TARİH 22.03.2018 SAAT 19:03:23

12.08.2017 Cumartesi - 9:00

Aile Konak Hastanesi Diş Hekimi Pelin Uçar, son teknolojiler sayesinde dişin iç yapısına katılan renklenmeleri ortadan kaldırıp dişlerin kalıcı olarak daha beyaz hale getirdiklerini söyledi

GÜNÜMÜZDE estetiğin önemi tartışılamaz şekilde önemli hale geldi. Estetikle güzelliğimizi bütünleyen etkenlerden biri de dişlerimizdir. Son yıllarda diş polikliniğine gelen hastaların en çok sorduğu sorulardan biri de diş beyazlatmadır. Peki nedir beyazlatma işlemi? Beyazlatma dişlerin yapısında bulunan veya dış etkenlerle dişin iç yapısına katılan renklenmeleri ortadan kaldırıp dişlerin kalıcı olarak daha beyaz hale getirilmesi işlemidir. Her insanın kendisine özgü diş rengi vardır. Tıpkı her insanın kendine özgü ten rengi olması gibi, diş rengi de bireyden bireye değişir. Beyazlatmayla ilgili merak edilenleri Özel Aile Konak Hastanesi Diş Hekimi Pelin Uçar cevapladı.

İKİ FARKLI YÖNTEM

Diş beyazlatmak için farklı yöntemler vardır; Diş doktoru yardımıyla profesyonel beyazlatma, klinikte uygulanır. Evde uygulanan doktorun önerisi doğrultusunda gerçekleştirilen beyazlatma sistemi. Bu iki işlemin birlikte uygulanmasıyla çok güzel sonuçlar elde edilir. Hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın, dişinizin ne kadar beyazlaşacağı ilk baştaki rengi ve renk bozulmasının kaynağı ile ilgilidir. Kahverengi-sarı dişler genelde beyazlaşırken, gri dişler daha az beyazlaşır. Sonuçlar garanti edilemez. Diş beyazlatma yapıldıktan sonra beyaz diş diyeti uygulanır. Kırmızı şarap yerine-beyaz, espresso yerine kapiçuno, vişne suyu yerine elma suyu içmek gibi. Aynı zamanda içinde diş beyazlatma ojanları bulunan macunlar kullanmalısınız.

GÜVENLİ MİDİR?

Yapılan araştırmalarda yüzde 10 luk beyazlatma solüyonunun kullanımında hiçbir zarar yoktur. Yapısal değişiklik ve kalıcı hasar oluşturduğunu gösteren bir araştırma yoktur. Beyazlatma jeli dişte hassaslaşmaya neden olur. Bazı diş temizliği ojanlarının önüne geçilmiştir. Hassasiyet olursa hekimimiz işlem sonrası florü uygular. Buda hassasiyeti azaltmaya yardımcı olur.

ETKİSİ NE KADAR?

Genelde beyazlatma sonrasında renk kaybolur. 6 ay ve 1 yıl arasında sabit kalır. Her 6 ayda bir ara seanslarla bakım sağlanır. Unutmayın ki dişler herkeste aynı oranda beyazlamaz. Bazı kişilerin dişleri farklılaşması aylar alabilir. Dişlerde sarılaşma, grileşmeden ne kadar fazlaysa dişler o kadar beyazlar. Bazı hastalarda ne kadar çok beyazlatma yaparsanız daha az olur. Dolayısıyla beyazlatmayla ilgili sonuçlar garanti edilemez. Gülüşünüz insanların sizinle ilgili fark edeceği ilk şeydir. Beyaz dişlerde gülüş estetiğinizde en önemli unsurdur. Beyazlatmanın nasıl yapıldığı ve hangi yöntemlerle daha iyi sonuçlar alabileceğinizi öğrenmek için hekimimize danışınız ve güvenle gülümseyin.

 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.