Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 20.04.2019 SAAT 13:57:30
Advert
 
Advert

Suya neden zam yapılmadı?

Suya neden zam yapılmadı?

Biliyorsunuz, ilimizde her yıl başında TÜFE oranında su fiyatlarına zam yapılıyordu. Eğer uygulama devam ettirilse suya bu yıl  yapılacak zam neredeyse yüzde 25’i bulacaktı. Ama Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu talimat vermiş: 2019’da suya zam yapılmayacak.

***

Bu durumu yaklaşan yerel seçimlere ve Ak Parti içi aday belirleme sürecine bağlayanlar var. Ben her meseleye önce çıktısından bakarım: Suya zam yapılmaması iyi bir şeydir. Bunu cebe koyalım ve iddiayı ele alalım.

Suya zam yapılmaması bu adaylık sürecinde İbrahim Karaosmanoğlu’na ne katabilir?

Bence bir şey katmaz. Çünkü;

BİR- Ak Parti’de Büyükşehir adayını belirleme süreci neredeyse bitti. Anketler yapıldı, performans raporlarına bakıldı. Temayüle de İbrahim Başkan girmeyecek. Öyleyse siyaseten bir kazanç elde etmesi mümkün değil.

İKİ- Yerel seçimlerde halka şirin gözükme hamlesi olarak niteleyenlere de şunu söyleyeyim, böyle kararlar çabuk unutulur. Seçime daha 5 ay var. Kimse suya zam da yapılmadı diyerek oyunun kararını değiştirmez.

Öyleyse bu kararı nasıl okuyacağız?

Neden suya zam yapılmadı?

***

Suya zam yapılmamasının en büyük nedeni içinden geçtiğimiz ekonomik krizde vatandaşa soluk aldırmaktır. Ancak bu popülist bir karar da değildir.

Ali Sağlık’ın iznini almadım ama yeri geldiği için yazmakta sakınca görmüyorum. Ben İSU Genel Müdürlüğü’nün 2019 yılında suya zam yapılmaması için uzun zamandır çalıştığını biliyorum.

Ne yapıyorlar?

İSU Genel Müdürü Ali Sağlık, öncelikle kurumun ve suyun elde edilişinin maliyetlerini aşağıya çekmeye odaklanmıştı.

Eleştirilere ve şikayetlere neden olan altyapı yenileme çalışmaları, kendi enerjisini kendi üretmesi ve bilimum tasarruf tedbirlerinin nedeni halka suyu ucuz verebilmekti. Karaosmanoğlu’nun talimatıyla Sağlık ve ekibi uzun zamandır bu noktaya gelmek için çalışıyordu.

Sonuçları söyleyeyim, 2016 yılında yüzde 36 olan kayıp kaçak oranı yapılan çalışmalarla 2017 yılında  yüzde 33’e, bu yıl sonu itibarıyla da yüzde 29’a iniyor.

Yani 5 milyon ton su tasarruf edilecek. Ayrıca Enerji için kurulan HES’lerden elde edilen tasarruf ve verimli çalışmayla gelen tasarruflarla 100 milyon liralık kaynak sağlanmış oluyor.

Suya yapılması gereken yüzde 23,4 zam ile elde edilecek gelir de 130 milyon lira dolayında. Yani suya zam yapılmaması kararının popülizm olduğunu söylemek doğru değil.

Aslında yapılan tasarrufun tüm zammı telafi etmesi hesaplanmıştı ancak enflasyon sanılandan çok yukarı çıkınca 30 milyon liralık bir fark oluştu.

***

Uzun lafın kısası…

Kim ne derse desin. Suya zam yapılmama meselesi bir tasarruf hikayesidir.

Çok yerindedir.

Vatandaşın da lehinedir.

 


Devlet Bahçeli ile aynı düşündüğüm altı konu

 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında konuştu. Kafamı onaylamak anlamında bol bol sallayarak Bahçeli’yi dinledim. Altı noktada Bahçeli ile aynı şekilde düşünüyorum:

BİR- Türkiye Cumhuriyeti her türlü bozguncu fikre rağmen ayaktadır. 29 Ekim 1923’ün 95. yılında 200 milyon yolcu kapasiteli yeni İstanbul Havalimanı'nın devreye girmesiyle gurur duyduk.

İKİ- Atatürk Türk milletinin ortak değeridir. Türkiye’nin iftiharıdır. Atatürk demek "ne mutlu Türküm diyene" sözüne sadakattir.  “Keşke Yunan galip gelseydi” diyenler emin olunuz ki bizden değildir. Türk milletinden asla sayılmayacaktır.

ÜÇ- Asayiş ve adalette sorunlar birikmiştir. Sokaklar huzursuzdur insanımız kaygılıdır. Geleceğimiz risklidir. Maalesef trafikte kavga, iş yerinde kavga, evde kavga, siyasette kavga hakimdir. Türkiye sosyal bunalımın kapısındadır.

DÖRT- Konkordato ilanları sanki otomatiğe bağlanmıştır. Fabrika yangınları soru işaretlerine neden olmuştur. Böylesi bir zamanda fabrikalar neden yanılır hatta neden yakılır? Kimse aklımızla alay etmesin.

BEŞ- Açıklanan enflasyon rakamlarını herkes gördü, herkes aklı yettiği kadar değerlendirdi. Analiz etti. Bir gerçek vardır ki enflasyon canavarı kafasını çoktan kaldırmıştır. Dün açıklanan enflasyon rakamı son 15 yılın en yüksek rakamıdır.

ALTI- Gıda enflasyonu yüzde 30 a yaklaşmıştır. Binlerce firmanın yaptığı yüzde 10’luk fiyat indirimleri sınırlı olmuştur. Döviz artınca fiyatları hemen şişirenler döviz düşünce aynı hareketi neden yapmıyorlar? Dolar 7 lirayı aştığında zam butonuna hemen zam yapanlar, dolar düşünce neden indirim yapmazlar? Haksız kazanç vurgunluk ahlaksızlıktır edepsizliktir.

Ne diyeyim, güzel konuşmaydı.

Altına imzamı atarım.

 

 

Kırk artı bir

 

Bu şehri plakasını çok seviyorum.

41 bana göre çok anlamlı bir sayı. Çünkü Türklerin tarihinde "40" çok önemli bir rakamdır.

***

Batılıların yüz ayak dediği böceğe biz kırkayak deriz. Çünkü kırk bizim için çokluk göstergesidir.

Türk Parası 40 rakamı üzerinden yürürdü. 40 para 1 kuruş ederdi.

Kırklar Meclisi büyük meclis, geniş temsiliyet olan meclis anlamı taşır.

Doğan bebekler  için "kırkı çıktı" deyimi bu yüzden kullanılır. Kaybettiklerimizin ardından kırkıncı günde bu yüzden mevlit ve Kuran okutulur.

"41 kere maşallah" da böyle bir şey.

***

İsterseniz “mikro milliyetçilik” deyin ama 41 plaka benim şehre duyduğum aidiyetin bir simgesi gibi.

Kocaeli'nin plakası 41 olunca, benim için çoktan bir fazla anlamına geliyor.

Bu kente çok şey katılmalıyız.

 

Amborgadan muafız

Dolar düşüyor ama…

 

Geçtiğimiz hafta 5.43 TL'ye kadar inen Dolar /TL yeni haftaya uluslararası piyasada 5.44 TL seviyelerinden başladı. Dolar/TL, İran yaptırımlarından Türkiye'nin muaf olduğunun açıklanması sonrasında 5,39'un altına kadar inerek 3 ayın en düşüğünü gördü.

***

Özeti bu…

Ne anlama geliyor, onu anlatayım.

Ekonomiye dışarıdan manipülasyon var” söylemi anlamını yitirdi.

Ekonomik krizle savaşta, ekonominin kendi dengeleri dışında bir gerekçe olamaz- kalmadı.

***

Diğer yandan yaptırımlardan muafiyetin 6 ay ile sınırlı olması bence bizim üzerimize bir giyotin konulması anlamına da geliyor.

Yani isterse ABD, “Bak istersem bu kararı değiştirebilirim” mesajı veriyor.

Bu da kabul edilemez.

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.8112 TL 5.7880 TL
Euro
EURO
6.5348 TL 6.5088 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA