SİVİL TOPLUMRotasyon mağduriyet yaratacak
Rotasyon mağduriyet yaratacak
27.05.2016 13:11:08 Tarihinde Eklenmiştir. 

BES Kocaeli Şubesi, İstanbul Vergi Dairesinde başlayan ve TÜİK’te İller arası atamaya dönüşen rotasyonun derhal yönetmeliklerden kaldırılmasını aksi halde çalışanların aileleri ile telafisi olmayan mağduriyetler yaşayacağına dikkat çekti

 

Süriye ÇATAK TEK - Kamu Emekçileri Sendikası (BES) Kocaeli Şubesi İstanbul’da Vergi Dairesinde başlayan rotasyona karşı sendika binasında basın açıklaması yaptı. İstanbul’da başlayan ve tüm illere yaygınlaştırılarak, iller arası rotasyona kadar gidecek sürecin durdurulmasını isteyen sendika, yaşanan sürecin hukuk dışı olduğunu kaydetti. Genel Merkezlerinin dava açtığını açıklayan Şube Başkanı Gülüzar Ateş, Adalet bakanlığının bir an önce Memur Sınav Atama ve Nakil Yönetmeliğinde rotasyon düzenlemesini iptal etmesini istedi. Ateş, aksi halde büyük mağduriyetlerin yaşanacağını kaydetti.

 

İSTANBUL’DA BAŞLADI

Rotasyonunu sürgün anlamına geldiğini ifade eden Ateş, her fırsatta kamu emekçilerini itibarsızlaştırmaya çalışan AKP hükümetinin rotasyon ile emekliliğe zorladığını kaydetti. Kamusal hizmeti ortadan kaldırmak isteyen iktidarın bir yandan da kamu emekçilerini tasfiye etmeye çalıştığını ifade eden Ateş, “İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı tarafından maliye emekçileri çalışma yıllarına göre kategorize edilerek il içi rotasyon uygulaması ile başlayan süreç TÜİK’te iller arası rotasyona dönüşmüştür. Adalet Bakanlığının Memur Sınav, Atala ve Nakil Yönetmeliğinde yaptığı değişiklikle İcra Müdür ve Müdür Yardımcıları, Yazı işleri ve İdari İşler Müdürleri, mahalle bilgi işlem ve mahalli adli sicildeki şube müdürleri de rotasyona tabi tutuldu.

 

AİLELER DAHİ MAĞDUR OLACAK

Anılan kadrodaki personellerin ülkenin farklı yerlerinde hizmet göstermeleri denildiği gibi hizmetin yaygınlaşmasına hizmet etmez. Kurum bünyesinde personel ihtiyacı doğması halinde, dışarıdan atama yapılması daha hakkaniyetli bir uygulama olacaktır. Göreve başladığında zorunlu yer değiştirmeye tabi olduklarını bilmeleri halinde müdürlük görevlerini tercih dahi etmeyecek çalışanların çalışma süreleri dolduğunda isteği dışında tayin edilmesi sadece kendisinin değil ailesinin de mağdur olmasına sebep olacaktır. Aynı zamanda ciddi ekonomik sorunları da beraberinde getirecektir.

 

İŞ GÜVENCESİ İHLAL EDİLECEK

Ayrıca yıllarca görev yapan müdürlerin mesleğe başlarken yerlerinin değişmeyeceği yönündeki haklı beklentileri sarsılması geleceğe yönelik planlarının tamamen değişmesi anlamına geliyor. Bu durum bireylerin kazanılmış haklarını ihlal edecek, hukuk devleti ve hukuki istikrar ilkeleriyle çelişecektir. Bu durum ilgili kamu görevlilerinin iş güvencesinin ihlal edilmesi anlamına da geliyor. Eşitlik ilkesine aykırı olan bu süreç derhal durdurulmalıdır. Bakanlık yönetmelikteki rotasyon düzenlemesini kaldırmalıdır.

 

 

 

Bu Haber 771 Görüntülenmiştir
YORUMLAR
İsim Soyisim
E-Posta
Yorumunuz
DİĞER HABERLER :
Sivaslılardan 36 iş adamına plaket
Kiralık işçi Bekaert sözleşmesinde
KOTO'da yönetim belli oldu
Akademisyenler 34 öğrenciye sahip çıktı
Dilovası işçisine yüzde 10 zam