YAZAR HABERSigara sağlığa zararlı diyorlar
Sigara sağlığa zararlı diyorlar
07.04.2016 06:50:04 Tarihinde Eklenmiştir.



 

 

ZAMANIN birinde bir memur abi, Anadolu'da bir köyün arazi ölçüm işleri, tapu kayıtları tescili vesiaire işleri dolayısı ile düşmüş yola. Şehirlerarası otobüs ile o köye yakın bir bölgeye kadar gelmiş. Otobüs şoförü bizim memur abiyi indirmiş. Bir yandan köyü tarif ederken, bir yandan da "Yolda birini görürsen sor. köyün dönemecini kaçırdın mı, yolun çok uzar" diye de tembihlemiş…

Bizim memur abi elinde evrak çantası, o sıcakta epey yürüdükten sonra, tarlasındaki işini bitirmiş, mahsulünü eşeğinin sırtına yüklemiş, yola koyulmak üzere olan bir köylü vatandaşa rastlamış….

"Selamün aleyküm hemşehrim. Bana falanca köyü tarif edebilir misin" demiş.

"Ve aleyküm selam memur bey. Bende o köydenim. Eğer bizim hızımızda ağır ağır gitmeye razı gelirsen sana eşlik ederim. Beraberce gideriz. Malum, eşeğin yükü ağır hızlı gidemeyiz" demiş.

Yolu karıştırmak istemeyen memur abi, yorgunluğun da verdiği memnuniyetle teklifi kabul etmiş. Hem yolda sohbet ederken köy hakkında muhtar hakkında ve köydeki arsa tarla sahipleri hakkında bilgide edinebilirim diye düşünmüş…

Yolculuk devam ederken, köylü vatandaşın kurnaz tavırları ve bazı konuşmaları biraz rahatsız etmiş. İçinden bu ne kurnaz adam bundan ne öğrenebilirim ki adam anasının gözü diyede geçirmiş….

Köylü vatandaş bizim memur abiye dönerek, "Siz şeherlilerin tabakaları neyin oluyor. Senin de var mı?" demiş.

"Var" demiş bizim memur abi

"İçine tütün koyuluyo de mi? Sen de koydun mu."

"Evet koydum."

"Kağıdı neyin özel oluyo de mi? Öyle sıradan kağıtnan sarılmıyomuş."

Üst üste kinayeli sorulardan rahatsız olsa da belli etmeyen memur abi, "Evet özel sigara kağıdına sarılıyor, var bende" demiş

"Neynen yakileyo sarınca, yolda düzde canın çekse nasil yakcen" demiş bu sefer de.

"Kav var, kav taşıyorum yanımda" demiş.

"E ozaman sar bakem iki cigara da içelim madem" demiş köylü vatandaş….

Adres bilmemezliğin hatrına sabreden memur abi, çökmüş bir taşın üzerine sarmış iki sigara. Uzatmış birini köylü vatandaşa. Önce kendininkini sonra da köylü vatandaşın sigarasını yakmış, başlamışlar içmeye ….

Sinir bozucu bir eda ile tüttürürken sigarasını, bizim memur abiye dönerek, "Yav şeherli ağam bu cigara için de zararlı diyolar. Var mı bi zararı sen eyi bilin" demiş ….

Tahammülü kalmayan memur abi, bıkkın bir tavırla….

"Tabaka benden, tütün benden, kağıdı benden, sarması benden, yakması senden, bir tek içmesi senden, zararı varsa bana var, sana bir zararı yok" demiş.

Şimdi diyeceksiniz ki Yücel kardeşim, gel bakalım asıl meseleye, nedir bu hikayenin ana fikri….

Şimdi çok irdelemeden ülkemi idare eden siyasetçilere seslenmek istiyorum. Lütfen Allah aşkına merhamet edin ….

Terör politikasında taviz verirsiniz, eşkıya azıtır bebek katilinin posterlerini gözümüze sokarlar, sabrın bedeli bizden

Hatadan dönersiniz, iş işten geçmiş olur, şehirlerimiz viran olur, yüzlerce şehit veririz, bedeli bizden.

Cemaatle aranız iyi olur karı size, aranız bozulur, öfkeden gözünüz hiçbir şey görmez, olağanüstü kararlar alırsınız, maddi manevi bedeli bizden.

Avrupa ile iyi geçinirsiniz karı size, aranız bozulur, bedeli bizden.

Anayasa yapmaya kalkarsınız, yaparsanız karı size, yapamazsanız siyasi kaos olur, bedeli bizden.

Güzel bir söz var, tövbe edebilmek için bile ilk önce hatayı kabul etmek lazım. Mükemmellik Allah’a mahsus değil midir? İnsan hep doğru olamaz, hep kusursuz olamaz. Bu insanın fıtratına yaradılışına aykırıdır.

Gelin eteğinizdeki taşları dökerken hepsini başımızdan aşağı dökmeyin, milletimizin birlik ve beraberliği çok zedelendi, zararın neresinden dönersek kardır.

Gelin Allah aşkına, bırakın milletin yaşantısında hiçbir şey değiştirmeyecek, anayasa yapma söylemlerini, hep birlikte gönüller yapalım, kaybolan güven duygumuzu tesis edelim.

Adaleti sağlayalım, Allah rızası için lütfen birinden başlayıp işe koyulalım.

Selam ve dua ile ….

 

 

 

 

Bu Haber 457 Görüntülenmiştir
Ekleyen Yazarın Mail Adresi : kocaeli@kopiservis.com.tr
YORUMLAR
İsim Soyisim
E-Posta
Yorumunuz
DİĞER HABERLER :
Vallahi talibim
Gavur İzmir…
Dinimizde bunlar yok
Suskunluğun Yükü…
En uzak mesafe…