Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert
Advert
TARİH 23.03.2019 SAAT 00:07:52
Advert
 
Advert Advert Advert

'Değişim mutlaka olur'

'Değişim mutlaka olur'

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, herkesin merak ettiği Büyükşehir adaylığına son noktayı koydu. Kocaeli’nin çok başarılı bir Büyükşehir Belediye Başkanın olduğunu ve İbrahim Karaosmanoğlu’nun anketlerde yüzde 50’nin üzerinde çıktığını söyleyen Işık, gündeminde Büyükşehir seçimi olmadığının altını çizdi

Süriye ÇATAK TEK - Kocaeli’ye yapılan yatırımların büyük bölümünde imzası olan, kentin her karışını bilen Başbakan yardımcısı Fikri Işık ile uzun aradan sonra Gazetemizin Genel yayın yönetmeni Adem Turgut ile birlikte bir araya geldik. Merak ettiklerimizi, sokakta konuşulan birçok konuyu ve elbette kenttin güncel sorunlarını sorduk. Bir gazetecinin en rahat sorusunu soracağı ve sorduğu her soruya mutlaka yanıt vereceğini bildiği nadir siyasetçilerden biridir Işık. Bu yüzden yaklaşık 2 saat süren sohbette not almaktan, dinlemekten hiç sıkılmadım. Konuştuğuz konuların önemi nedeniyle röportajımızı iki ayrı bölümde vereceğiz. Keyifle okuyacağınıza inanıyorum…

BİZDE TELAŞ YOK

2019 yerel ve genel seçimleri çok önemli.  Özellikle genel seçimin seyrini belirleyecek olan yerel seçimlerde nasıl bir yol haritanız var?

Yerel seçimlerle ilgili bizim 2014 seçimlerinden sonra periyodik olarak yerel seçimlerle ilgili çalışmalar sürdürüyoruz. 2014 yılından sonra hemen anket yaptık. Belediye başkanlarının performansı, halkla ilişkileri nasıl, bu Pazar seçim olsa halk oy verir mi? Bunu her yıl yaptık. Bu yıl da yapacağız. 2014 seçimlerine girerken verdiğimiz vaatler vardı. Seçim vaatlerini yansıtıyoruz. Ne yapmışız. Ne yapmamışız. Hangi aşamadayız. Proje başlamadıysa neden başlamadığını masaya yatırıyoruz. Seçim yaklaştı ne yapacağız diye bir telaşımız yok. Çünkü sistemimiz var ve sürekli çalışıyoruz. Söz vermediğimiz halde yaptığımız çalışmaları da değerlendiriyoruz. Her parti seçime telaşlı hazırlanır ama bizde bu pek olmaz. Çünkü bir sistem içinde çalışmalar sürüyor.

Yerel seçimleri Cumhurbaşkanı çok önemsiyor. Çünkü yeni sistemde için belediyeler çok önemli…

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde Parlamentodan hükümet çıkmayacağı için yerel yönetimler ve özellikle Büyükşehir yönetimleri ön plana çıkacak.  Şu anda Parlamenter sistemden dolayı bakanlıklar ve bakanlar ön planda olacak. Yeni dönemde bakanlar siyaset dışından olacağı için onlar işlerine odaklanacaktır. Siyasi odak Cumhurbaşkanı ve yardımcıları olacak. Bu yüzden büyükşehir ve belediye başkanları önemli olacak.

VERDİĞİMİZ SÖZLERDE SIKINTI YOK

Seçim beyannameleri üzerinde baktığımızda Kocaeli’deki belediye başkanlarının başarıları nasıl?

Belediyelerimizin büyük bir kısmını masaya yatırdık. Verdiğimiz vaatlerin büyük kısmını hayata geçirdik. Bir iki teknik nedenden dolayı vazgeçilmiş projeler var. Bunun dışında bir kısmı şu anda başlamış ya da fiilen hizmet veriyor. Halka verdiğimiz sözü tutmakta bir sıkıntımız yok.

Bunun halkta karşılığı oluşmuş mu? Anketleriniz de bunu görüyor musunuz?

Siyasette vatandaş peşin satar. Siz vaadinizi yaparsınız vatandaş peşin olarak size oyunu verir. Siz o vaadi yaptığınızda vatandaştan bir karşılık beklemezsiniz. Bu sizin önümüzdeki süreçte bir referansınız olur. Siyasette mal satıldıktan sonra bedel beklenen bir yer değildir. Peşin alınıp sorumluluğu yerine getirmektir. Vaatlerimizi yerine getirmek bizim vatandaşa karşı sorumluluğumuzdur. Vatandaş bize bedelini ödedi onun. Yeni projelerle yeni dönemde vatandaşın önüne çıkacağız. 

TAKVİMDE DEĞİŞİKLİK YOK

Bu dönem adayları belirlerken kriterleriniz de bir değişim olacak mı?

Kriterlerde çok fazla değişim olmaz. 2014’te aday belirlerken FETÖ kriterine dikkat etmiştik. Kocaeli’de bizim baştan beri bir kriterlerimiz var. Aynı hassasiyet devam eder.

3 dönem kuralı çalışacak mı?

3 dönem genel prensiptir. Ama Genel Merkez Yürütme Kurulumuz Büyük Kongreden 3 dönem kurulanını uygulama noktasında yetki aldı. Bazı arkadaşlarımız için bunu uygulamayabilir. Daha önce bu yoktu.

Belediye başkan adaylarını erken belirlenmesi gündemi var mı?

Bu genel merkezimizin taktiri. Ancak şu anda öyle bir gündem yok. Benim bildiğim kadarı ile takvimde bir değişiklik yok.

CHP NE YAPSA OLMUYOR

Ana muhalefet partisi adaylarını erken belirleyeceğini söylüyor…

AK Parti’nin telaşı yok. CHP’nin telaşı var. Erken belirlese olmuyor, geç belirlese olmuyor, zamanında belirlese olmuyor.

Seçimlerin erkene alınması ile ilgili bir gündem var mı?

Cumhurbaşkanımız net olarak seçimlerin zamanında yapılacağını söylüyor. Bu söylemin dışında bir şey söylenmez. Benimde şahsi kanaatim çok olağanüstü bir gelişme olmazsa zamanında yapılacaktır. Ekim ya da Kasım ayında seçim atmosferine girilir.

İBRAHİM BAŞKAN BAŞARILI

Kamuoyunda sizin Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olacağınız ile ilgili söylemler ve beklentiler var. Siz aday olacak mısınız?

Bizde görev istenmez. Şu anda başarılı bir belediye başkanımız var. İbrahim bey gerçekten başarılı bir belediye başkanı. Kamuoyu yoklamalarında bu Pazar seçim olmazsa oy verir misiniz oranı yüzde 50’nin üzerinde çıkıyor. Genel merkezimizde 3 dönem kurulanı uygulamama yetkisine sahip. Genel merkezimiz kendi değerlendirmesini yapacaktır. Kocaeli halkı İbrahim beyi seviyor. Devam etmesi halkta memnuniyet yaratacaktır. Bizim Kocaeli’de Büyükşehir Belediye Başkanlığı sorunumuz yok.

Başka bir belediye başkanı olur mu?

Benim prensibim göreve talip olmama ve görev verilirse görevden kaçmama prensibim var. Bu parti ve siyaset kültürümüzün temeli. Benim gündemimde Büyükşehir seçimi yok.

Değişim mutlaka olur

2019 yerel seçimlerinde belediye başkanlarının değişiminin vatandaş memnuniyetine bağlı olduğunu söyleyen Işık, “Vatandaş belediye başkanından memnunsa ve devam etmesini istiyorsa genel merkez değiştirmez” dedi

Teşkilatlarda olduğu gibi belediyelerde de yerel seçimde değişim yüzde 50 oranını bulacak mı?

Belediye başkanlarımızın belirlenme sistematiği var. Öncelikli kamuoyu yoklamaları yapılıyor. Kamuoyu yoklamalarında bu Pazar seçim olsa Mevcut belediye başkanına oy verir misiniz sorusu soruluyor. En belirleyici faktör kamuoyu yoklaması, ikincisi teşkilat görüşünü soruyoruz. Ardından özel durum araştırması yapılıyor. Bunlar yapıldıktan sonra milletvekilleri, İl Başkanı ve Büyükşehir Belediye başkanına soruluyor. Sonra genel merkez karar veriyor. Bir miktar değişimin olması kaçınılmaz. Her seçimde bu oluyor. AK Parti’de belediye başkanı belirleme sistematiği olduğu için hiç seçim kaybetmiyoruz. Kocaeli’de bu sistematiği çok iyi işletiyoruz. Vatandaş ben memnunu diyorsam, gönül rahatlığı ile oy veririm diyorsa, teşkilatta bir sorun yok diyorsa, özel durum araştırmasında da bir sorun yoksa niye macera mı arayacağız. Vatandaşın başarısız bulduğu başkana teşekkür ediyoruz. Genel merkezimiz bu noktada çok net. Arkadaşlarımızda çok iyi karşılıyor. Siz başarısız belediye başkanını tekrar aday gösterirseniz vatandaş partisini değiştiriyor.

Bir değişim havası var kamuoyunda…

Vatandaşın görüşü ortaya çıkmadan biz bunu değerlendirmeyiz. Vatandaş ciddi değişim isterse ciddi değişim olacak. Vatandaş memnunsa illa değişim ısrarımız olmaz. Belirleyici olan vatandaş. Bugüne kadar hep vatandaşın görüşü belirleyici oldu.

Sürpriz olmaz

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, 2019 seçimlerinde seçilmişlerin teşkilatlardan çıkmasının sürpriz olmayacağını ve bunun Kocaeli’de bir gelenek olduğunu söyledi

İl yönetimine hayırlı olsun ziyaretinde seçilmiş kadrolarımızın teşkilatlardan çıktığını ve çıkacağını söylediniz. Bunu biraz açabilir misiniz?

Kocaeli Kadar teşkilattan yetiştirmiş ve üst düzey bürokrasiye adam vermiş başka teşkilat yok. Kurucu il başkanımız Nihat Ergün Bakan oldu, sonraki il başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu Belediye başkanımız, sonra il başkanı ben oldum ve şimdi bu görevleri yapıyorum. Daha sonraki il başkanımız Zeki Aygün şu anda milletvekili ve MKYK üyemiz. Sibel Gönül, İlyas Şeker, Muzaffer Baştopçu, Nevzat Doğan, Mehmet Ali Okur, Cemalettin Kaflı, şu an ki milletvekillerimizden Radiye Sezer Katırcıoğlu, Sami Çakır, Cemil Yaman, Mehmet Akif Yılmaz memur da ama kimse onun AK Partiliğini sorgulamaz. Belediye başkanlarımızın büyük bölümü teşkilatlardan geliyor. Milletvekillerimizin memuriyetten gelenleri dışında hepsi teşkilatlardan. Üst düzey bürokraside çok sayıda arkadaşımız var. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği yapan Münir Karaloğlu, Ersin Yazıcı, Tahir Büyükakın vali oldu. Kocaeli’nin böyle bir güzelliği var. Bizim Kurucu Gençlik Kolları Başkanımız Şemsettin Ceyhan şu anda il başkanı. Daha sonra gelen il başkanlarımız Yasin Özlü, Ercan Azak, Yusuf Akın hala sistemin içinde çalışıyor. Yeni dönemde de teşkilatların içinden isimlerin çıkması şaşırtıcı değil. Bu geleneği devam edeceğini düşünüyorum.

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Röportajlar haberleri
Advert
Anket
İzmit Belediye Başkanlığı seçimlerinde hangi adaya oy vereceksiniz?
Azize Sibel Gönül
Fatma Kaplan Hürriyet
Ahmet Özen
Hülya Yıldırım
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.5456 TL 5.5235 TL
Euro
EURO
6.2837 TL 6.2586 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA