Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 20.04.2019 SAAT 13:59:38
Advert
 
Advert

Cengiz Sarıbay ve ekibi Ankara’ya ne önermeli?

Cengiz Sarıbay ve ekibi Ankara’ya ne önermeli?

CHP  Genel Merkezi il ve ilçelerde aday belirlemek için örgütlerden 3 Kasıma kadargörüş bildirmelerini istedi.

Evet “yöntem” önemli…

Ama sadece yöntem mi?

***

Hangi yöntemi söylerseniz söyleyin CHP’li kimle konuşsam bir güvensizlik belirtiliyor:

-Anket yapılsa olmaz mı?

-Kamuoyu araştırmaları manüpile ediliyor?

-Önseçim yapılsın?

-Üye yapısı sağlıklı değil.

-Genel merkez yapsın o zaman!

-Olmaz, herkes adamını aday yapmaya çalışıyor.

Sizin anlayacağınız kimse kimseye güvenmiyor.

CHP örgütleri ne dese, genel merkeze hangi yöntemi önerirse önersin sıkıntı olacak.

Soruyorum size, durum böyleyken CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay ve İl Yönetim Kurulu üyeleri ne desinler; nasıl bir rapor göndersinler?

Bence ne İsa’ya ne Musa’ya yaranabilecekler.

Şimdiden söylemiş olayım.

***

Peki genel merkez bu konuda ne düşünüyor?

Biliyorsunuz, CHP’nin yerel seçim öncesi yaptığı 11 bölge toplantısı sona erdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı başkanlığında yapılan toplantılara eski-yeni kurultay delegeleri, milletvekilleri, Parti Meclisi üyeleri, il-ilçe başkanları, gençlik-kadın kolları başkanları katıldı. Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik siyasi gelişmelerin değerlendirildiği, yerel seçimlerle ilgili çalışmaların ele alındığı toplantılara toplam 3 bin 158 kişi katıldı, 713 kişi konuşma yaptı. Parti yöneticileri de 92 saat bu konuşmaları dinleyerek notlarını aldı.

Sonuç?

Oğuz Kaan Salıcı 24 saat önce açıklamıştı:

- Türkiye’nin her yerinde aynı yöntemle aday belirlemek doğru değil. Bu konfeksiyon yapmak demektir. Biz terzilik yapacağız.

Güzel benzetme. Titiz çalışma ama terziye güvenmeyen bir taban var.

Sıkıntı burada.

Biraz Salıcı’nın ne dediğine bakalım.

Gazete Duvar’a verdiği söyleşide Salıcı yöntem tartışmasında çok önemli bir noktaya dikkat çekiyor:

-Seçimler öncesinde bizde en çok konuşulan konulardan biri aday belirleme yöntemidir. Bu sadece CHP’de konuşulur ve onun için de kıymetlidir. Nezaket çerçevesinde partinin geçmişinden dersler çıkarılarak yapılması gerekenler dile getirildi. Tartışmaların sonunda “yerel seçimlerde partinin başarısını nasıl sağlarız” üzerinden görüşler oluştu. Çıkarılan sonuçlardan bir tanesi şu: Bizim aramızdaki hiçbir tartışma Adalet ve Kalkınma Partisi’nin ülkeyi getirmiş olduğu bu durumla mücadele etmekten daha önemli değil. Kısır tartışmalar içinde değil gelecek vizyonu üzerinden öneriler getirildi.

Aday belirleme yöntemine kategorik bakmıyoruz. Türkiye’nin her yerinde aynı yöntemle aday belirleme diye bir dünya yok. Bu konfeksiyon yapmak demektir. Biz terzilik yapacağız. İstanbul’un 38 ilçesinde yüzde 10 oy aldığımız, yüzde 70 oy aldığımız yer var. Hepsinde aynı yöntemi kullanırsanız doğru yapmış olmazsınız. Tüzüğümüzde yazan tüm yöntemleri kullanacağız. Sandık da koyacağız, kamuoyu yoklamaları da yapacağız. Merkezden belirlenen adaylar da olacak. Ama daha da öte bir şey yapıyoruz. Mutabakat arıyoruz. Bir yerde 3 aday varsa bu adaylar bir araya gelsin teke düşürülsün istiyoruz. Adaylıktan feragat edenler de destek olursa biz o kişiyi aday yapalım diyoruz. Bundan daha kıymetli yöntem yok. CHP şimdi bunu zorluyor. Biz yarışmayı bildiğimiz gibi mutabakat sağlamayı da biliyoruz.

***

İyi de güven yok.

Güven tesis edilmemiş, partiye küsen küsene…

Salıcı ona da cevap vermiş:

-Eksiğimiz olabilir, yanlışlarımız olabilir. Ama biz seçmene küsmeyiz. Seçmen de kişilere küsebilir ama partilere küsülmez. CHP’nin çaba içinde olduğunu, bu hikayesi bitmiş iktidarın karşısında özgürlükçü bir hikayeyi, adaletin gerçekten tesis edildiği bir hikayeyi yazmaya çalıştığını kimse göz ardı edemez. Yurttaşlarımız kırgınlık yaşamış olabilirler. Bizim de onları anlamamız, yaşadıkları kızgınlık, kırgınlıkları nasıl gidereceğimizle ilgili çabaları yoğunlaştırmamız lazım.

***

Durum bu…

Cengiz Sarıbay ve ekibi bugün görüşlerini bildirecek.

Sizce genel merkeze ne söylemeliler?

İlle de önseçim” mi demeliler?

Bence “güven” meselesi çok kıymetli CHP’liler yöntem kadar “güven” kelimesi üzerine eğilmeli.

Birbirlerine güvenmezlerse seçmen onlara neden güvensin?

 
Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.8112 TL 5.7880 TL
Euro
EURO
6.5348 TL 6.5088 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA