Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert
TARİH 26.03.2019 SAAT 22:15:08
Advert
 
Advert Advert Advert

Frito Lay’de örnek sözleşme

Frito Lay’de örnek sözleşme

Suadiye’de bulunan Frito Lay fabrikasında çalışan 440 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi imzalandı. İşçilerin ücretlerine seyyanen 525 lira zam yapılırken, sosyal haklarla birlikte fabrikada ortalama ücret 4 bin 500 liranın üzerine çıktı

Süriye ÇATAK TEK  - Kartepe Suadiye’de bulunan Frito Lay fabrikasında örgütlü olan Tek Gıda-İş Sendikası ile işveren arasında toplu iş sözleşmesi görüşmeleri tamamlandı. Arabulucu sürecinin ardından anlaşmaya varan taraflar işçileri mutlu eden bir sözleşmeye imza attı. İşçilerin ücretlerine ilk yıl seyyanen 525 lira zam yapılırken, ikinci yıl ise TÜFE+115 lira zam yapılacak. Fabrikada 4 yıl önce örgütlenen sendika yaptığı ikinci toplu iş sözleşmesi ile işçilerin ücretleri ortalama 2 kat arttı.

MANİSA FABRİKASI DA ALINDI

Ocak ayında başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde sendika ve işveren temsilcileri sıkı bir pazarlık yaptı. Sendika işverene verdiği taslakta işçilerin ücretlerine seyyanen 800 lira zam yapılmasını istedi. Ancak işveren zam pazarlığında sendikanın istediği ücreti fazla buldu. Yapılan görüşmelerde ilk yıl 525 lira seyyanen zam alan sendika aynı zamanda 440 işçisi olan Frito Lay Suadiye, 400 işçisi olan Tarsus fabrikalarının ardından kurulan ve şu anda 100 işçisi bulunan Manisa fabrikasının kapsam içine alınmasıyla sözleşme imza attı.

SOSYAL PAKET 2 KATINA ÇIKTI

İlk yıl alınan 525 liralık seyyanen zammın ardından ikinci yıl TÜFE+115 lira zam verildi. İşçilerin sosyal paketine de çok ciddi artış yapıldı. 2 bin 995 lira olan sosyal paket ilk yıl 4 bin 980 liraya ikinci yıl ise 5 bin 820 liraya çıkartıldı. Daha önce sadece bir sefere mahsus verilen 100 liralık Ramazan Erzak yardımı yılda iki kereye çıkartıldı. Yılda iki kere verilecek erzak yardımı toplam 470 lira olacak.

TAMAMLAYICI SAĞLIK

SİGORTASINI ALDILAR

İşçilerin okula giden çocukları için öğrenim yardımı da arttı. 326 lira olan ilköğretim yardımı 450, 461 lira olan lise yardımı 575 lira, 516 lira olan Yükseköğretim yardımı 675 liraya yükseldi. Yeni sözleşmeye eklenen maddelerde oldu. Bu sözleşmede ilk kez deterjan ve ayakkabı yardımı verilecek. Deterjan yardımı 280 lira, ayakkabı yardımı ise 220 lira olarak verilecek. Ayrıca işçilere tamamlayıcı sağlık sigortası da sözleşmeye girdi.

ÜCRETLER İKİ KAT ARTTI

4 yıl önce Tek Gıda İş Sendikasının örgütlendiği Frito Lay fabrikasında işçi ücretleri arasında ciddi farklar vardı. Aynı zamanda işçilerin ücretleri asgari ücret ya da asgari ücretin bir miktar yukarısında seyrediyordu. İşçilerin sendikalı olmasının ardından birinci ve ikinci dönem toplu iş sözleşmeleri ile ücretler 2 katına kadar yükselirken daha önce olmayan sosyal haklarla bu artış daha da arttı. Son toplu iş sözleşmesi ile fabrikada ortalama ücret 4 bin 500 lira oldu.

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Genel haberleri
Advert
Anket
İzmit Belediye Başkanlığı seçimlerinde hangi adaya oy vereceksiniz?
Azize Sibel Gönül
Fatma Kaplan Hürriyet
Ahmet Özen
Hülya Yıldırım
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.5126 TL 5.4906 TL
Euro
EURO
6.2367 TL 6.2118 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA