SİVİL TOPLUMLaiklik 1700 yıl önce İzmit’ten çıktı
Laiklik 1700 yıl önce İzmit’ten çıktı
30.04.2016 14:13:53 Tarihinde Eklenmiştir. 

 

Nicomedia Akademi Derneği, “Barış, Özgürlük ve Düşünce” konulu panel düzenleyerek, Özkan Mert adına birçok alanda ödüller dağıttı. Başkan Numan Gülşah, laikliğin 1700 yıl önce İzmit’te ortaya çıktığını öne sürdü

 

Ümit KARADAĞ - Nicomedia Akademi Derneği’nin organize ettiği, KYÖD ve Sosyal Elçiler Grubu tarafından desteklenen Gallerius Fermanı’nın 1705’inci Yılı Özkan Mert 2’nci Şiir, Sanat, Bilim, Doğa Ödülleri Dağıtım Töreni ve Hoşgörü Barış, Düşünce Özgürlüğü Paneli KYÖD Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirildi. Programda Şair Özkan Mert, Nicomedia Akademi Derneği Başkanı Numan Gülşah, Osmangazi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Medine Küçük, Yrd. Doç. Dr. Coşkun Kökel, Erol Büyükmeriç, F. Yavuz Ulugün, Metin Turan, Orhan Tuleylioğlu, Yrd. Doç. Dr. Recai Çetres, KYÖD ve Sosyal Elçiler Grubu üyeleri yer aldı. 

 

LAİKLİK İZMİT’TEN ÇIKTI

Program Şair Özkan Mert’i anlatan slayt gösterimi ile başladı. Ardından kürsüye çıkan Nicomedia Akademi Derneği Başkanı Numan Gülşah, “Kültürle ilgilenen değerli insanları burada görmekten büyük mutluluk duyuyorum” dedi. Daha sonra Galeriusun Hoşgörü Emirnamesi ve Milano Hoşgörü Emirnamesini okuyarak tarihte İzmit(Nicomedia)’te ortaya çıkan bu fermanların önemini, laikliğin ve diğer inançlara hoşgörünün bu topraklarda ortaya çıktığını vurguladı.

 

HOŞGÖRÜYE İHTİYACIMIZ VAR

Gülşah’ın ardından konuşan Medine Küçük, “Hoşgörünün kenti İzmit’te olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Panelimizin konusu hoşgörüdür. Günümüze baktığımızda da en çok ihtiyacımız olan şeyin bu olduğunu görüyoruz. Farklılıklarımızın bizi güzelleştiren şeyler olduğunu ve bu düşünceye göre bilinçli bireyler yetiştirebilmeyi umut ediyoruz. Hoşgörünün olmadığı yerde özgürlükten bahsedilemez” ifadelerini kullandı.

 

BÜYÜK ACILAR YAŞANDI

Küçük’ün ardından konuşan Erol Büyükmeriç, “Konuştuğumuz konularda tarihte birçok olay yaşandı. Bu olayların kimilerinde büyük acılar yaşandı. Kimileri ise bizi aydınlığa götürecek kıpırdanmaların yaşanmasına sebep olmuştur. Ne yazık gelişimler hızlı bir şekilde gerçekleşmiyor ve bu yolda kötü olaylarda yaşanabiliyor. Bu olaylar evrensel etik değerlerini ortaya çıkarmıştır. Bugün tartıştığımız şeyler bir gün ortadan kalkacak. Kimisini belki gülerek hatırlayacağız. Evrensel etik değerleri çerçevesinde tarihi olayları irdelersek daha objektif sonuçlara ulaşabiliriz” açıklamasında bulundu.

 

ÖDÜLLER VERİLDİ

Gallerius Fermanı’nın 1705’inci Yılı Özkan Mert 2’nci Şiir, Sanat, Bilim, Doğa Ödülleri kapsamında Barış ve Hoşgörü Ödülü; Pippa Bacca, Şiir Ödülü; Metin Turan ve Orhan Tuleylioğlu, Çocuk Şiiri Ödülü; Erol Büyükmeriç, Şiir Tiyatrosu Ödülü; Havva Aktaş, Doğa ve Çevre Ödülü; Metin Sözen, Tarih Ödülü; Feyzullah Yavuz Ulugün, Bilim ve Araştırı Ödülü ise Coşkun Kökel’e verildi. Giydiği gelinlik ile Dünya barışı için gezintiye çıkan ve Gebze’de tecavüze uğrayarak öldürülen Pippa Bacca’nın ödülü ailesi buraya gelemediği için temsilen Medine Küçük’e verildi.

 

Bu Haber 501 Görüntülenmiştir
YORUMLAR
İsim Soyisim
E-Posta
Yorumunuz
osman kaya2016-05-01 18:06:45
büyüklere masallar :)
(0)
(0)
Anton Aldemir2016-05-01 18:07:38
Insanlar linç edilmemek icin parti tabelasi asamiyo. Kiliseler "masum" görünmek icin vakif tabelasi asmak zorunda kaliyo. Hangi hosgörü?
(0)
(0)
DİĞER HABERLER :
El birliğiyle üreteceğiz
İMO'dan Emniyet'e ziyaret
Alg çoğalmasında denize girmeyin
ENPAY’lı işçiler Birleşik Metal’e geçti
 Enpay’da çalışan yaklaşık 750 işçi Türk Metal Sendikası’ndan istifa sürecini bitirdi ve Birleşik Metal-İş’e toplu geçiş yaptı. İşçiler, yeni yuvalarının B...
Tokatlılarda, ikinci Şahin dönemi