştirdim. Hasan Kalyoncu Üniversitesi’ni kazandım. Gaziantep’te okurken nerede Suriye ile ilgili konferans varsa katıldım. Erken evliliği önlemek için çalışmalar yürüttüm. Savaşın faturasını biz ödedik. Suriye’de üç abim savaştı. Suriye’de kardeş kardeşle savaşıyor. Abim farklı bir grupta olduğu için amcamın oğlu tarafından vuruldu. Türkiye’yi çok seviyorum. Zorluklar yaşadım ama daha güçlü oldum. Vatanınızda yaşıyorsunuz bu çok büyük bir nimet. Geçen hafta gittim Suriye’ye, o toprağa ayak basmanın tarifi mümkün değil” dedi.

İNSANLARDAN YARDIM GÖRDÜM

Muhammed Davur ise “2011 yılında Halep’ten geldim. Esed rejimi beni tutukladı ve hapse attı ama ben hapishaneden kaçtım. Türkiye’ye geldiğimde birçok kırık kemiğim vardı ve hiç param yoktu. İstanbul’a geldiğimde birçok insandan yardım gördüm. Şu anda mühendislik konusunda doktora yapıyorum. Suriyelilere yardımcı olarak iş bulmalarına çalışıyorum. İnsani yardım projeleri yürütüyorum” şeklinde anlattı.

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.8446 TL 5.8212 TL
Euro
EURO
6.5735 TL 6.5473 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA