TARİH 22.03.2018 SAAT 19:02:23

12.08.2017 Cumartesi - 11:29

KESK Kocaeli Şubeler Platformu 2018-2019 yıllarını kapsayan 4. dönem toplu sözleşme görüşmelerine dair taleplerini sıraladı.

Arif BULUT- KESK Kocaeli Şubeler Platformu tarafından Sabri Yalım Parkında gerçekleştirilen basın açıklması ile 2018-2019 yıllarını kapsayan 4. dönem toplu sözleşme görüşmelerine dair taleplerini sıraladı. Basın açıklamasında konuşan Tüm Bel-Sen Şube Başkanı ve KESK Dönem Sözcüsü Erdal Karakuş “4. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri 1 Ağustos 2017 Salı günü başladı. Aileleri ile birlikte 15 milyondan fazla kişiyi yakından ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerine OHAL ve KHK tehdidi altında giriyoruz” dedi.

OHAL KALDIRILSIN

Basın açıklamasında 4. dönem toplu sözleşme görüşmelerine dair taleplerini sıralayan Tüm Bel-Sen Şube Başkanı ve KESK Dönem Sözcüsü Erdal Karakuş “20 Temmuz 2016 tarihinde ilan edilen olağanüstü hal (OHAL) derhal kaldırılsın.  Anayasaya ve yasalara aykırı olan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) iptal edilsin.OHAL döneminde çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle ihraç edilen tüm kamu görevlileri aynı kadro, unvan ve pozisyonlarında, mali hakları ile birlikte işe iade edilsin. Bu kişilerden darbe girişimi içerisinde yer aldığı iddiasıyla hakkında ceza soruşturması başlatılıp dava açılanlar dışındaki görevden uzaklaştırma uygulamalarına derhal son verilsin” dedi.

VAZGEÇİLSİN

Taleplerini sıralamaya devam eden Erdal Karakuş “KHK’larla ihraç edilen kamu emekçilerinin yarıdan fazlası emeklilik için gerekli olan hizmet yılını doldurmuş durumdadır. Emekli Sandığı, SSK, BAĞ-KUR gibi sosyal güvenlik kurumlarından primini tamamlamış ve yaş engeli bulunmayan tüm ihraç edilen arkadaşlarımızın emeklilik işlemleri tamamlansın ve emekli ikramiyeleri ödensin.  İş güvencemizin yasal düzenlemeler yapılarak, OHAL sonrasında kalıcı bir şekilde kaldırılması hedeflenmektedir. Kamu emekçilerini güvencesiz, esnek, performansa dayalı bir istihdama mahkûm etmek isteyen uygulamalardan vazgeçilsin.” dedi.

AYRIMCILIK YARAT UYGULAMALAR KALDIRILSIN

Özelleştirilmeler durdurulsun diyen Karakuş “ Taşeron ve sözleşmeli kadrolarda ise başlatılanlara kadroları verilsin. Taşeron ve sözleşmeli personel uygulamalarına tamamen son verilsin.  Çalışanları bölen, iş ve ücret güvencesini tehdit eden her türlü istihdam biçimi kaldırılsın.Esnek, kuralsız, performansa göre çalışmaya ücretlendirmeye son verilsin.Tüm kamu emekçilerinin iş ve ücret güvencesinin teminat altına alınması için; 4/A kadrosunun iş ve ücret güvencesini tehdit eden, sınırlayan yasal düzenlemeler kaldırılsın,Kadrolaşma, sürgün, rotasyon, soruşturma, mobbing, mülakat gibi ayrımcılık yaratan bütün uygulamalara son verilsin.Kamu hizmetleri işletmecilik esaslarına göre değil, toplumsal fayda gözeterek sağlansın. Herkese parasız, eşit, nitelikli, ulaşılabilir ve anadilinde kamu hizmeti verilsin. Ek ödemelerin emekliliğe ve emekli aylığına yansıtılması sağlansın” dedi.

MALİ TALEPLER

Mali taleplerede değinen Karakuş “2017 Haziran ayı itibari ile dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 1.510 tl, yoksulluk sınırı ise 4.925 TL’ye dayanmıştır. 4. Grup T.İ.S. görüşme dönemde de en düşük maaş alan kamu emekçisinin maaşının yoksulluk sınırına çekilmesi esas alınmıştır. 15 yıllık dönemde en az %50’lik bir mali kayba uğramıştır. Bu kaybın karşılanmadığı hiçbir artış oranı kamu emekçilerinin alın terinin ve emeğinin karşılığı olmayacaktır. Bunu için 3.450 TL olarak belirlediğimiz, kamu emekçilerinin asgari temel ücretine, 2018 yılı için, kira yardımı olarak aylık 427 TL, aile/eş yardımı olarak aylık 350 TL, çocuk yardımı olarak 350 TL,  aylık 335 TL yemek ücreti, brüt asgari ücret tutarında yılda iki ikramiye ve ulaşım giderlerinin karşılanmasını talep ediyoruz” dedi.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.