Advert Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert
TARİH 24.01.2019 SAAT 10:28:29
Advert
 
Advert

İzmit Halkevi sahipsizdir ve işlevsizleştirilmiştir

İzmit Halk Eğitim Merkezi binasının kötü durumu ile ilgili konuşan TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Murat Kürekci “İzmit Halkevi fiziken bakımsızdır, sahipsizdir ve işlevsizleştirilmiştir” dedi.
İzmit Halkevi sahipsizdir ve işlevsizleştirilmiştir

Arif BULUT  -TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri yaptığı basın açıklaması ile İzmit Halk Eğitim Merkezi binasının acısı durumuna değindi. “İzmit Halkevi tarihi, terk edilemeyecek kadar İzmit’e aittir” diyerek Halkevine sahip çıkılması gerektiğinin altını çizen Küreci “İzmit Halkevi fiziken bakımsızdır, sahipsizdir ve işlevsizleştirilmiştir. Binanın öncelikle harabe olmaktan kurtarılması ve yeniden sanata, edebiyata, şiire, kongrelere, konferanslara, kurslara, seminerlere, eğitimlere ev sahipliği yapabilmesi kent yöneticilerinin gündemine alınmalıdır” ifadelerini kullandı.

 


CUMHURİYET TARİHİNİN ÖRNEK YAPILARINDAN


İzmit Halkevi  tarihi ilgili bilgi veren Kürekci “İzmit’in ilk kent planı çalışmasını yürüten mimarlarından olan Hermann Jansen’in 1935 li yıllarda yaptığı plan doğrultusunda, İzmit kent merkezinin gelişiminin tetikleyicisi olarak görülen İzmit Halkevi, kıyı şeridinin imarı için de önemli bir başlangıç olarak değerlendirilmiştir. Halkevi binasının İzmit kıyı şeridine konumlandırılması, burada yeni imar edilecek olan yollara ve yapılara direktif vereceği ve bu gelişimi yönlendireceği konusu o günün yerel basınında da duyurulmuştur.Değerli Mimar Seyfi Arıkan tarafından çizilen projesi ile döneminde Adana Halkevi, Ankara Tren Garı ile birlikte Cumhuriyet Yakın Tarihinin örnek yapılarından gösterilen İzmit Halkevinin temel atma töreninde İmzalı bir kağıdın SEKA’nın kurucusu da olan Halkevi Başkanı Mehmet Kağıtçı tarafından temeline bırakılmıştır” dedi. 


İŞLEVSİZLEŞTİRİLMİŞTİR


Sözlerine devam eden Kürekci “Günümüze geldiğimizde; mimarisi, İzmit ve yakın çevresi ile yakın tarihimize yaptığı ev sahipliği, toplumsal-kültürel değişimdeki işlevselliği, kentimizin simgelerinden ve hafızalarından olması nitelikleri iyiden iyiye körelmeye yüz tutmuştur. İzmit Halkevi fiziken bakımsızdır, sahipsizdir ve işlevsizleştirilmiştir. Binanın öncelikle harabe olmaktan kurtarılması ve yeniden sanata, edebiyata, şiire, kongrelere, konferanslara, kurslara, seminerlere, eğitimlere v.s. ev sahipliği yapabilmesi kent yöneticilerinin gündemine alınmalıdır” dedi. 

 

 


SAHİP ÇIKMA ZORUNLULUĞU VAR


Bir taraftan İzmit’in tarihi değerlerini gün yüzüne çıkartmak amacıyla "Tarih Koridoru Projesi"  kapsamında Osmanlı dönemine ait konaklar, sarnıçlar, çeşmelerin restorasyon çalışmaları yapılıyorken, Roma'dan kalan Tümülüslerinrölöve ve restorasyon projeleri sürüyorken, Cumhuriyetin yakın tarihi değerlerinden olan İzmit Halkevi adeta kendiliğinden yıkılmaya terk edilmiş bir görüntü vermektedir. İzmit Halkevinin de yaşatılmaya hakkı bulunmaktadır. Kent yöneticilerine sesleniyoruz: Kentin tüm kurumlarının İzmit Halkevine (Halk Eğitim Merkezi) karşı tarihsel borçlarını ödeme, sahip çıkma zorunluluğu vardır. Kentimize sahip çıkalım” dedi. 


 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.3317 TL 5.3105 TL
Euro
EURO
6.0586 TL 6.0344 TL
Anket
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
ANIT MEDYA