TARİH 25.03.2018 SAAT 08:21:14

17.06.2017 Cumartesi - 10:43

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan tramvay hattı Bakan Fikri Işık’ın vatmanlık yaptığı ilk seferle başladı. Bakan Işık ve Karaosmanoğlu, 15 Temmuz’a kadar seferlerin ücretsiz olduğu müjdesini verdi

Süriye ÇATAK TEK  – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan tramvay hattı ilk seferini yaptı. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın vatmanlığını yaptığı ilk tramvay aracı ile kent merkezinde tramvaya start verildi. 15 Temmuz’a kadar ücretsiz olacak tramvay 20 dakika da bir kalkış yapacak ve ücretsiz olacak. Otogar’dan SEKA park’a 15 dakika da tramvayı getiren Bakan Fikri Işık, İzmit halkına bu büyük projenin hayata geçmesinde gösterdikleri sabır ve anlayış için teşekkür etti.

5 İL BAŞKANI KATILDI

Otogar alanındaki ilk durakta başlatılan sefere Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Büyükşehir Genel Sekreteri Tahir Büyükakın, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu, DP İl Başkanı Mustafa Nazlıgül, BBP İl Başkanı Serhat Duyar, tramvay aracını yapan Durmazlar Holding yöneticileri katıldı.

SARIBAY VE ÇELİK KATILMADI

Tramvayın ilk seferine Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu tarafından davet edilen CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay ve SP İl Başkanı Nurettin Çelik katılmadı. CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay’ın milletvekilleri Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından oluşan siyasi atmosfer nedeniyle ilk sefere katılmayı uygun bulmadığı belirtildi. Sarıbay dışında CHP’li meclis üyeleri ve diğer yöneticilerinden de kimse katılmadı.

15 TEMMUZ’A KADAR ÜCRETSİZ

Ulaşım Park A.Ş tarafından işletilecek olan tramvay hattının indi-bindi ücreti Ramazan Bayramından sonra Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu tarafından açıklanacak. Bayram sonrasına kadar ücretsi olması planlanan tramvay için Başkan Karaosmanoğlu ve Bakan Işık, ücretsiz biniş süresini uzattı. İlk seferin ardından Işık ve Karaosmanoğlu, 15 Temmuz’a kadar ücretsiz binişleri uzattı.

   

15 DAKİKA SÜRDÜ

Otogar’da başlayan ilk seferin vatmanlığını yapan Bakan Fikri Işık, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile birlikte aracın sürüşünü gerçekleştirdi. Bakanı Işık, duraklarda durmadan aracı yaklaşık 15 dakika da SEKA Park’taki son durağa getirdi. İlk tramvaya protokol üyeleri basın mensupları ve belediye çalışanları seyahat etti.

İZMİT HALKINA TEŞEKKÜR ETTİ

Tramvaya vatmanlık yapan Bakanı Fikri Işık, seferini bitirdikten sonra açıklama yaptı. Akçaray’ın Kocaeli’ye hayırlı olmasını dileyen Bakan Işık, “Tramvay ile ulaşım daha rahat olacak ve hayatımızı kolaylaştıracak. Şehir içinde böyle büyük bir projeyi yapmak çok zor. Yapan ve yaptıran açısından zorlukları çok fazla. Bu süreçte İzmit halkının sabrı ve anlayışı için çok teşekkür ediyorum. Bu projeyi yapan Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu ve ekibine, çalışan işçisine, mühendisine, teknisyenine ve teknikerine teşekkür ediyorum.

ELEŞTİRİLERİ GÖĞÜSLEDİ

Tarihi bir şehirde böyle bir projeyi hayata geçirmek gerçekten büyük bir başarı. İbrahim Karaosmanoğlu bu süreçte bu zorluğu göze aldı ve tüm eleştirileri göğüsledi. Kendisini tebrik ediyorum. Yeni hatlar ve güzergahlar için de çalışmalar sürüyor. Bu büyük projenin dışında diğer bir mutluluğum ise bu çalışmanın tamamen yerli firmalar tarafından yapılmasıdır. Proje ihale sürecine girdiğinde firma tercihi yapılırken tamamen yerli üretim yapan firmaların tercih edilmesi noktasında başkanımızla hem fikir olduk. Bu noktada da başkanımızı tebrik ediyorum. 

YERLİ VE MİLLİ

Bu tramvay araçları tamamen Türk firma tarafından imal edildi. Bu Türkiye’nin yeniliklere açık olduğunu gösteriyor. Yerli ve milli üretim ile ortaya çıkan bu araçlarla seyahat etmek bizim için mutluluk. Ancak hala Türklerin yaptığı her şeyi karalayan bir zihniyet var. Hala Türkler yapamaz kompleksini atamayanlar var. Hamd olsun bu milletin evlatlarına imkan verildiğinde her şeyi yapacaklarını gördük.

RENGİ VE İSMİ ÇOK GÜZEL

Bu projenin adı tamamen halk tarafından belirlendi. İlk oyu da ben kullandım. Halkımızın da katılımı ile yapılan oylamada Akçaray ismi ön plana çıktı. Kocaeli’nin fatihi olan Akçabey’in ismini taşıyor. Bu isim kentimizin tarihi açısından bir semboldür. Rengi de halk oylaması ile belirlendi. Bugün gördüm ki rengi gerçekten çok güzel” dedi.

HİÇ ZORLUK YAŞAMADIK

İlk sefere Bakan Fikri Işık’ın kaptanlık yaptığını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “İlk seferde hiçbir zorluk yaşamadık. Hayatın devam ettiği, yoğun bir kentte bu çalışmayı yaptık. Halkımızın sabrına ve anlayışına çok teşekkür ederim. Yerli ve milli bir projeyi hayata geçirmemiz bizi de mutlu etmiştir. Hayırlı olsun” dedi.

ÜCRETİ SİZ BELİRLEYİN

Büyükşehir Belediyesi tarafından proje aşamasında olduğu süreçte ismi ve rengi mini referandum ile belirlenen Akçaray’ın vatandaşları taşıyacağı ücret henüz açıklanmadı. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri de ücret konusunda henüz bir karar vermediklerini söyledi. İzmit halkının talebi ismi ve rengi halk tarafından belirlenen Akçaray’ın ücretinin de halk tarafından belirlenmesi.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.