Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert
TARİH 27.03.2019 SAAT 02:23:24
Advert
 
Advert Advert Advert

“Dr. Sadık Ahmet” üst geçidi açıldı

“Dr. Sadık Ahmet” üst geçidi açıldı

İzmit Sanayi Caddesi Ömer Türkçakal Bulvarı üzerinde bulunan ve Outlet Center ile 41 Burda AVM arasında yapılan Dr. Sadık Ahmet üst geçidinin açılış töreni gerçekleştirildi. 

Arif BULUT

İzmit Sanayi Caddesi Ömer Türkçakal Bulvarı üzerinde bulunan ve Outlet Center ile 41 Burda AVM arasında yapılan yeni üst geçide Dr. Sadık Ahmet adı verildi. Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği İzmit Şubesi’nin girişimleri ile Büyükşehir ve İzmit Belediyesi’nde toplanan başvurular olumlu sonuç almış ve söz konusu köprünün Büyükşehir Kasım Ayı Meclisi’nde “Dr. Sadık Ahmet” adını alması kararlaştırılmıştı. Dr. Sadık Ahmet Üst Geçidi’nin açılış törenine Dr. Sadık Ahmet’in eşi Işık Ahmet ve oğlu Levent Ahmet, Vali Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan,  AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, BBP İl Başkanı Serhat Duyar, CHP İl Başkan Yardımcısı Selim Yıldız, DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Serpil Yılmaz, AK Parti İzmit İlçe Başkanı Hasan Ayaz, DSP İzmit İlçe Başkanı Hülya Yıldırım,  İl Müftüsü Yusuf Doğan, Batı Trakya’da bulunan kurum, kuruluş ve derneklerin başkan ve yöneticileri, Türkiye’de bulunan Batı Trakya ve Balkan derneklerinin temsilcileri ve yine İzmit’te bulunan Siyasi Parti ve Sivil Toplum Kuruluşları temsilcilerinin katılım gösterdi.

TÜRKLERİN BÜYÜKLÜĞÜNÜ GÖSTERDİ

Programda konuşan Dr. Sadık Ahmet’in eşi Işık Ahmet, “Çok anlamlı bir gün yaşıyorum. Büyükşehir Belediye Başkanımıza Batı Trakya Türkleri Derneğimize şükranlarımı sunuyorum. Ben Dr. Sadık Ahmet’in yaşadığını görüyorum. Türkiye Cumhuriyeti var ve daim olsun. Batı Trakya Türkleri orada hayatlarını dolu dolu yaşamaya devam edecekler. Cumhurbaşkanımız Yunanistan ziyaretinde Türklerin büyüklüğünü gösterdi. Orada haksızlığa uğrayan insanların haklarını savundu. Davasına çok sadık bir liderdi. Biz bu davaya hizmet edeceğimize and içtik” dedi.

DESTEKLERİ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM

Programda konuşan Dr. Sadık Ahmet’in eşi Işık Ahmet’in ardından konuşan Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Kocaeli Şube Başkanı Lütfü Bodur, “Son günlerde büyükşehir belediyesinin çok güzel hizmetleri var. Yıllardır Batı Trakya Türklerinin haklarını savunan Sadık Ahmet’in bu kentin ismi yaşasın diye çağrıda bulunduk. Yöneticilerimize bize destek verdikleri için çok teşekkür ediyorum. Üst geçidimiz hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuştu.

SADIK AHMET İSMİ HEP ÖRNEK ALINACAKTIR

Bodur’un ardından kürsüye gelen Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Bu güzel eser ismiyle de ayrı bir güzellik kazandı. Biz burada Dr. Sadık Ahmet’i analım dedik. Katılan tüm hemşerilerimize teşekkür ediyorum. Bu köprülere açılış yapacak kadar zaman bile ayıramıyoruz ama burada özel bir isim için bir araya geldik. Kişiliğiyle, kimliğiyle, zulme boyun eğmemiş bir kardeşimiz için buluştuk. Dr. Sadık Ahmet ismi hep örnek alınacaktır” dedi.

ÖNEMLİ BİR ŞAHSİYET

Karaosmanoğlu’nun ardından söz alan Vali Hüseyin Aksoy, “Büyüyen ve gelişen Kocaeli’nin trafiğini rahatlatan ve insanlarımızın geçişini sağlayacak olan bu üst geçidin hayırlı olmasını temenni ediyorum. Dr. Sadık Ahmet çok önemli bir şahsiyet. Batı Trakya’daki Türklerin haklarını korumak adına büyük mücadele veren bir şahsiyet. Bu mücadeleyi yürütenleri unutmamak büyük önem taşımaktadır. O mücadeleler bugün orada yaşayan inşalara geçmişe oranla daha rahat yaşama imkanı verdiğini unutmamak lazım. Tesisin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

ÜST GEÇİDİN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Proje kapsamında 60 metre orta açıklığa sahip yaklaşık 140 ton ağırlığında çelik yaya üst geçidi, 2 adet engelli asansörü, 330 metrekare yerinde dökme tartan pist, üst geçit ayaklarında 9+9 = 18 adet 35, 5 metre uzunluğunda 100 cm çapında fore kazık, 245 metreküp beton 110 ton nervürlü donatı çeliği, elektrik aydınlatma çalışmaları, bordür, tretuar vb. çevre düzenleme çalışmaları yapıldı.

SADIK AHMET KİMDİR?

Dr. Sadık Ahmet, 7 Ocak 1947 tarihinde Yunanistan’ın Gümülcine şehrinin Sirkeli köyünde doğdu. Celal Bayar Lisesi’nde tahsil gördü. 1966 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne girdi. Daha sonra Selanik Üniversitesi’ne geçerek öğrenimini burada sürdürdü. 1974 senesinde de fakülteden hekim olarak mezun oldu. Askerlik vazifesinin ardından da 1978’de  Batı Trakya’ya dönerek cerrahlık ihtisasına başladı. Bu dönemde Batı Trakya Türkleri’nin toplumsal sorunlarıyla ilgilenmeye başladı. Batı Trakya Türkleri’nin sorunlarını uluslararası kamuoyuna duyurmayı amaçlayarak bir imza kampanyası başlattı. 1990’da bir konuşmasında “Türk” sıfatını kullanmasından dolayı tutuklandı. 1991’de Batı Trakya Türklerini temsil eden Dostluk, Eşitlik, Barış Partisini kurarak genel başkanlığı vazifesini üstlendi. Sadık Ahmet 24 Temmuz 1995’te şüpheli bir trafik kazası sonucu hayatını kaybetti.

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
Anket
İzmit Belediye Başkanlığı seçimlerinde hangi adaya oy vereceksiniz?
Azize Sibel Gönül
Fatma Kaplan Hürriyet
Ahmet Özen
Hülya Yıldırım
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.5126 TL 5.4906 TL
Euro
EURO
6.2367 TL 6.2118 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA