Advert Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert
TARİH 23.01.2019 SAAT 21:55:46
Advert
 
Advert

AK Parti'de değişimin şifreleri

AK Parti'de değişimin şifreleri

AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan,kongre sürecinde ilçelerde başlayan değişimi en ince ayrıntılarına kadar anlattı. Ceyhan, değişimde referandum ve FETÖ kıstasının olmadığını kaydetti

AK Parti çok önemli bir süreçten geçiyor. Kartepe kongresi sadece bir öncü… Bayram sonra da İktidar partisinde kongreler ile beraber ciddi bir değişim yaşanacak. Ancak kongre sürecinin nasıl yönetildiğine dair özellikle basında çok farklı yorum ve iddialar yer aldı. Bunun üzerine Genel yayın yönetmenimiz Adem Turgut ile birlikte Şemsettin Ceyhan ile görüştük.  Ceyhan, Adem Abi ile beni, parti yerine Çarşı Yapı içindeki iş yerinde ağırladı. Bir buçuk saati  bulan sohbette  biz sorularımızı ve eleştirilerimizi yöneltirken o da bol bol biz basın mensuplarını eleştirdi. Ceyhan’ı yakından tanıyanlar bilir sen verip sır vermez ama bu kez süreci detaylarıyla anlatmayı tercih etti.  İşte AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan ile yaptığımız söyleşinin detayları…

Süriye ÇATAK TEK

 

ARKADAŞLARIMIZIN DEFOSU YOK

Aday adayı olduğunu açıklamayan isimlerin ilçe başkanı gösterilmesi neye göre belirleniyor?

Değişim olacak ilçelerle ilgili partinin usul ve esasları var. Her temayül öncesi biz aday olacak arkadaşların gelmesini isteriz. Aday olacak arkadaşlar gibi ‘aday olmasını istediğiniz arkadaşların da ismini yazın’ deriz teşkilatlara. Ama ‘mutlaka üç kişi yazın’ deriz. Bunu ben değil genel merkezimiz diyor. Bir kişiye angaje olunmasın, daha sağlıklı sonuçlar çıksın diye bunu yapıyoruz. Böyle olunca aday adayı olanlar dışında teşkilatlar aday olmasını istedikleri kişileri de yazıyor. Bu manada makul bir talep ortaya çıkmış ki genel merkezimiz bu isimleri davet etti. Genel merkez temayülde hangi kademenin nereye odaklandığına da bakıyor. Biz sadece bu süreçte sekreteryayı yapar ve genel merkezin davet ettiği isimleri genel merkeze götürürüz. Orada mülakatları yapılır, bize sorulursa şahsi kanaatimizi söyleriz. Ardından Genel merkez Teşkilat Başkanı, Bölge ve İl Koordinatörü oturur kararını verir ve kararlarını açıklarlar.

 

Bu noktada basında eleştiriler oluyor? Nasıl değerlendiriyorsunuz?

Eğer bu usulleri bilmezseniz her zaman kafanızda soru işareti olur. Temayülde hiç adı geçmeyen birini de teşkilatlar yazabilir. Bunu genel merkez davet eder ve gerekirse ikna ederek aday gösterir. Bizim uygunluk diye bir kriterimiz var. Bu aday olmuş arkadaşlarımızın yetersiz olduğu anlamına gelmez. Bugün görevi bırakan ilçe başkanımız ve ilçe yöneticilerimiz kötü ya da defosu olduğundan değil, bu arkadaşlarımızın emeklerine ben üç yıldır şahidim. Ama bir yenilenme, bir değişim, bir bayrak yarışı felsefesi ile bu değişim olmak zorundayız.

 

İSTENİRSE DEĞİŞİRİM

Sizden değişim istenirse ne yaparsınız?

Şimdi benim 50 kişilik yönetimim var. Ben hepsinden Allah şahit çok memnunum. Ama bir değişim yapmak zorundayız. Genel merkez bana değiş derse ben de değişirim. Ama yönetimlerde de değişim yapmak zorundayım. Bu devinim ve yenilenmeyi sağlamazsak nasıl ilerleriz. Birine kan verirken ona fazla kanınızı vermiyorsunuz. Bu kan ona şifa oluyor. Bizim değişim de öyle. Bir yandan tecrübeli arkadaşlarımız bir yandan yeni gelen taze kanlarla zinde bir yönetim olacak. bu giden arkadaşlarımızın kötü olduğu ya da yeni gelenlerin acemi olduğu anlamına gelmez. Bu bir devinimdir. Bu devinimi yapmak zorundayız. 15 yıl Türkiye siyaset tarihinde çok uzun bir süreçtir. Tayyip bey bunu gördü ve buna göre hamle yapıyor.

 

Yenilenmeyi nasıl yapıyorsunuz?

Yenilenmeye makul ölçüde destek veriyoruz. Bazı arkadaşlarımız da müsaade istiyor. Bunu davul zurna ile söyleyecek değiliz. Aile içinde çözüyoruz. Bu süreçte herkes istişaresini yapar ve kararını verir. Ben devam etmek istiyorum. Ama genel merkez onunla değil de başka bir isimle devam etmek istediğini söyleyebilir. Bu parti, bir kültür partisidir.

 

Partiniz diğer siyasi partiler tarafından demokrasi olmadığı yönünde eleştiriliyor. Bu eleştirileri doğru buluyor musunuz?

Bize demokrasi yok diyorlar. Siz hiç il ve ilçede kurulan komisyonlarla mahalle başkanları ile tek tek görüşerek delege belirleyen bir parti gördünüz mü? Oradaki kadın kolları başkanı, gençlik kolları başkanı, mahalle başkanından sonra partiye emeği geçenleri ilgili mahallede delege yazıyoruz; yazılmasını istiyoruz.  Ardından 472 mahallede sandık kurup 62 bin üyesinin sandık başına geldiği kaç tane parti var? Bunu nerede gördünüz? Eğer bu yoksa neden bizi takdir etmiyorsunuz? Sizin için demokrasi 5 listenin çıkıp birbirini kesmesi mi? ‘Benim 10 üyem var’ deyip partide problem çıkarmam mı iyi yoksa il komisyonu, ilçe komisyon, kadın, gençlik, mahalle başkanı ve ilçe başkanını birlikte konuşup birlikte emek veren delegeleri belirleyerek 472 mahallede sandık kurarak 62 bin üyenin oy kullanması mı daha iyi? Şimdi diğer partilerin kongrelerini izleyin bakalım. Demokrasi demek kavga demek değil. Demokrasi demek uzlaşı demek. Biz bunu beceriyoruz. Neden buna demokrasi demiyorsunuz?

 

LİSTEYE GİRMEME

BAŞARISI GÖSTERDİM

Bazı köşe yazarları devam etmeyen ilçe teşkilatları ile belediye başkanları arasında bir doğru orantı varmış gibi gösteriliyor. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Basının ürettiği fanteziler onların fantezisidir. Bizde uyum önemlidir, önemsiz değildir. Tabi ki teşkilatların belediye başkanları ile belediye başkanlarının ise teşkilatlarla uyumu önemlidir. Parti sadece buna bakmıyor. Bunu da önemsiyor. Şimdi buna bir veda gibi bakarsanız bu da doğru değil. Mesela ben milletvekili aday adayı oldum ve 11 kişilik listeye girememe başarısı gösteren biriyim, bunu da övgü ile anlatıyorum. İyi ki olmamışımı ve şükür ediyorum. Bu partinin il başkanı olmak benim için çok büyük bir onur.

 

İlçe başkanlarının aday olmayacaklarını kendilerinin açıklamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bizim için mesele sadece uyum değil. 2019 için yapılacak çalışmalar, bir sonraki dönem için ortaya koyulacak uyum çok önemli. Siz sadece tek bir taraftan bakıyoruz. Birçok dengeyi göstererek istişareler yapıyor ve kanaatlerimizi söylüyoruz. Genel merkez de tüm bu kanaatleri alıp, kendi araştırmaları birleştirip kararını ilçe başkanına söylüyor. Bizim ilçe başkanlarımız kendileri çıkıp aday olmayacaklarını söyledi. Bu duruşlarını taktir etmek gerekiyor. Genel merkez yarın dönüp bana seninle devam etmiyoruz dese ben de çıkıp bunu herkese açıklayacağım. Mazbatayı alana kadar hiçbir garantisi yoktur. Biz siyasete böyle bakarız, böyle bakmazsak yanlışa düşeriz.

 

BUGÜNE KALMAZLARDI

İlçe başkanlarının devam etmemesinde FETÖ meselesi var mı?

Eğer bu arkadaşların FETÖ ile ilgili bir bağı olsaydı bu güne kadar kalamazlardı. Bu nedenle arkadaşlarımızın ve yöneticilerimizle ilgili bize bilgilendirme formları geldi. Biz herkesle ilgili bilgilendirmeleri verdik. Biz bir kaç arkadaşla yolumuzu rızası ile ayırdık. Bu arkadaşlarımızın hiçbirinin kıstasında FETÖ yok. Olsaydı bugüne kalmazlardı. Reis zaten ağaç testeresi ile geziyor. Doğrusunu da yapıyor. Bu millete yapılan bir darbe AK Parti’ye değil.

 

Neye göre başkanların devam etmemesine karar veriliyor?

Adamın çalışma süresine bakıldığı durum var, uyum var, bundan sonraki ilçe ile ilgili strateji var. Sadece yenilenmek için dahi olsa değişim istenmiş olabilir.

 

İzmit’teki değişim de referandumun etkisi var mı?

Hayır, ilgisi yok. Referandum sonuçlarına göre değerlendirme yapsaydık diğer 5 arkadaşımızla devam etmeliydik.

 

İzmit adayı için kriteriniz var mı?

Temsil kabiliyeti yüksek, tahsil konusunda genel merkezin profiline uyan, kamuoyunun kabul edebileceği, parti kültürünü özümsemiş bir aday olmasını istiyoruz.

 

 

ADAY ADAYLARI DİKKAT

Aday adaylarının medyada var olması sizin için sıkıntı mı?

Hayır. Arkadaşların hepsi usul ve nezaketen gelip bize selam veriyorlar. Bizim bildiğimiz FETÖ bağlamında kamuoyunda büyük suçu olmayan, teşkilatlardan gelen arkadaşlarımızın aday adayı olmasına saygı gösteriyoruz. Tek şey söylüyorum. Kendinizi öne çıkaracak söylemlerde sıkıntımız olmaz ama başkasını yereceğiniz her söyleminiz sizin için eksi olur. Benim tek çizgim bu. Çünkü ben karar vermiyorum. Her ilçede oy kullanacak olan teşkilat yöneticileri öncelikle karar veriyor. Ardından genel merkez temayülden çıkan isimleri mülakata alıyor. Ardından bize Ankara’ya davet edecek isimleri söylüyor. Ne il başkanı tek başına bir ilçe başkanını görevden alır, ne bir il başkanı tek başına bir adamı ilçe başkanı yapar. Ama başka bir partiye gittiğinizde acaba il başkanı ne der diye düşünür. Ama bizde kimse öyle demez.

KADIN ADAY OLURSA NEDEN OLMASIN

Kadın aday olacak mı?

Kadın aday adayımız çıkar ve temayüllerde de ön plana çıkarsa neden olmasın. İlla kadın olsun diye bir çalışma yapmıyoruz . Yönetimlerde kadınların sayılarını her geçen gün artırmak için iyi niyetli adımlar atıyoruz. Kadınlarımızın partiye olan desteğini biliyoruz. Onları övmeyi bir görev değil, inanç olarak biliyoruz.

BU TARİHLER ÇOK ÖNEMLİ

Gebze ve Çayırova’nın adayı ne zaman belli olur?

Bayramdan sonraki takvimde temayül yaptığımız Gebze ve Çayırova’da mülakatlar yapılıp, aday adayı sayısı 3 ya da 4’e düşürülür. Ondan sonra da 10 Eylül’e kadar Genel Merkeze gider, 15 Eylül’de adaylarımız belli olur diye düşünüyorum.

Üç ilçe de temayül ne zaman yapılır?

İzmit, Kandıra ve Körfez’de ise 6 Eylül ile 10 Eylül arasında temayülleri yapılacak diye düşünüyorum. Temayülleri hızlı yaparız. Mülakat ve son değerlendire Genel Merkez Teşkilat Başkanımız Mustafa Ataş’ın programına kalmış.

 

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Röportajlar haberleri
Advert
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.3317 TL 5.3105 TL
Euro
EURO
6.0586 TL 6.0344 TL
Anket
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
ANIT MEDYA