Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert
Advert
TARİH 25.03.2019 SAAT 01:08:22
Advert
 
Advert Advert Advert

Belde A.Ş’de işçiye yüzde 31 zam

Belde A.Ş toplu iş sözleşmesinin bitmesi için devreye giren Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu işçilerin ücretlerine sosyal haklarla birlikte yüzde 31 oranında zam yapıldığını açıkladı ve sözleşmeyi imzaladı
Belde A.Ş’de işçiye yüzde 31 zam

Süriye ÇATAK TEK  -Belde A.Ş’de çalışan 1200 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri grev aşamasına girdikten sonra Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun devreye girmesi ile imzalandı. Sözleşmenin imza töreni Antikkapı’da gerçekleştirildi. Törene Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Belde A.Ş Genel Müdürü Kemal Yazıcı, Yerel-Sen Genel Sekreteri Mümtaz Uzun, Hizmet-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy ve işçiler katıldı. 

 

 

MASADA BİTTİ


Temmuz ayında Hizmet-İş Sendikası ile Yerel-Sen arasında başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde taraflar ücret maddeleri üzerinde anlaşmaya varmadı. Arabuluculuk sürecinde de anlaşma sağlanmaması üzerine grev aşamasına gelinen sözleşmede Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu devreye girdi. Karaosmanoğlu ile işçi sendikası arasında yapılan görüşmede anlaşma sağlandı. Anlaşmanın sağlanması ile birlikte toplu iş sözleşmesi masada imzalandı. 

 

 

ÖNEMLİ ARTIŞ SAĞLANDI 


Yapılan sözleşmede işçilerin ücretlerine işçilerin ücretlerine yüzde 15,30 oranında zam yapıldı. İşçilere her ay 40 lira çocuk yardımı, her ay 60 lira bürüt yakacak yardımı yapılacak, öğrenim yardımında ilkokul için 135, ortaokul için 145, lise için 160, yüksekokul için ise 200 lira bürüt, kurban bayramında 120, ramazan bayramında bürüt 120 lira zam verildi. Her sene 30 gün ikramiye, işçilere izin yardımı için ise net 366 lira ödenecek. Temmuz 2014 tarihinden sonra işe giren işçilerin yevmiyelerine kademeli olarak seyyanen 12 lira ilave edilecek. 2 yıllık sözleşmenin ikinci yılında 6 aylık enflasyon oranında işçilere zam verilecek. 

 

 

5 AYLIK AİDAT GERİ ÖDENECEK


Toplu iş sözleşmesi imza töreninde konuşan Hizmet-İş Şube Başkanı İdris Ersoy, tüm işçileri memnun edecek bir sözleşmeye imza attıklarını kaydetti. Sözleşmenin 2020’de toplu iş sözleşmesine dahil olacak 3 bin 500 kişi için de büyük öneme sahip olduğunu ifade eden Ersoy, “Başkanımız işçiyi düşünerek 5 aydır devam eden toplu iş sözleşmesi sürecinde kesilen 5 aylık aidatlar geri iade edilecek” dedi. 

 

 

İMKANLARIMIZ SINIRLI


İşçilerin daha güzel yarınlar için çalıştığını belirten Başkan İbrahim Karaosmanoğlu, “İşçinin hakkını zamanında ödüyoruz. Haklarını zamanında veriyoruz. Ayağımızı yorganımıza göre uzatıyoruz. Bizim işçilerimiz yolların, projelerin en güzelini yapacak. Biz niye daha güzelini ve iyisini yapacağız. Bizim yaptığımız şu parkları Avrupa’da göremezsiniz. Biz büyük bir aileyiz. Şehri birlikte marka şehir alana getireceğiz. Bu sözleşme biraz uzun sürdü. İstekler sınırsız ama imkanlarımız sınırlı. Sosyal haklar dahil yüzde 31 oranında zam yapıldı. 

 

TÜM İŞÇİLER AYNI HAKLARI ALACAK


Daha önce Belde A.Ş’de çalışan tüm arkadaşlarımız ne oluyorsa sizlerde aynısını alacaksınız. Yılda bir maaş ikramiye alacaksınız. Sendikalar bizim paydaşımız. Onlarla sık sık bir araya geliyoruz. Toplu sözleşmenin uzamasından dolayı işçilerden kesilen aidatlar geri dönemsin istiyoruz. Sendikalarımız işçinin derdi ile dertlensin, problemleri ile ilgilensin ve değer versinler istiyoruz. İşçilere eğitim verin. İşçiler bilinçlensin. İşçilerimizin başarılı olduğu işte çalıştıralım. Bu verimi artırır” dedi. 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
Anket
İzmit Belediye Başkanlığı seçimlerinde hangi adaya oy vereceksiniz?
Azize Sibel Gönül
Fatma Kaplan Hürriyet
Ahmet Özen
Hülya Yıldırım
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.5456 TL 5.5235 TL
Euro
EURO
6.2837 TL 6.2586 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA