TARİH 20.03.2018 SAAT 22:16:38

11.08.2017 Cuma - 17:44

Klimasız otobüslere ilişkin konuşan 5 No’lu Kooperatif Başkanı Lokman Aydemir, “Biz de araçların yenilenmesini istiyoruz. Müracaatımızı yaptık, artık top Büyükşehir’de” dedi

Emre ARKIN – MEVSİM normallerinin üzerinde seyreden havalarda klimasız halk otobüsleri vatandaşı isyan noktasına getirdi. 5 No’lu İzmit Şehiriçi Minibüs ve Otobüsçüler Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Lokman Aydemir, önceki gün Büyükşehir Belediye Meclisi’ne de taşınan soruna ilişkin, “Aracın muayeneden geçmesi bizim için yeterli değil. Yolcunun memnuniyetini düşünmeliyiz. Biz de yenilenmek istiyoruz. Araçların yenilenmesi müracaatımızı yaptık, artık top Büyükşehir’de” dedi.

BAŞVURU YAPTIK

Belediyenin zaten bir kararı olduğunu söyleyerek, 2018’de araçlarda klimalı zorunluluğu olduğunu dile getiren Aydemir, “Önümüzdeki 5-6 aylık bir dönem var. Zaten yenilenme için başvurumuzu yaptık. Alçak tabanlı, engellilere uygun araç tipi yapacağız. Arkadaşlarımız bir haber olduğunda onu kötü algılıyor belki ama biz burada yöneticiyiz. İleriye dönük hazırlık yapmak zorundayız” diye konuştu.

ÖNCÜ OLACAĞIZ

Bunun kendileri için kötü bir haber olmadığını ifade eden Aydemir, “Belediye böyle hizmet verirken biz de yenilikler yapacağız. Amaç, yolcunun mağduriyetini ortadan kaldırmak. Bu sıcaklarda, bu şartlarda eski arabalarla olmayacağının bilincindeyiz. Bir tane deneme aracımız var. Biz gerekeni, müracaatımızı yaptık. Bir izne ihtiyacımız var. İzin aldığımız zaman 5 No’lu kooperatif Kocaeli’de bu işin öncüsü olacak” şeklinde konuştu.

700-800 ARAÇ

Diğer kooperatiflerdekilerle de görüştüğünü söyleyen Aydemir, “Onların da böyle bir talebi var. İlk etapta 700-800 tane araç değişecek. Yolcuyu ilk duraktan son durağa en kısa sürede ulaştıracak araçları alacağız. Şoför ağzıyla baktığın zaman belki bir tepki gösterdiler ama iş doğru olduğu zaman tepki vermeye de gerek yok. Biz araçların eski olduğunun farkındayız. Yenilik çalışmamız da var, fabrikayı da dolaştık. Üyelerimizden yüzde 70-80 yönünde olumlu bir talep var” dedi.

139 BİN LİRA

Yolcu memnuniyeti önemli olduğunu sözlerine ekleyen Aydemir, “Çünkü yolcu araca bindiğinde parasını peşin ödüyor. Alt yapısını yaptık, Büyükşehir son sözü söyleyecek. Kişi başına bireysel araç alımında 139 bin lira gibi bir fiyat söylediklerini belirten Aydemir, “Toplu alımda pazarlık olacak, fiyat düşer. Geçen akşam İstanbul’daydım. Bayilerle görüşüyordum. 130 bin gibi bir rakam telaffuz etti. O da bizim için makul. Çünkü bizim zaten bir hazırlık yapmamız lazım. Bizim kaldırabileceğimiz yük bu. İnsan kaldırabileceği yükün altına girer” diye konuştu.

YAKIT TASARRUFU

“Dediğimiz aracın maliyeti 130 bin lira, zaten yüzde 30-40 yakıt tasarrufu sağlayacağız” diyen Aydemir, “Biz şunu öğrendik; bir yerde gelirin artmıyorsa, giderini düşürmen lazım. Ücretsiz kartlardan dolayı bin 500 lira kadar zarar var. O zaman bizim gideri düşürmemiz lazım. Yeni arabanın ödemesini giderden kıstığımız zaman cebimizden hiç para çıkmadan ödemesini yapabileceğiz” ifadelerini kullandı.

YOLCULAR MEMNUN

Şu anda trafikte olan deneme araçlarında yolcu memnuniyetinin yüzde 80-90 oranında olduğunu söyleyen Başkan Aydemir, “520 araba ne zaman yenilenecek, diye soruyorlar. Yolcularla görüşmelerimizi sıklaştıracağız. Memnuniyetlerini tekrar soracağız. Biz ticaret yapıyoruz, onun için son sistem arabalarla hizmet vermemiz lazım. Yolcu da memnunken, ben de gider düşüşü sağlıyorsam doğru proje olduğunu anlıyoruz” dedi.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

Levent sofuoğlu

Birde şu izmit adapazarı arabalarına el atsanız çok iyi olucak

11.08.2017, 23:33