Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert
Advert
TARİH 23.03.2019 SAAT 00:15:34
Advert
 
Advert Advert Advert

'MİA’da kimseye ayrıcalık tanınmayacak'

'MİA’da kimseye ayrıcalık tanınmayacak'

Son günlerde ÇED toplantısı ile gündeme gelen ve tartışma konusu olan Evsel Atık Yakma tesisi ile ilgili Başbakan Yardımcısı Fikri Işık tüm endişelere cevap verdi. Işık, ağaçların kesilmeyeceğini ve an düzeyde ağacın fabrika için başka yere taşınacağını, kesinlikle başka ilin çöplerini yakılmayacağının altını çizdi

Süriye ÇATAK TEK  - Başbakan Yardımcısı Fikri Işık ile yaptığımız röportajın ikinci bölümünde de kenttin önemli sorunlarını konuştuk. Özellikle Evsel Atık Yakma Tesisi, MİA ve Bilişim Vadisi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Özellikle Evsel Atık Yakma Tesisi hakkındaki tüm eleştirilere yanıt veren Işık, vatandaşın ağaçların kesileceği noktasında endişelenmemesini istedi. Ağaçların kesilmeyeceğini ve başka bir yere nakledileceğini, tesisin çevreyi kirletmeyeceğini de söyledi. Kocaeli için artık kaçınılmaz olan tesisin sadece İzmit’e değil, Gebze’de de yapılacağı bilgisini de verdi.

SPORA BAŞLADI

Yeni göreviniz daha önce yaptığınız iki bakanlığın yoğunluğuna sahip değil.  İcracı görevlerden temsili bir göreve geldiniz. Neler yapıyorsunuz? Bir gününüz nasıl geçiyor?

Bazen erken başlıyoruz, bazen sporla başlıyoruz. Son 3 aydır düzenli spor yapıyorum. Haftada bir ya da iki gün güneydoğu gidiyorum. Onun dışında zaten program sizi sürüklüyor.

Kocaeli’ye daha fazla mı zaman ayırıyorsunuz?

Bilim ve Sanayi Bakanlığındayken işimizin yarısı Marmara Bölgesinde olduğu için daha sık geliyordum. O zaman daha çok zaman ayırıyordum. Savunma Bakanlığı ve ardından 15 Temmuz hain darbe girişimi, bakanlığın yeniden yapılandırılması, silahlı kuvvetlerin yeniden yapılandırılması. Fırat Kalkanı Harekatı üst üste geldi. Hayatımda kentte 3 hafta üst üste gelmediğim Savunma Bakanlığı döneminde oldu. Yoksa Milletvekilliğinde Ankara’da zaman nasıl geçilir bilmem. Parti görevim olmadığı sürece her hafta sonu Kocaeli’ye geliyordum. 15 Temmuz’dan 3 hafta üst üste gelemedim.

15 Temmuz’dan sonra çalışmalar biraz normalleşti mi?

Şimdi daha normalleşti tabi.

SÜREKLİ YATIRIM OLACAK

Önümüzdeki süreçte yapılması planlanan projeler var mı?

Onu şimdi söylersek seçimin anlamı olmaz. Sonuçta Kocaeli çok dinamik bir şehir. Çok önemli yatırımlar yapıyoruz. Bu kadar da yeter denilecek bir şehir değil. Sürekli yeni ihtiyaçlar olacak ve bu ihtiyaçlar doğrultusunda biz hizmet üreteceğiz. Burada bir devinim var ve biz bu devinimde sürekli yatırım yapılacaktır.

Son günlerde tartışma konusu olan ve bir türlü yer konusunda kent kamuoyu ile uzlaşma sağlanamayan evsel atık yakma tesisi hakkında ne düşünüyorsunuz? 10 bin ağaç kesileceği doğru mu?  

Ben yeri biliyorum. Minimum ağaç kesilmeyecek nakledilecek. Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim başkanını ağaç hassasiyeti Türkiye’de bir numaradadır. Türkiye’deki tüm belediye başkanları içinde ağaç hassasiyeti, yeşil hassasiyeti kimde derseniz İbrahim beyde derim. Bu noktada endişe edilmesine gerek yok.

ENDİŞELENMEYİN

Yer tartışmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yer konusuna çok çalışıldı. Bende çalışmaları çok yakın takip ettim. Bu tesisler eskisi gibi çevreye zarar veren tesisler değil. Şehir merkezlerinde Viyana’da, Amsterdam’da ve dünyanın pek çok yerinde şehrin merkezinde ve siz onu dışarıda bir çöp yakma tesisi olduğunu anlamıyorsunuz. Muhtarlar, STK’lar, gazeteciler gidip gördü bunları. Yine de biz Gebze’ye ve İzmit’e lazım dedik. Tek fabrika olsaydı Körfez’e yapacaktık. Tek Fabrika Kocaeli ölçeğinde yapılabilir olmadığı için İzmit ve Gebze’de planlandı. İzmit’e en uygun yer Umuttepe’de belirlenen yer olduğu tespit edildi. Kaldı ki ormanın içinde değil de, şehir içinde ve hatta OSB’de olsa bence bir mahsuru yok. Çünkü teknoloji artık bu konuda son derece iyi. Büyükşehir Belediyesinin de hassasiyeti var.

Düzenli depolama alanlarında yer kalmadığı için çok ciddi bir ihtiyaç aynı zamanda…

Çöp yakma tesisi kent için çok büyük bir ihtiyaç. Çok ciddi çalışma olacak. Endişe edilmesine gerek yok. Bazen iyi niyetle endişe taşıyan insanlar var. Teknoloji seçiminde ve tesis inşasında biz şehir adına denetim yapacağız. Biz bu şehirde yaşayacağız. En azami dikkati göstereceğiz. Bu konuda insanlarımızın bir endişesi olmasın. Siyasi polemik konusu yapılması doğru değil. Şehrin ihtiyacıdır. Bu ertelenemez bir ihtiyaç haline geldi. Bu konuda söyleyecek sözü olanlar teknik olarak söylesin.

BAŞKA İLİN ÇÖPÜ YAKILMAYACAK

Gebze ve İzmit’e ayrı yapılacak dediniz. Daha düşük kapasiteli fabrikalar mı olacak?

Kocaeli her yıl 40-50 bin nüfusu artan bir şehir. Böyle bir büyüme için kapasiteyi uzun vadeli düşünmek zorundayız. Bu nedenle kapasiteyi uzun vadeli düşünerek planlıyoruz.

Başka illerin çöplerini yakma söz konusu mu?

Hayır, kesinlikle yakılmayacak. Başka illerin çöpünü yakmayacağız.

Ön ayrıştırma yapılırsa daha büyük kapasiteye gerek kalmaz eleştirileri de var…

Bunların hepsi hesaplandı. Bilimsel olarak bu hesaplamaların hepsi yapıldı. Ne kadar geri dönüşüme gidiyor, ne kadar organik madde kalıyor. Organik madde yakılır, inorganik maddeyi yakamazsınız. Dolayısıyla bunların hepsinin hesabı yapıldı. Bununla ilgili Büyükşehir ve İzaydaş’ın yetkilileri teknik bilgilendirmesini yapar.

Bilişim Vadisi’nin inşaatı durdu. Son durum nedir?

Şuanda inşaat başladı. Ödenek sıkıntısı vardı o sıkıntı çözümdü. Şu anda firmalar çalışmaya başladı. İnşaatta hızlanıyor.

İKİ PARTİ DE SAMİMİ

Devlet Bahçeli arizi bir sıkıntı olmazsa ittifakta bir sorun olmaz dedi. Bir sıkıntı mı var?

İki partide şu an samimi. Türkiye’nin önündeki riskleri daha kolay yönetmesi ve bazı varoluşsal tehditlere karşı koyabilmesi, mücadele edebilmesi için siyaset kurumunun ve özellikle yeni sistemde iktidar güçlü olması gerekir. AK Parti MHP ittifakı bir siyasi ittifak değil, ülkenin geleceğinin en güçlü şekilde oluşturulması için kurulan bir ittifak. İki partide samimi. Konuları oturup konuşarak daha güçlü bir idare ve sistem üzerinde çalışıyor. MHP’yi bu noktada samimi buluyorum.

Afrin Harekatında içeri girilirse çok uzun sürer endişesi vardı. Ancak çok hızlı bir operasyonla içeri girildi…

Başlangıçta o risk vardı. Ama bir Fırat kalkanında askerimiz ve güvenlik güçlerimiz çok ciddi tecrübe kazandı. İkincisi bu çukur eylemlerinde özel harekat, jandarma özel harekat ve komanda birliklerimiz buradan da çok ciddi tecrübe kazandı. Afrin hem sistematik bir mücadele hem de şehir içi mücadelenin birleştiği bir noktaydı. Ciddi bir tecrübe ile hareket yapıldı ve çok başarılı oldu. Sivil hassasiyet bizim askerimize olan teveccühü artırdı. Tabi PYD orada bir zulüm düzeni kurmuş. 13 yaşındaki çocuğu askere alıyor, 15 yaşındaki kızın eline silahı verip tüm dünyaya özgürlük savaşçısı diye tanıtıyordu. Bunların aileleri içten içe çok kızındı. Bölgede halka merhametli davranınca iş daha kolaylaştı.

MİA’da kimseye

ayrıcalık tanınmayacak

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, MİA projesinde kimseye ayrıcalık tanınmadığını ve kuralların herkes için eşit olduğunun altını çizdi

MİA projesi ne olacak? Eski haliyle mi kalacak?

Kocaeli bir sanayi kentti. Üretim burada yapılıyor. Ama Kocaeli bir ticaret şehri olamadı. Eğer ürettiğinizi burada satmayı başarırsanız şehrin kalkınması veya refahı farklı noktaya gelir. MİA Kocaeli için, bu sanayi kimliğinin yanına ticaret ve turizm kimliğini oluşturacak çok önemli bir proje. Maalesef Kocaeli’de bazıları olayı bir kişi ve bir kurum ya da bir yapı üzerine indirgeyerek projeyi değersizleştirmeye doğru gidiyor. MİA kentte değer katacaktır. Bunu herkes söylüyor. CHP’liler de söylüyor. Ama şu olmasın, ama bu olmasın. İyi de bu şehrin buna ihtiyacı var. Bu şehrin ürettiğini satacak. Ticaretini daha da canlandıracak ve şehri sadece Türkiye değil dünya ölçeğinde bir noktaya getirecek projelere ihtiyaç var. MİA’ya genel olarak kimsenin karşı çıktığını düşünmüyorum.

Kent için bir ticaret merkezi çok önemli…

Bizim ticaret merkezlerimiz olsa. Sanayici bağlantılarını İstanbul üzerinden değil, buradan yapsa, gelen insanlar onlarca işyerini bir arada görse kötü mü olur.

Birilerine ayrıcalık sağlanıyormuş gibi gösterilmeye çalışılıyor…

Bu tür projeler şehri değer katıyor. Elbette dikkatli olmak gerekiyor, elbette iyi planlamak gerekiyor. Herkes şunu iyi bilmesini isterim. Burada kimseye bir ayrıcalık tanınmayacak. Kurallar herkes için geçerli ve herkes için aynı ölçüde geçerli.

Cumhurbaşkanı ile MİA hakkında bir değerlendirme yapılacağı söylendi. Bu noktaya gelindi mi?

Cumhurbaşkanımız ile görüşeceğiz. Mecliste bu yüzden bekliyor.

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Röportajlar haberleri
Advert
Anket
İzmit Belediye Başkanlığı seçimlerinde hangi adaya oy vereceksiniz?
Azize Sibel Gönül
Fatma Kaplan Hürriyet
Ahmet Özen
Hülya Yıldırım
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.5456 TL 5.5235 TL
Euro
EURO
6.2837 TL 6.2586 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA