TARİH 24.03.2018 SAAT 07:05:23

08.06.2017 Perşembe - 18:05

Süriye ÇATAK TEK – İZMİT’İN doğusunda 10 beldenin birleşmesiyle oluşturulan Kartepe ilçesinin en önemli ihtiyacı tam teşekküllü bir devlet hastanesi. Ancak bu konudaki sıkıntılar sürekli artış göstermesine rağmen mesele çözülmüyor. Seka Devlet Hastanesine bağlı olarak Köseköy Işıklarda kurulan Kartepe Semt polikliniği de ihtiyaçları karşılamaya yetmedi.

24 SAAT AÇIK AMA…

Kartepe Semt Polikliniği 2012 yılı sonunda bölgedeki hastane ihtiyacını ortadan kaldırması amacıyla büyük umutlarla açılmıştı. İl Özel İdaresi tarafından 1 milyon 400 bin TL harcanarak yapılan bina, 4 dönümlük arazi üzerinde 3 buçuk kat olarak 7 ay içinde inşa edilmişti. Poliklinikte 8 uzman doktor ve 50 personel görev yapıyor. Bölge halkının isteği üzerine Kartepe Semt Polikliniğinde bir kaç ay önce 24 saat Acil Poliklinik Hizmeti de verilmeye başlamıştı. Poliklinikte ayakta acil hastalar kabul ediliyor. Ancak hem poliklinikten şikayetler azalmadı hem de hastane ihtiyacı bitmedi.

ŞİKAYETLER ÇOK

15 gün önce Arslanbeyli 75 yaşındaki bir vatandaşın yaşadıkları basına yansımıştı. Elini derin şekilde kesen yaşlı vatandaşı oğlu önce Arslanbey’deki Aile Sağlık Merkezi’ne götürmüş ancak dikiş attıramamıştı. Bunun üzerine Uzunçiftlik Atakent’teki Belediye Sağlık tesisine gitmişler. Orada da kesik ele dikiş atacak kimse bulamamışlar, son çare ve “çözüm buluruz” umuduyla Köseköy’deki Merkez polikliniğine gelmişlerdi. Ama ele dikiş atacak sağlık görevlisi orada da bulunamamış. Arslanbeyli 75’lik dedeye SEKA Devlet Hastanesi’nde dikiş atılmıştı. Yakınlarının “100 bin nüfuslu Kartepe’ye bir devlet hastanesi acaba ne zaman yapılacak?” dediği de haberlere yansımıştı.

HASTAYA BAKMADILAR

Tabi tek örnek bu değil. Örnekler çok. Semt Polikliniğinin hastane ihtiyacını karşılayamadığına en iyi örneklerden biri de bir kaç gün önce yaşandı. Suadiyeli Mustafa Oden 10 yaşındaki kızı Hayrunisa Oden’in sol gözünün kanlandığını görünce kaptığı gibi Kartepe Semt Polikliniğine getirdi. Ancak hiç ummadığı bir muameleyle karşılaştı. 24 Saat Acil hizmeti verilmeye başlanan poliklinikte Hayrunisa’nın hasta kabulü yapılmadı.

OTURMA EYLEMİ YAPTI

Mustafa Oden, “Bana randevum olup olmadığını sordular. Ben de ‘yok’ dedim. Ancak kızımın gözü çok kötü görünüyor acilden ön kontrolü yapıp mümkünse kızımı poliklinikteki göz doktoruna ya da tam teşekküllü bir hastaneye yönlendirecekler diye düşünürken sert bir şekilde ‘hastanıza bakamayız, randevunuz yok’ dediler. Baktım göz doktorunun orada sıra bekleyen kimse de yok. İçeri girip çıkan da yok. Bana sıra da vermediler. Doğrusu ben de sinirlendim. Kızım öyle dururken bu kadar ilgisiz bir tavırla karşılaşınca sert sözler söyledim. Yetmedi oturma eylemi yaptım. Ancak kızıma bakmadılar” dedi.

ÇAĞIN GÖZ’E TEŞEKKÜR

Kızının daha fazla mağdur olmaması için alıp Çağın Göz Hastanesi’ne gittiğini belirten Oden “Başka bir dünyaya girmiş gibi oldum. Hayrunisa’ya ve küçük kızım Reyyan Havva’ya gözün en dış tabakası ve göz kapaklarının iç yüzeyini saran zar tabakasının iltihaplanması anlamına gelen konjonktivit teşhisi kondu ve ilaç yazıldı. Şükür kızlarımın durumu iyi. Bir baba olarak Çağın Göz Hastanesinin doktor ve çalışanlarına teşekkür ediyorum” dedi.

GÜNDEMİNİZE ALIN

Mustafa Oden, “Allaha şükür benim çocuklarımı özel hastaneye götürecek imkanım vardı. Yokluğu bilirim. Bu imkanı olmayan babalar ne yapacak? Biz Kartepelilerin tam teşekkülü bir hastane ihtiyacımız ne zaman karşılanacak. Büyüklerimizden bu konuyu gündemin ön sırasına koymasını bekliyoruz” diyerek tamamladı.

GEREĞİNİ YAPARIZ

Konu ile ilgili bilgi aldığımız Kocaeli Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Dr. Şenol Ergüney, randevu sisteminde doktorun randevularının tamamının dolmaması halinde randevusuz hasta bakıldığını belirtti. Yaşanan olayı net bilmedikleri için sıkıntı yaşayan Mustafa Oden’in Kocaeli Devlet Hastanesi Başhekimliğine şikayet dilekçesi vermesini isteyen Ergüney, “Şikayet olması halinde gerekli soruşturma açılır ve varsa bir ihlal gereği yapılır” dedi.

SIKINTILARIN BİTMESİ İÇİN

Bilindiği gibi geçmişte siyasiler Kartepe’ye 200 yataklı bir hastane yapmanın sözünü vermişler ancak bu vaat bir türlü hayata geçirilememişti. Ancak görünen o ki Kartepeliler, hastane yapılana kadar bu ihtiyaçlarını yüksek sesle söylemeye devam edecek.

 

 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

bende isyandayım

Kartepe olalı kaç yıl oldu? Düne kadar nöbetçi eczaneler bile gece 24:00 a kadar görev yapıyorlardı ve insan için en önemli şeyin sağlık olduğunu biliyoruz ama ilk önce yapılması gereken hastahane daha gündemde bile yok semt Polikliniği düne kadar akşam 6 ya kadar hizmet veriyordu bugün ise 24 saat açık ama hizmet yok. Bankaları getirmekten önce tam teşettürlü hastahane kartepeye şart!!! Özellikle çocuk hastahanesi alikahya da ve biz oraya gidene kadar çocuklar havale geçirecek ve özellikle kış aylarında çok sıkıntılar yaşıyoruz!!! Bende bir kartepeli olarak en kısa zamanda hastahane yapılmasını istiyorum! Ve dün başımıza gelen olayı üzülerek anlatmak istiyorum. yeğenimin kafası yarıldı ve ilk olarak tampon yapıp taksiye bindik ve 112 acil i arayarak hasta hakkında bilgi verip yola çıktığımızı ve bizi karşılamalarını söyledim anlaştık ama bizi beklemesi gereken yerde ambulans yoktu yola devam ederek tekrar 112 arayarak bilgi verdim ve filancı yerde ambulans sizi bekliyor olacak denildi tam gaz yola devam ettik orada da ambulans yoktu ve devlet hastanesine de fazla yolumuz kalmamıştı devam ettik ve ışıklarda araçtan inerek diğer araç şoförlerinden yol isteyerek trafikte geçişimizi sağladık hastaneye geldik ki 112 arıyor ve sizi filancı yerde ambulans bekliyor dedi bende biz hastaneye geldik eyvallah dedim! !! Bu 2 tane görevlendirilen ambulans nereden yola çıktı çok merak ediyorum doğrusu! !! VE KARTEPE SAĞLIK KONUSUNDA HERŞEYİ İLE MADURDUR!!!

09.06.2017, 1:53