TARİH 22.03.2018 SAAT 04:54:07

12.03.2018 Pazartesi - 16:22

Kocaeli’deki ilk fabrika olma özelliğine sahip tarihi Çuha Fabrikası, Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez tarafından aslına uygun olarak restore edilecek

Boran KAYALAR – KARTEPE Belediyesi, geçmiş yıllara ait tarihi eserleri restore ederek kent tarihine yeniden kazandırmaya devam ediyor. Bu kapsamda yapılan çalışmalardan olan ve Rahmiye Mahallesi’nde bulunan Çuha Fabrikası’nın restorasyon çalışmaları başlıyor. Kartepe El Garden Otel’de düzenlenen toplantıya Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, Vali Yardımcısı Osman Ekşi, İlçe Emniyet Müdürü Turan Aksoy, Garnizon Komutanı Ergin Sarıçiçek, proje tarih danışmanı Volkan Şenel, AK Parti Kartepe İlçe Başkanı Mustafa Kocaman, Ticaret İl Müdürü Veysi Uzunkaya ve davetliler katıldı.

BU PROJEYİ ÖNEMSİYORUZ

Gerçekleştirilen toplantıda konuşan Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, gelecek nesillere bu eserleri aktarmayı amaçladıklarını belirterek, “Kartepe Belediyesi olarak Çuha Fabrikası alanında gerçekleştireceğimiz bu projeyi önemsiyoruz ve sanayi tarihinin kalbi Kartepe Çuha Fabrika-yı Humayun sloganı ile bu tarihi değerimizi Kartepe ve Kocaeli halkımızla buluşturuyoruz. Beni çok heyecanlandıran bir proje. Cennetten bir köşe Kartepe’de hedeflerimiz içerisinde turizm çok önemli yer etmekteydi. Henüz çok genç bir ilçe olan Kartepe’yi büyütmek en büyük hedefimizdi. Özellikle Körfez ülkelerinden gelen misafirlerimizin ifadesiyle cennetten bir köşe. Yüce yaratan bize bu güzellikleri bahşetmiş. İlçemiz stratejik anlamda çok öne çıkan bir ilçe. Bu Çuha Fabrikası projesi çok önemli” dedi.

TARİH TURİZMİ EKSİKTİ

Projelere dair açıklamalarda bulunan Üzülmez, “Bir tabiat parkı yapacağız. Önümüzdeki günlerde ihalesi gerçekleşecek. Ama Kartepe’nin 50 yıllık hayali olan teleferik projemizi bu dönemde hayata geçiriyoruz. Yer teslimi ve ihalesi yapıldı. 2019 başlarında bütün doğaseverlerin hizmetine sunacağız. Yapacağımız proje dünyanın en son teknolojisiyle yapılacak. Kartepe, turizmin birçok sacayağını tamamladı. Spor turizmi, kongre turizmi, doğa turizmi yapılıyor. Turizm kenti olabilmek adına en önemli sacayağı tarih turizminin tamamlanması kaldı. Bir tek bu eksikti. Hummalı bir çalışma var” şeklinde konuştu.

100 MİLYONLUK YATIRIM

Hüseyin Üzülmez, “Projemizin bütçesi ayrıldı. Proje ihalemizi yapacağız. Anıtlar Kurulu’ndan onay geçtikten sonra uygulama projesi için tekrar komutanlığımızdan izin alacağız. 2019 Mart – Nisan öncesi bu süreçler tamamlanmış olacak. Toplam 23 bin 700 metre karelik alan restore edilecek. İlgi çekici mekanlar yapılacak. Projenin yapım maliyeti 2 milyon 626 bin. Bu sadece çizim maliyeti. Proje tamamlandığında da 83 milyon 500 bin lira olarak düşünülüyor. Tabi ki ekstralarda çıkacaktır ve minimum 100 milyonluk bir yatırımı dünya turizmine kazandıracağız. Kocaeli’ye 580 bin civarında turist gelmiş, bunun 300 bine yakını sadece Kartepe’ye gelmiş. Bu rakamlar bence yetersiz. Ben bu projelerimizin ardından en az 1 milyon turistin Kartepe’ye geleceğini düşünüyorum” diye konuştu.

KOCAELİ’DE YAPILAN İLK FABRİKA

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, restorasyon çalışmaları ve Çuha Fabrikası’nın tarihi hakkında bilgi vererek, “Sultan Abdülmecid, Tanzimat Fermanı’nın hemen ardından 1839’da yayınladığı bir Hatt-ı Hümayûn ile İzmit’te bulunan dink hanenin bir çuha fabrikasına dönüştürülmesini emretmiştir. 1843 yılında yapımına başlanılan Çuha Fabrika-yı Hümayun 1844 yılında faaliyete geçmiştir. Çuha Fabrika-yı Hümayun, Hazineyi Hassa’ya ait olup Tanzimat döneminde girişilen sanayileşme programı çerçevesinde sultan yapısı olarak Kocaeli’de yapılan ilk fabrikadır.

MİLLİ MÜCADELEYE HİZMET ETTİ

1844 yılında faaliyete geçen İzmit Çuha Fabrikası, bu dönemde kurulmuş diğer çuha fabrikalarından daha uzun ömürlü olmuş ve 1920 yılına kadar faaliyetlerini sürdürebilmiş, dolayısıyla milli mücadelenin ilk zamanlarında fabrika önemli hizmetler görmüştür. Fabrikanın mimari güzelliği dönemin gazetelerinde yer bulmuş. Öyle ki, yurtdışından gelenler fabrika binasını başta saray olarak telakki etmişlerdir. Avrupa inşaat tekniklerindeki en anlamlı yenilikleri ihtiva eden binası ve mevcutlar içerisindeki en iyileri olan makineleri ile fabrika kısa süre içinde Avrupa’nın en iyisine eşdeğer yünlü kumaş üretmeye başlamıştır.

,

ŞU ANDA ATIL DURUMDA

Birinci Dünya Savaşı sırasında çeşitli zorluklarla karşı karşıya gelen fabrika, 1920 tarihinde İngilizler tarafından bombalanması ile çıkan yangın sonucunda da kapanmıştır. Günümüzde ise fabrika askeri alan içerisinde atıl bir şekilde kalmaktadır. Gerek Kocaeli’nin sanayi tarihi, gerek şehircilik gerekse mimari özellikleri açısından Kartepe açısından büyük önem arz etmektedir. Belediyemizin amacı geçmiş yıllara ait bu kültürel ve tarihi değerlere sahip yapıların rölöve, restitüsyon ve restorasyon projelerinin hazırlanarak gelecek nesillere aktarılmasını sağlamaktır” ifadelerine yer verdi.

 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.