YAZAR HABERKendinizi huzurlu ve de güvende hissediyor musunuz?
Kendinizi huzurlu ve de güvende hissediyor musunuz?
27.04.2016 14:41:37 Tarihinde Eklenmiştir. 

 

ZAMANIN birinde halkının bir bölümü tarafından çok sevilen bir kral varmış…

Sevenlerinin akla hayale gelmeyecek övgüler dizdiği bu kral kendisine sadakatle bağlı olan herkesi refah ve huzur içerisinde yaşatırmış.

Ancak bu kralın tahammül edemediği halkının diğer kesimi de onu sevmez, ondan ve adamlarından çok korkarlarmış.

Herkesin etrafındakiler gibi yaşadığını düşünen kral, ülkesinin refah, huzur ve mutluluk ülkesi olduğunu savunuyormuş.

Aksini iddia edenlerin de nankör olduğunu söylüyor, susturulması, sindirilmesi ve yok edilmesi gereken insanlar olduğunu düşünüyormuş. Ve bu ayrışmadan dolayı halk hemşehrilik veya akrabalık bağlarını bile bir kenara bırakıp, kraldan yana olanlar ve olmayanlar diye birbirlerinden neredeyse nefret derecesinde olumsuz duygular besliyor, sosyal hayatta bile bir araya gelmemeye dikkat ediyorlarmış.

Krallığındaki her şeyin mükemmel bir intizam içerisinde olduğunu düşündüğü bir gün, etrafındakilere huzur ve güven içerisinde olup olmadıklarını sormuş.

Etrafındakiler de sanki cennet hayatını tasvir edercesine bir dönem yaşadıklarını, bolluk, bereket, lüks ve huzurun insanlık tarihinde hiç olmadığı kadar olduğunu, canhıraş ve abartılı cümleler ile anlatmışlar.

Keyfi oldukça yerine gelen kral emir buyurmuş…

Yurdun dört bir yanına tez emrim duyurulsun, ülkemde yaşanan güven ve huzur ortamını resmedebilecek ressama hayatının sonuna kadar yetecek bir servet bahşedeceğim demiş.

Binlerce resim gelmiş yarışmaya…

Yarışmada en çok tercih edilen resim, kralın resmiymiş. Çünkü kralın övgüden hoşlandığını bilen, ona kayıtsız ve şartsız bağlı olan insanlar huzur ve güven duygusunu onun resmine bakınca hissettiklerini söyleyip 'en azından mansiyon ödülü falan' alırız kurnazlığıyla kralın portrelerini yarışma jürisine sunmuşlar.

Yarışmanın sonunda 2 resim kralın çok dikkatini çekmiş.

Birinci resimde gerçekten huzurun ve güvenin tasviri varmış. Mavinin tonlarının hakim olduğu tabloda kralın ülkesi bir gökkuşağı içerisinde resmedilmiş ve taraflı tarafsız herkes beğenmiş, ancak diğer resim öyle değilmiş.

Dağların zirvesinin gözüktüğü, gök gürültülü sağanak yağışın vurgulandığı, akan nehirdeki sert dalgaların taşmak üzereymiş gibi resmedildiği, kasvetli ve korkunç denebilecek bir tablo imiş.

Ressamın kendisini protesto etmiş olabileceğini de düşünen kral yakınlarına 'O ressamı buraya getirin. Bu tablodaki huzuru ve güveni bana açıklasın. Açıklayamazsa gereğini yaparsınız' demiş.

Tablosunun başına geçen ressam dağların zirvesinin soğukluğu, yağmurun ve fırtınanın nehirleri ağaçları kasıp kavurduğu o kasvetli tabloda nehrin kenarındaki bol yapraklı bir ağacın altına sığınmış bir anne güvercinin kanatlarının arasında huzur ve güven içerinde uyuyan yavru güvercini göstermiş ve krala dönerek 'Bunca gürültü tipi boran yağmur ve karanlığın içinde olmasına rağmen yavru güvercinin annesinin kanatları altında ne kadar huzur ve güven içerisinde uyuduğunu görebiliyor musunuz sayın kralım' demiş.

Ressamın ne söylemek istediğini anlayan kral birinci olarak bu tabloyu seçmiş ve ressama dönerek 'Dile benden ne dilersen' demiş.

Ressamda sadece 'Sizden olanların değil, krallığınızda yaşayan size tabi olmayanların da, o yavru güvercin kadar huzur ve güven içerisinde yaşamasını, mevkilerinin, servetlerinin, özgürlüklerinin, geleceklerinin güvende olmasını istiyorum' demiş.

Evet sagıdeğer okuyucular bırakalım siyaseti bir kenara. Allah için söyleyelim. Siz kendinizi ne kadar huzur ve güven içerisinde hissediyorsunuz?

Ve sizce binlerce yıl önce yaşanmış bu olaydan ülkemizi yönetenler ne kadar ders almış olabilir. Bu arada unutmadan söyleyeyim o krallık da diğerleri gibi yıkılmış. Mahkeme kadıya mülk olmaz derler ya o misal. Çünkü zamanın ve mekanın tek sahibi Allah‘tır. Mülk de O'nundur. İnsanlar, devirler, dönemler, güçler, dengeler gelip geçicidir.

Eğer ülkede o ülkeyi kayıtsız şartsız seven, imanlı ve itikatlı insanlar dahi kendini huzur ve güven içerisinde hissetmiyor ise ….

Böyle bir düzenden Allah razı olur mu ?

Selam ve dua ile…

 

 

Bu Haber 485 Görüntülenmiştir
Ekleyen Yazarın Mail Adresi : kocaeli@kopiservis.com.tr
YORUMLAR
İsim Soyisim
E-Posta
Yorumunuz
DİĞER HABERLER :
Vallahi talibim
Gavur İzmir…
Dinimizde bunlar yok
Suskunluğun Yükü…
En uzak mesafe…