TARİH 24.03.2018 SAAT 07:12:32

05.06.2017 Pazartesi - 14:32

 

Radiye Sezer Katırcıoğlu başkanlığındaki Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’ndan bir heyet, “Eşitlikçi bütçe uygulamalarına” ilişkin ziyaretleri kapsamında İspanya’daydı

BAŞKANLIĞINI AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu’nun yaptığı TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’ndan bir heyet, “Eşitlikçi bütçe uygulamalarına” ilişkin ziyaretleri kapsamında İspanya Meclisi ve Senatosunda görüşmelerde bulundu. Komisyon Başkanı Radiye Sezer Katırcıoğlu, “Türkiye’de sürdürülebilir kalkınmayı sağlayabilmek adına, kadın ve erkek kimse ayrıştırılmadan, eğitimden siyasete, sosyal yaşama kadar her alanda birlikte olmak ve ülkemize hizmet etmek istiyoruz”

BİLGİ ALINDI

Komisyondan 9 milletvekili ve Birleşmiş Milletler Kadın Birimi yetkililerinden oluşan heyet, İspanya Meclis Finans ve Kamu İdareleri ile Senato Eşitlik komisyonlarının başkanlarıyla ayrı ayrı görüştü. Heyet, “Türkiye’de Siyasi Liderlikte ve Siyasi Katılımda Cinsiyet Eşitliği Projesi” kapsamında, İspanyol yetkililerden bilgi aldı.

ÖNEMLİ ZİYARET

Komisyon Başkanı Radiye Sezer Katırcıoğlu, yaptığı açıklamada, “Türkiye’de sürdürülebilir kalkınmayı sağlayabilmek adına, kadın ve erkek kimse ayrıştırılmadan, eğitimden siyasete, sosyal yaşama kadar her alanda birlikte olmak ve ülkemize hizmet etmek istiyoruz” ifadesini kullandı. Komisyon olarak bunun için projeler ürettiklerini anlatan Katırcıoğlu, İspanya ziyaretlerinin, geçen yıllarda yaptıkları pilot çalışmaların bir yenisi niteliğinde olduğunu bildirdi.

BİZ DAHA İYİYİZ

Türkiye’deki kadınların, yasal haklar ve pozitif ayrımcılık anlamında İspanya’daki hemcinslerinden daha ileri noktada olduğunu gözlemlediklerini dile getiren Katırcıoğlu, “Ancak bizler burada daha iyiyi aramak için bulunuyoruz. Şiddete karşı sıfır tolerans ve kadın haklarının en iyi uygulanması noktasında en iyisini, yüzde 100’ü yakalama çabasındayız” diye konuştu.

ŞİDDET SORUNU

Şiddetin her dönemin ve her ülkenin en büyük sorunu olduğunu, buna karşı ortak mücadele gerektiğini vurgulayan Katırcıoğlu, “Tüm dünya sadece kadına yönelik şiddeti ele alarak bu sorunu çözemeyeceğimizin farkında. Aile ve çocuğa kadar varan şiddeti daha kapsamlı ele almamız lazım. El birliği, gönül birliği ve eylem planı gerekiyor” dedi. Öte yandan, komisyon üyeleri, Türkiye’de kadınların karar mekanizmalarına katılım hakkını geliştirmenin yanı sıra toplumsal cinsiyete duyarlı bütçeleme mekanizmalarının desteklenmesi açısından İspanya ziyaretinin önemli olduğunu vurguladı.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.