TARİH 24.03.2018 SAAT 07:08:40

31.05.2017 Çarşamba - 16:30

 

Önce kurumun işlevi hakkında bilgi sahibi olmayanlar için söyleyeyim. Bilim ve Sanat Merkezleri, (BİLSEM), MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı, özel yetenekli öğrencilerin eğitim gördüğü bir merkez.

IQ’su 130 ve daha üzeri olan çocuklar sınavla alınıyor.

Yani kurum çok önemli. Zeki çocuklarımızı geleceğe hazırlamak maksadıyla kurulmuş.

***

İzmit’te de bir BİLSEM var.

Ne yazık ki henüz istenilen durumda değil. Bir hamle yapma zamanı geldi de geçti.

Ancak uzaktan da olsa takip ediyorum BİLSEM’de bir müdür krizi var. Eski müdür Halim Bayar, görevden alındıktan sonra mahkemeye gitti ve davayı kazandı. Son günlerde göreve geri döneceğine- döndüğüne dair haberler de okuyorum. Ancak fiiliyatta bu henüz gerçekleşmedi.

***

Benim gözlemlediğim bu meselede önemli bir sorun var. Tıpkı öğrencileri gibi BİLSEM öğretmenleri ve yöneticileri de bakanlıkça yapılan seçme sınavı sonucuna göre kuruma atanıyor.

Bir iddiaya göre Halim Bayar bu özellikleri taşımıyor. “2014 yılında 4 yıllık hizmet süresi dolan Bayar’ın 2014 Kılavuzu Madde 3.2’ye göre aynı kurumda tekrar görev alması mümkün değil” deniyor.

Konu çok teknik. Hukuki ve idari çok detay var. Ancak; meselenin de bir an önce çözülmesi lazım.

Eğer Bayar’ın BİLSEM görevine iadesinde bir hukuki ve idari sıkıntı yoksa da bu bir an önce fiiliyata geçmeli.

Eğer BİLSEM’de görev yapma koşullarına haiz değilse, mahkemeyi kazandığına göre Halim Bayar’ın ataması eş değer bir kadroyla eşdeğer bir okula- kuruma yapılmalı.

***

Benim bildiğim ve gördüğüm kadarıyla mevcut müdür Mustafa Özgül çalışkan bir isim. Ancak bu karışıklık nedeniyle onların da huzursuz olduğuna eminim.

Ben de her şeyden önce burada okuyan öğrencilerimiz için endişeliyim. Veliler huzursuz. Bana bu durumu aktaran da okulda çocukları olan bazı veliler… Bu atama belirsizliği nedeniyle bu özel yetenekli çocuklarımızın eğitim ve öğretiminin kalitesinde aksama olmaması lazım. İzmit BİLSEM’de eğitim ve öğretim kalitesinin daha da yukarıya çekilmesi lazım.

Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerine duyurulur.

 

Niyetiniz iyi ama bu

uygulamadan vazgeçin

Kuşkusuz niyet iyi…

15 Temmuz şehitleri için Derince Belediyesi, Çenesuyu ürünlerinin üzerine yeni bir ambalaj tasarlamış. Şişelerin ambalajında üzerinde “15 Temmuz Şehitlerini Unutmayacağız” yazan bir Türk Bayrağı var.

Dedim ya niyet iyi ama eksik var.

Elbette birçok kişi o özeni gösterecek ama birçok kişi dikkat de etmeyecek. O su içildikten sonra şişesi atılacak. Bayrak da yerlerde sürünecek.

Oysa Türk Bayrağı Kanunu belli…

Ben Derince Belediyesi’nin bu niyeti iyi sonucu kötü olabilecek ‘jest’ten vazgeçeceğini düşünüyorum.

O komisyon

çok önemli

Kocaelispor Başkanı Bahri Yavuz, “Beni akçeli işlere bulaştırmayın” diyor.

Kastı şu; Kocaelispor KEV arazisinin satışından bir para elde edecek ve bunun bir bölümü ile transfer tahtasının açılabilmesi için piyasaya ve eski futbolculara borçların da ödenmesi gerekiyor.

Kent Konut’tan gelecek 15 milyon TL sponsorluk bedeli ile ilk önce bu iş halledilecek.

Yavuz’un bir de çözüm önerisi var.

Valilikten, Büyükşehir’den, eski Kocaelispor yöneticilerinden, KEV’den, Gençlik Spor İl Müdürlüğünden birer isimin yer aldığı bir komisyon kurulsun ve alacaklılarla onlar helalleşsin istiyor.

Mantıklı, ahlaki ve pratik bir öneri…

İyi de o isimler kim olacak?

O isimlerin özenle seçilmesi gerekiyor. Çünkü bu meseleyi sahiplenip en hızlı, en adaletli ve en uygun şekilde bu sorunu çözmeliler.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.