TARİH 22.03.2018 SAAT 11:17:18

12.03.2018 Pazartesi - 9:00

Körfez Sanayi Sitesi’nin iç trafiği ile D-130 Karayolu ve Ömer Türkçakal Bulvarı’nı rahatlatmak amacıyla Büyükşehir tarafından yapılarak tüm masrafı karşılanacak olan proje, Sanayi Sitesi Kooperatifi tarafından kabul edilmedi

Süriye ÇATAK TEK  – KOCAELİ Büyükşehir Belediyesi, MİA alanın dışında kalan ve bölgedeki trafik yükünü artıran Körfez Küçük Sanayi Sitesi için yaptığı yeni trafik planı, Sanayi Sitesi Kooperatifi’nin mali genel kurulunda kabul edilmedi. Bölgenin trafik yükünü azaltmak ve sanayi sitesinin içindeki trafiği düzenleyecek olan proje, Kooperatif Başkanı Muzaffer Gürfidan başta olmak üzere bazı yöneticilerinin reddetmesi nedeniyle kabul edilmediği öğrenildi.

PROJE KABUL EDİLMEDİ

Cuma günü sanayi sitesi içinde bulunan kooperatif binasındaki sosyal tesislerde gerçekleşen mali genel kurulda kooperatifin mali durumu üzerinde görüşme yapıldı. Ardından Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı yeni trafik planının sunumu üyelerle paylaşıldı. Çok az sayıda üyenin katıldığı mali genel kurulda Kooperatif Başkanı Muzaffer Gürfidan’ın planı istemediğini belirtmesi üzerine üyeler de ret oyu kullandı. Ret edilen proje aslında bölgenin trafik yükünü azaltacak.

SORUNLAR TESPİT EDİLDİ

Büyükşehir Belediyesi, sanayi sitesine giriş ve çıkışta trafiğin sıkışmasına neden sorunları tek tek tespit etti. Aynı zamanda D-100 Karayolu üzerinde Karayolları tarafından yapımı başlayan K-3 Kavşağı’nın inşaatı nedeniyle sanayi sitesine giriş ve çıkışta büyük sıkıntı yaşanıyor. Büyükşehir bu sıkıntıyı ortadan kaldırmak için sitenin doğu-batı ve güney trafiği rahatlatacak projeyi yaptı. Projeye göre sanayi sitesinde aktif olan giriş ve çıkışlar 3’e yükseltilecek ve girişlere yeni kapılar yapılacak.

DÖRDÜNCÜ ŞERİT YAPILACAK

Planda sanayi sitesinin batı giriş ve çıkışı olan Avukat Ömer Türkçakal Bulvarı üzerinde yeni bir düzenleme gelecek ve bu bölgede Gölcük’ten İzmit’e gelişte 3 olan şerit 4’e çıkartılacak. Yeni yapılacak şeridi sadece sanayiye gidecek olan araçlar kullanacak ve şerit tel örgü ile mevcut yoldan ayrılacak. Mevcut 3 şerit ise transit geçiş olacak. Batı çıkışında çıkan araçların yola bağlanması için refüj yapılacak ve bağlantı sırasında da trafikte aksama olmayacak.

GÜNEYE YENİ KAPI

Büyükşehir, planda sanayi sitesinin güney kısmına da yeni bir kapı yapacak ve bu bölgede aktif olmayan çıkış aktif hale getirilerek giriş-çıkış kapısı olarak düzenlenecek. İçerdeki mevcut yol kullanılarak buraya yapılacak olan bağlantı sayesinde sanayi sitesi esnafı ve sanayi sitesine gelen vatandaşlar çok rahatlıkla Gölcük ve Başiskele bölgesine geçebilecek. Bu kapı aynı zamanda Ömer Türkçakal Bulvarı ve D-130 Karayolu’nun yükünü de azaltacak.

YENİDEN DÜZENLENECEK

Sanayinin şu anda en sıkıntılı olan bölgesi doğu çıkışı. D-130 Karayolu üzerinde yapımı başlayan K3 kavşağı ile birlikte bölgedeki trafik çekilmez hale geldi. Büyükşehir Belediyesi burada da yeni bir çalışma yapacak. Bu çıkışta sanayi içindeki yol düz hale getirilecek ve kapı mevcut yerinden kuzeye kaydırılacak. Böylece çıkış rahatlayacak ve aynı zamanda buradaki giriş için de düzenleme yapılarak bölgeye yeni kapı koyulacak.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

nurettin öztürk

proje gayet güzel.trafiği rahatlatmak için nerede trafık ışığı varsa oraya çözüm bulmak çare bulmak gerekiyor.

12.03.2018, 15:12