TARİH 20.03.2018 SAAT 22:28:18

20.07.2017 Perşembe - 18:00

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram, “Seçimlere kadar çok zamanımız yok. Planlanmış ve başlatılan projeleri bitirmek istiyoruz. Bunun için çalışmalardaki vitesi yükselteceğiz” dedi

Söyleşi: Adem TURGUT

Fotoğraflar: Boran KAYALAR

İlhan Bayram ile uzun zamandan beri tanışırız. İlhan Bey çalışkan bir yöneticidir. Stratejiktir. Vizyonerdir ama öne çıkmayı çok sevmez, temkinlidir.

Sizin anlayacağınız biz gazetecilerin çok hoşlandığı bir bürokrat tipi değildir. Çünkü çok haber çıkmaz. Tüyo vermez. Gerçekten sonuç aldıkça basınla yan yana gelir. 

Biliyorsunuz her Genel Sekreter değişikliğinde İlhan Bayram’ın adı geçer ama su meselesinin önemine binaen 12 yıldır İSU Genel Müdürlüğü koltuğunda oturuyordu. Son Valiler Kararnamesi ile birlikte Tahir Büyükakın, Bilecik Valisi olunca o da beklemediği bir anda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği koltuğuna oturdu.

Doğrusunu söylemek gerekirse zamanlama çok zorlu. Seçime 2 yıldan az bir zaman kalmış. Dönemin yarısı geçilmiş; bu koşullarda genel sekreter olmak, ateşten gömlek.

Doğru bir isim ama zor bir dönem. Neler olup biteceği önemli. E tabi serde gazetecilik var ne oluyor bitiyor öğrenmek de istiyoruz. Boran Kayalar ile birlikte “hayırlı olsun” ziyaretine gittik.  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Ömer Polat da bize katıldı. Bir saate yakın sohbet ettik. Yazılsın diye sohbet etmedik ama konuşulanları söyleşiye çevirmek bir gazeteci için kaçınılmaz. Ben sordum, Bayram samimi cevaplar verdi. İşte Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram’ın verdiği ilk söyleşi…

 

 

-Genel Sekreterlik görevi sizin için sürpriz oldu mu?

Biliyorsun, her genel sekreter değişikliğinde benim adım da konuşuldu. Ancak İSU önemli bir kurum ve Başkanımız kurumun önemi nedeniyle bir değişiklik istemediği için böylesi bir gelişme yaşanmamıştı. Şimdi ise zamanlaması açısından bana sürpriz oldu. Beklediğim bir gelişme değildi.

 

-Dönemin yarısı geçti. Seçime doğru kalan süre azaldı. Bu sizi zorlamayacak mı?

Tabi kolay değil. Her genel sekreter gibi ben de sayın başkanımızın yeni bir dönemi başlarken bu görevi üstlenmeyi tercih ederdim. Ancak koşullar bu, hayıflanmaya- şikayet etmeye hakkımız yok, zamanımız hiç yok. Üstelik bu koltuğa bu dönemde oturmanın bazı avantajları da var.

 

KURUMUMUZUN

DEVAMLILIĞI VAR

-Nedir bu avantajlar?

Sayın Turgut, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi devamlılığı ve istikrarı olan bir kurum. Çok başarılı ekibine liderlik yapan bir başkanı var. Görev yapan tüm genel sekreterler de işin devamlılığı konusunda çok titiz davrandı. Herkes bir önceki genel sekreterin yaptıklarının üzerine yeni projeler, çalışmalar ve vizyon kattı. Bu devamlılık ve istikrar kurumumuzda bu gün de var. Bu da bizim işimizi kolaylaştırıyor.

 

-Biraz açalım mı?

Açalım, bakın göreve geldim. Yeni yeni projeler üretmeye gerek yok. Çünkü devam eden onlarca çalışma var. Bu benim adaptasyonumu da kolaylaştıracak.

 

-Adaptasyonu kolaylaştırmak için başka neler yapıyorsunuz?

Sabahtan öğleye kadar birimlerden brifing alıyorum. İlçe ilçe çalışmaları kontrol ediyoruz. İhtiyaçlar ve öncelikler ile çalışmalarımızı yönlendirmek, hızlandırmak ve daha verimli hale getirmek için ekibimizle birlikte çalışıyoruz.

 

BAŞARISIZ OLANLA

YOLLARI AYIRIRIM

-Ekip demişken, kadro da bir değişiklik yapacak mısınız?

Bu aşamada çok yanlış olur. Önemli olan çalışmaların aksamaması ve daha da hızlanması… Değişiklik yapmayı düşünmüyorum ama çalışmaları aksatan ve verimliliği çok az olan bir yönetici varsa da ona tahammül gösteremem. Mutlaka yollarımızı ayırırız. Başarısız olma lüksümüz olmadığı için bu şart. Bunun dışında ben başarının ekiple geleceğine inanıyorum.

 

-Başarıdan kastınız nedir?

Başarıdan kastım şu; başlanmış ve planlanmış projeler var. Bunları seçim öncesi tamamlamak istiyoruz. Çünkü hem vatandaşlarımızın beklentilerini karşılamak hem de kentin gerçek ihtiyaçlarını gidermek gerekiyor. Vatandaşlarımızın yapılan çalışmaların tadını çıkaracağı, anlayacağı, siyasilerin de bunu anlatabileceği bir zamanı verebilmek lazım. Buna çalışacağız. İcraat noktasında başarı için vitesi yükselteceğiz. 

 

 

 

Gebze Metrosu’nu öz

kaynaklarla yapacağız

 

-Şu an en öncelikli proje nedir?

-Elbette Gebze Metrosunu çok önemsiyoruz. Marmaray’a entegre olacak bu sistem  ile Darıca sahili ile Gebze OSB arasında 20 kilometrenin üzerinde bir metro çalışması yapacağız.

 

-Nedir bu çalışmanın özellikleri?

Bir kere öz kaynaklarımızla yapacağız. Sanırım bütçesi 1.5 trilyon civarında olacak. Biz bunu öz kaynaklarımızdan karşılayacağız. Tabi bu çalışma ile Gebzeliler sahile buluşacak. Darıca daha da önemli bir çekim yeri olacak. OSB’ye gitmek kolaylaşacak. Gebze içinde kavşaklarda trafik rahatlayacak. Çok çok önemli bir çalışma olacak.

 

-Ne zaman başlayacak?

Projelendiriyoruz. Yeni yılda ihale etmek istiyoruz.

 

KÖRFEZ- KARTEPE

METROSU HIZLANACAK

-Körfez- Kartepe Metrosu ne durumda?

Onu da hızlandırmak için çalışıyoruz. Kirazlıyalı’dan Cengiz Topel Havaalanı’na kadar 30 kilometrelik bir hat ama onu öz kaynakla yapmamız mümkün değil. Bakanlık düzeyinde Sayın Başbakan Yardımcımız Fikri Işık ve Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu’nun katkılarıyla süreci hızlandırmak ve kaynak bulmak istiyoruz. O da mevcut raylı sistemden tamamen bağımsız ve merkezleri rahatlatacak şekilde planlanacak.

 

Tramvay turnikeleri

için anlayış bekliyoruz

İlhan Bayram, “Güzergahın ve istasyonların çevresini tellerle kapatamayız. Tramvaya biniş ücreti ödenmesinde en büyük görev vatandaşlara düşüyor” dedi.

-Tramvay çalışmasından istenilen verim alındı mı?

İşin doğrusu tramvay ulaşım tercihleri içinde köklü çözümden önce vitrine hitap eden bir çalışma olarak bilinir. Ancak bizde seçilen güzergahın doğruluğu, güzergahtaki yolcuların tramvayı sevmesi nedeniyle ciddi ve köklü bir ulaşım alternatifi olabileceğini de gösterdi.

 

ALTERNATİFLER
ÇALIŞILIYOR

-Peki geliştirecek misiniz? Örneğin Şehir Hastanesi’ne doğru ya da yeni stadyuma doğru uzatılacak mı?

Olası alternatifleri söylüyorsunuz. Ancak bunlar çalışılmadan konuşulacak meseleler değil. Biz çalışıyoruz. Olgunlaşırsa, yapılabilirliği ortaya çıkarsa biz tramvayı ulaşım master planı içinde iyi bir alternatif olarak kullanmayı düşünüyoruz.

 

-Yine temkinlisiniz…

Öyle olmalıyız. Kamuoyuna doğru bilgi aktarmalıyız.

 

-Peki tramvayın turnikeleri ne olacak?

Ücretli biniş başlayana kadar turnikeler tamamlanmış olacak. Bunda bir aksama olmayacak; yetiştireceğiz.

 

DESTEK OLMALILAR

-İyi ama kart kullanımı nasıl denetlenecek. İstasyona giriş noktasına turnike koysanız da tramvayın güzergahını kapatmazsanız suistimal olmaz mı?

Evet olabilir, ancak tramvay kullanımı vatandaşımız için de bir test niteliğinde. Tramvaya sadece biz sahip çıkmamalıyız. Vatandaşlar da kullanımı konusunda bize yardımcı olmalı. Ücret ödemek bir kültürdür. Üstelik tramvay ücreti de oldukça makul. Bu konuda ciddi şekilde vatandaşlarımızdan destek bekliyoruz.

 

Perşembe Pazarı için

henüz proje belli değil

-Kent Meydanı için ne düşünüyorsunuz?

Perşembe Pazar’ı için kesinleşmiş bir proje yok. Bilindiği Kent Meydanı olmasını istiyoruz. Evet altında otopark olacak ama orası tüm yolların kesişme noktası ve yaşayan bir meydan olmalı. Birkaç farklı düşünce var, birini seçeceğiz.

 

 

İSU, dünya standartlarında

Bayram, “Kolay olmadı ama 12 yıllık bir çalışma ile İSU, AB normlarının çok üstünde dünya standartlarında bir su ve kanal idaresi haline Başkanımız Karaosmanoğlu öncülüğünde getirdik” dedi

 

-İSU’da 12 yıl geçirdiniz. Nasıl değerlendiriyorsunuz?

Öncesinde 3 yıl, İSU Genel Müdürü olarak da 12 yıl toplamda 15 yıl Kocaeli’nin su meselesi ile ilgilendim. Hiç abartmadan söylüyorum; İSU, dünya standartlarında bir kurumdur. AB standartlarının da çok üzerinde…

Çalışanları uyumlu, vizyoner. Ekipman en üst teknolojiyle donatılmış. Tabi bu kolay olmadı; 12 yıl gibi uzun soluklu bir çalışmanın ürünü. Bu konuda da en temel başarı nedeni Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımızın bize güveni ve çalışma alanı bırakması. Onun liderliğinde dünyadaki gelişmeleri iyi takip ederek, hızlı, doğru ve zamanında uygulamalarla bu noktaya geldik.

Size bir olay anlatayım…

 

İTİRAF ETTİ

-Tabi buyurun…

Bir süre önce Amsterdam’a gittik, incelemeler için. Oranın su kanal idare müdürüne akşam yemeğinde siz de bizi ziyaret edin bizim sizden öğreneceklerimiz olduğu gibi sizin de bizden öğrenecekleriniz vardır” dedim. Şaşırdı. Bir şey demedi ama bana inanmadığını da anladım. Bir süre sonra davetimize icabet ederek ilimize geldi. Çalışmaları yerinde görünce de itiraf etti: “Gerçekten çok büyük aşama kaydetmişsiniz” dedi.

 

2004 ÖNCESİ GİBİ

SANIYORLARMIŞ

-Onu bu düşünceye iten neydi?

2004 öncesi bizi ziyarete gelmişler ve dönüşte bir rapor vermişler. İşte her meseleyi çözemezsiniz şunları şunları yapın türünden de basit öneriler sunmuşlar. Meğer bizim orayı ziyaretimiz öncesi genel müdür o raporu okumuş. Bizim aynı noktada olduğumuzu sanıyor. Ama biz çook yol kat ettik. Dediğim gibi şimdi örnek gösterilen bir noktadayız.

 

Kocaeli çok güzel bir şehir

-Şehrimizin avantaj ve dezavantajları neler?

Burası çok güzel bir şehir. Çarşıya çıktığınızda herkesi görebiliyorsunuz. Ama aynı zamanda büyük bir şehir. Dikey yapılaşma olmadığı için komşuluk ilişkileri metropolleşme eğilimine rağmen çok iyi durumda. İnsanlar birbirlerine selam veriyor. Derdini dinliyor. Bunlar yitirilmemesi gereken özellikler. Bana gelince 3+12 yıldır Kocaeli ile ilgileniyorum.

İstanbul’dan sonraki ikinci metropoliten alan ilimizin gelişimini beklentileri karşılayacak şekilde sürdürmek istiyorum.

 

İlhan Bayram kimdir?

5 Mayıs 1961 yılında Amasya Taşova’da doğdu. İlk ve orta eğitimini Ankara’da tamamlayan bayram Uludağ Üniversitesi Balıkesir Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümünü l983 yılında bitirdi. İller Bankası l5. Bölge –Sivas- Müdürlüğünde göreve yapan Bayram, 2003 yılında İller Bankası l. Bölge –İstanbul- Müdürlüğüne Bölge Müdür Vekili olarak atandı. 17 Kasım 2005 tarihinde İSU Genel Müdürlüğüne atanan ve yaklaşık 12 yıl bu görevi yürüten Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram evli ve 3 çocuk babası.

 

 

 

 

 

 

 

 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.