Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert
Advert
TARİH 25.03.2019 SAAT 01:08:25
Advert
 
Advert Advert Advert

Türkiye birincisi Kocaeli

Organ bağışında Eylül ayı itibariyle Türkiye birincisi olan Kocaeli’de beyin ölümü gerçekleşen ve organları bağışlanan 19 kişini ailelerine plaket verildi. Toplantıda tüm vatandaşlar organ bağışı bekleyen hastalara umut olunması için organlarını bağışlaması istendi
Türkiye birincisi Kocaeli

Süriye ÇATAK TEK  - İl Sağlık Müdürlüğü 3-9 Kasım Organ Bağışı haftası nedeniyle Kocaeli’de beyin ölümü gerçekleşen ve organları bağışlanan kişilerin ailelerine plaket verildi. Welborn Otel’de gerçekleştirilen törene Vali Hüseyin Aksoy, İl Sağlık Müdürü Şenol Ergüney, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Utkan, Başhekim Prof. Dr. Zafer Cantürk, İl Müftüsü Yusuf Doğan, hastanelerin başhekimleri ve ilçe sağlık müdürleri katıldı. Toplantıda organ bağışında Eylül ayında Kocaeli’nin Türkiye birincisi olduğu belirtilirken, 2014 yılından bu yana Kocaeli’de 34 kişinin organları nakil bekleyenlere umut oldu. 

 

TÜRKİYE BİRİNCİSİ OLDU

Kocaeli’de organ bağışında Üniversite Hastanesi ve Derince Eğitim ve Araştırma Merkezi Böbrek Nakli Merkezlerinde 52 böbrek nakli gerçekleştirildi. 2014 yılından bu yana kent genelinde bulunan hastanelerde beyin ölümü gerçekleşen 34 hastanın organları organ bekleyenlere umut oldu. 2018 mayıs alında 1908, Haziran ayında 815, Temmuz 1063 orga bağışı ile il bazında Eylül ayında ise 1033 organ bağışı ile hem il hem de Türkiye birinciliğini Kocaeli elde etti. Kocaeli açısından büyük bir öneme sahip olan Türkiye birinciliğinin elde edilmesi ile bağış ile ilgili çalışmalar hızlandırıldı.  

 

YANLIŞ BİLGİLER VAR

Welborn Otel’de gerçekleştirilen törende Türkiye birinciliğinin mimarı İl Sağlık Müdürü Dr. Şenol Ergüney, her geçen gün organ bağışının dünyada daha çok ihtiyaç duyulan bir mesele haline geldiğini kaydetti. Türkiye’de organ bağışının azlığının yanlış bilgiler nedeniyle olduğunu ifade eden Ergüney, “Sağlık Bakanlığımızın politikaları doğrultusunda Kocaeli’de son yıllarda önemli çalışmalar yapıyoruz. Her fırsatta farkındalık çalışması yapıyoruz. Bu yıl son aylarda organ bağışı beyanında Türkiye birincisiyiz” dedi. 

 

KURAN’DA BİR AÇIKLIK YOK

Organ Bağışının dini yönünü anlatan İl Müftüsü Yusuf Doğan, “Organ bağışı ile ilgili Kuran Kerim’de bir açıklık yok. Kuran-i Kerim ve Peygamberimizin uygulamalarından yola çıkarak yorumlama yapılıyor. Diyanet İşleri Başkanlığımız bu konuda bir karar aldı. Hz. Peygamberimiz döneminde tıp bu noktaya gelmediği için bir açıklık yok. Ancak İslam ülkeleri düzeyinde alınan ortak bir karar var. Öncelikle zaruret halinin olması gerekiyor. Bu zaruriyete kararı ehliyet sahibi doktorların karar alması gerekiyor. 

 

MADDE MADDE ANLATTI 

Organ ya da dokusu alınan kişi işlem esnasında ölmüş olması gerekiyor. Ya da canlı bir insandan alınacaksa donörün temel yaşamsal faaliyeti ortadan kaldırılmalı. Kesinlikle organı alınan kişi ölmeden önce organları bağışlaması gerekiyor. Yakınları da izin verebilir. Alınacak organ ve doku karşılığında her hangi bir dünyevi karşılık olmamalı. Ölünün organlarının satılması insanlığın kutsallığına ile örtüşmeyecek bir tutum olur. Ayrıca organ bağışlanacak kişinin de kabul etmesi gerekiyor. Elbette bağışta ve bağışın alınması devlet kontrolünde olmalı” dedi.  

 

TEREDDÜTE GEREK YOK

KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü ise konuşmasında organ bağışının önemine değinerek, vatandaşları bağış yapmaya davet etti. Organ bağışında dini hassasiyet noktasında hassasiyetlerinin olduğunu belirten Vali Hüseyin Aksoy, “Diyanet İşleri Başkanlığımızın açıklaması ile birlikte organ bağışının dinen bir sakıncasının olmadığını biliyoruz. Diğer ikinci bir soru işareti ise bağışta bulunduğunda ölmeden organlarının alınıp alınmayacağı tereddüttü vardı. Bu konuda ise Sağlık Bakanlığımızın önlemleri var. En az 2 uzman hekim beyin ölümü gerçekleştiğine karar vermeden organlar alınmıyor. 

 

HEPİNİZ BİRER ÖRNEKSİNİZ

Bu konuda vatandaşları iyi anlatmak gerekiyor. Burada olan ailelerimiz zaten bu kararı aldı ve yakınlarının organlarını bağışladılar. Türkiye’de 25 bini aşan insanımız organ bekliyor. Eğer onlara oran verebilirsek yaşam kaliteleri artacak ve yaşama tutunacaklar. Bu çok önemli ve hassas bir durumdur. Organ bağışı yapmak zor bir karar. Ancak bu kararı veren ailelere ve bireylere teşekkür ediyoruz. O zor anda bu kararı vermek kolay değil. Hepiniz örneksiniz. Teşekkür ediyorum sizlere. 

 

TİTİZLİKLE UYGULANIYOR

Son 5 yılda Kocaeli’de 52 organ nakli yapıldı. Son 4 yılda 34 ailemiz organ bağışı yaptı. Organlarını bağışlayan vatandaşlarımızın sayısı giderek artıyor. Organ bağışı durumu oluştuğunda mutlaka ailenin tekrar onayı alınıyor. Devletin koyduğu kurullar Sağlık Bakanlığı tarafından çok titizlikle uygulanıyor. Son bir yıl içinde kadın sağlığı eğitim projemizle 188 bin 912 kadınımıza ulaştık ve organ bağışını da bu eğitimin içine koyduk” dedi. 

 

 

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
Anket
İzmit Belediye Başkanlığı seçimlerinde hangi adaya oy vereceksiniz?
Azize Sibel Gönül
Fatma Kaplan Hürriyet
Ahmet Özen
Hülya Yıldırım
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.5456 TL 5.5235 TL
Euro
EURO
6.2837 TL 6.2586 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA