TARİH 20.03.2018 SAAT 14:55:53

16.06.2017 Cuma - 9:12

DİSK, KESK,TMMOB ve Kocaeli Demokrasi Girişimi tarafından kıdem tazminatı hakkı ile ilgili basın açıklama yapıldı

Arif BULUT- DİSK, KESK,TMMOB ve Kocaeli Demokrasi Girişimi tarafından Sabri Yalım Parkı’nda kıdem tazminatı hakkı konusunda basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamaya EMEP İl Başkanı Arzu Erkan, CHP eski milletvekili Bekir Yurdagül, DİSK Kocaeli Bölge Temsilcisi ve Genel İş Şube Başkanı Vedat Küçük, CHP İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, CHP Gençlik Kolları Başkanı Murat Erinç ve demokratik kitle örgütleri temsilcileri katılım gösterdi. Açıklama sonrası Genel İş Şubesi tarafından yürüyüş yolunda hazırlanan 15-16 Haziran işçi eylemelerinde çekilen fotoğraf sergisi açıldı.

SUSTURULMAK İSTENEN

CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya “Nice acı, keder ve gözyaşının ardından koca bir ulus olarak el ele kurduğumuz; bir asra merdiven dayayan onurlu cumhuriyetimizin tarih boyunca görmüş olduğu en büyük saldırılarile karşı karşıya kaldığı günleri yaşıyoruz. Yaptıklarıyla uluslararası suç şüphesi taşıyanlara karşı duran, muhalefet eden ve sesini yükseltenleri zindanlara atarak susturmak isteyenler, ancak ve ancak yine uluslararası mahkemelerde yargılanmaktan korkan, diktatörlük ve baskı rejimlerine öykünen politika sahipleridir. Watergate gibi dünyada özgür basın yoluyla halka ifşa edilmiş her skandal karşısında, devleti yönetenler bunu yayınlayan basın mensuplarını hapse atmak yerine adalet karşısında hesap vermiş, suçlu olanlar koltuklarını terk etmek zorunda kalmışlardır.Adalet, bir devletin yurttaşlarına sağlamakla yükümlü olduğu en öncelikli değerdir. Demokrasi özgürlük ve hukuk temellerine dayanan her devlette, o devleti yönetenler yurttaşlarının özgürce bilgi edinme, fikir belirtme ve hesap sorabilme haklarına sahip çıkmak zorundadır” dedi.

İŞÇİ HAKLARI

DİSK Kocaeli Bölge Temsilcisi Vedat Küçük ise “Bu ülkede işçiler taşeron işçilik, kiralık işçilik gibi adlar altında köleliğe mahkum ediliyor. Bu ülkede geçen yıl 56’sı çocuk 1970 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Bu ülkede işsizlik 7 milyona ulaştı; işsizlik sigortası fonu ise patronlara peşkeş çekiliyor. KHK’lar ile haklarında hiçbir yargı kararı bulunmayan kamu çalışanları ve kayyum atanan belediyelerdeki işçiler hukuk dışı biçimde işlerinden edildi; gidecek mahkemeleri bile yok. İşçiler açlığa ve yoksulluğa mahkum edilirken hak aramak da yasaklandı. Grev hakkı, Bakanlar Kurulu kararlarıyla gasp ediliyor. Bu ülkede işçilerin sendikalı olma ve sendikasını seçme hakkı kısıtlanıyor” dedi.

 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.