Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert
Advert
TARİH 23.03.2019 SAAT 00:12:33
Advert
 
Advert Advert Advert

'Seçime kadar mola verilmeli'

'Seçime kadar mola verilmeli'

DP İl Başkanı Mustafa Nazlıgül, ittifak görüşmeleriyle beraber Türkiye’nin seçim sürecine girdiğini kaydederek, “İl başkanları toplantılarına seçime kadar mola verilmeli” dedi

 

Mevlüt SOYSAL - DP İl Başkanı Mustafa Nazlıgül, il başkanları toplantılarının kente büyük katkısının olduğunu ifade ederken, en önemli projenin de üçüncü üniversite olduğunu kaydetti.

Nazlıgül, üçüncü üniversite için önümüzdeki günlerde Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’la bir görüşme yapacaklarını kaydederek, “Başbakan Yardımcısı Fikri Işık gelişmelerle alakalı bizleri bilgilendirecek. YÖK’le yaptığı görüşmenin detaylarını sunacak. Bu çerçevede bizleri Ankara’da ağırlayacak” dedi.

Nazlıgül, ittifak görüşmeleriyle beraber Türkiye’nin seçim sürecine girdiğini kaydederek, “İl başkanları toplantılarına seçime kadar mola verilmeli” ifadesini kullandı.

 

 

İl başkanları toplantısı nasıl gidiyor?

 

Yanlış hatırlamıyorsam mart ayında 18. toplantıyı gerçekleştireceğiz. Hakikaten bu toplantıların bu kadar uzun süreceğini kimse tahmin etmezdi. Maşallah çok güzel gidiyor. Kocaeli’ye önemli değerler kattı. Birlik, beraberlik ve kardeşlik adına çok önemli adımlar atıldı. Türkiye bu mozaik. Çok farklı görüşler var. Bu masada da farklı sesler bir arada oturdu ve görüşlerini özgürce sundu. Aslında Türkiye’nin en tepeden itibaren buna ihtiyacı var. Keşke Cumhurbaşkanlığı liderliğinde de böyle bir masa olsa. Keşke milletvekilleri de bu masayı örnek alsaydı. Ama olsun… Biz il başkanları olarak üzerimize düşen görevi yapıyoruz. Topluma örnek olduğumuzu düşünüyorum. Keşke yukarıdaki siyasetçiler de bizleri örnek alsalar.

 

İl başkanları masasının Kocaeli’ye kattığı en önemli değer ne?

 

Hiç düşünmeden üçüncü üniversite derim. İnşallah üçüncü üniversite bu kente kazandıracak.

 

Kazandıracak mı?

 

Bu, DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu’nun bir önerisiydi. Biz de destekledik. Bunu Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü’ye götürdük. Hülagü kabul etti. Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’a götürdük. Gerçekten çok sıcak baktı ve Ankara düzeyinde çalışmalara başladı.

 

Başbakan Yardımcımız sıcak baktı mı gerçekten?

 

Evet, çok sıcak baktı. Hatta yer olarak bazı fikirler bile ortaya atıldı. Arslanbey Kampüsü, Kandıra ve Körfez görüşülen yerlerdendi. Önümüzdeki günlerde üçüncü üniversiteyle ilgili görüşme yapacağız. Başbakan Yardımcısı Fikri Işık gelişmelerle alakalı bizleri bilgilendirecek. Sanırım YÖK’le bir görüşme yaptı ya da biz YÖK’le görüşeceğiz.

 

Başbakan Yardımcısı Işık size ne sunacak?

 

YÖK’le yaptığı görüşmenin detaylarını sunacak. Bu çerçevede bizleri Ankara’da ağırlayacak.

 

İl başkanları toplantısı gibi mi olacak?

 

Tabii ki… Bir anlamda il başkanları toplantısı olacak.

 

Başbakan Yardımcısı Işık’ın üçüncü üniversite meselesini şekillenmiş bir şekilde size sunmasını mı bekliyorsunuz?

 

Kesinlikle… Olur ya da olmaz, olursa şurada olur gibilerinden bir görüş sunacaktır. Kendileri bu konuyu çok önemsediler.

 

Sıcak bir siyaset ortamına girdik. Bu atmosfer il başkanları masasını nasıl etkileyecek?

 

2019’daki seçimler bundan öncekiler gibi olmayacak. Yeni sistemle beraber koalisyona hayır denildi ama ittifaklara evet denildi. Koalisyonlar seçimden önce olacağı için seçim atmosferine de çok erken girilecek. Türkiye de seçim atmosferine girildi. Benim de il başkanlarına bir önerim oldu. Bu süreçte söylemler ağırlaşabilir, iktidarın söylemleri zaten ağır… Bu masanın seçim sonrasına bırakılması gerektiğini ifade ettim.

 

Masa dağılmalı yani…

 

Hayır… Birkaç toplantı yapılmalı ve il başkanları toplantıları seçim sonrasına bırakılmalı. Çünkü bu sıcak siyasi ortamda masa asıl görevinden uzaklaşabilir. Tartışmalar olabilir. İttifaklar olacağı için masada kutuplaşma yaşanabilir. Bu yüzden bir mola verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü referandum döneminde de 3 ay öncesinden mola verdik. Bu defa daha erken vermeliyiz. Çünkü seçim çalışmaları şimdiden başladı.

 

Başbakan Binali Yıldırım Kocaeli’deki kongrede, “Kocaeli ittifakı kurmuş” dedi. Sanki sizi de kastetti.

 

Hayır. Ben ve SP ve DSP il başkanları Başbakan gelmeden salondan ayrıldık. Sadece MHP ve BBP il başkanları kaldı.

 

O zaman bir yanlış anlaşılma oldu. Bazı gazetelerde sizin de orada olduğunuz yazıldı.

 

Hayır. Biz üç il başkanı yoktuk.

 

 

Milli şefliğe yine

“hayır” diyeceğiz

 

İttifak görüşmelerine DP’nin bakışı ne?

 

Bu seçim, bundan önceki seçimlere benzemiyor. Bu seçim tarihi bir seçim… DP, bundan 68 yıl önce milli şefliğe nasıl hayır dediyse, önümüze getirilen ikinci milli şefliğe de hayır diyecek. Biz bu noktada ilkeliyiz. Biz, tek adam diyen değil, yeter, söz milletin diyen bir partiyiz. Biz tek parti iktidarını bitirip, çok partili düzeni açmış bir siyasi partiyiz. Erdoğan’ın tek parti ve tek adam yönetimine yine karşı çıkacağız. 1946’dak, 1950’deki duruşumuz neyse, 2019’da da duruşumuz bu olacak. İttifak konusunda genel merkezimiz çalışma yapıyor. Önümüzdeki günlerde bazı şeyler netleşecektir.

 

İYİ Parti, DP ile fikirsel akrabalığı olan bir siyasi parti. İl Başkanı Serdar Kaman’la ilişkileriniz neden zayıf?

 

Aslında ilişkilerlimiz iyi. Örneğin Meral Akşener geldi ve programa katıldık. İl kongrelerine de aynı şekilde katıldık. Önümüzdeki günlerde de bir hayırlı olsuna gideriz. Bir soğukluk yok aramızda ama benim küçük bir alınganlığım var. Çünkü bizim yönetim kurulumuzda yer alan isimlere dahi yönetim teklifi yapıldı. Ben bunu çok etik bulmadım. Önümüzdeki günlerde ittifak olursa üzerimize düşeni yaparız. Mesele tek adam rejimine karşı çıkmak…

 

Başka söylemek istediğiniz bir şey var mı?

 

2002’den beri bir AK Parti var ve CHP’nin de muhalefet olma durumundan memnun olduğunu görüyoruz. 2019’da bunun değişeceğine inanıyorum. Diğer yandan Türkiye’de bir seçim güvenliği sıkıntısı var. CHP bu yaklaşımında haklı. Türkiye’de her konuda güvensizlik durumu var. Sınır güvenliğimiz zayıf, kadınlarımız ve çocuklarımız güvende değil, sokaklarımız güvende değil. İktidarın yanlış politikaları yüzünden sınırımız terör örgütüne teslim edildi. Şimdi Afrin’e operasyon yapıyoruz. Mehmetçiğimizin yanındayız.

 

 

Uysal dürüst

bir siyasetçi

 

Gültekin Uysal’u hep destekliyorsunuz.

 

Türkiye’de sokağa çıkıp soralım. İnsanlar siyasetçiyi nasıl anlatır? Üç kağıtçı, yalancı, düzenbaz, sahtekar… Siyasetçi profili halkın gözünde ne yazık ki bu şekilde. Bize genel başkanımız şöyle dedi: Siyaseti bir kenara bırakın ve dürüst oldun. İnsanlığınızda dürüst olun. Ticaretinizde dürüst olun. Eşinize karşı dürüst olun. Gültekin Uysal, dürüst ve ülke için siyaset yapan bir isim. Böyle bir ismin tabii ki yanındayız.

 

Son olarak neler söylemek istersiniz?

 

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, il başkanları masasını kullanarak il başkanlığı koltuğuna oturdu. Çünkü ilk kongre çalışması bu masadan kalkmaktı. Kendisinin il başkanlarına bir yemek borcu var. Bekliyoruz.

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Röportajlar haberleri
Advert
Anket
İzmit Belediye Başkanlığı seçimlerinde hangi adaya oy vereceksiniz?
Azize Sibel Gönül
Fatma Kaplan Hürriyet
Ahmet Özen
Hülya Yıldırım
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.5456 TL 5.5235 TL
Euro
EURO
6.2837 TL 6.2586 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA