Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert
Advert
TARİH 22.03.2019 SAAT 03:51:46
Advert
 
Advert Advert Advert Advert
Yücel Alpay DEMİR

Yakan top

SOSYAL hayatın içerisinde maddi gücü, aklı ve zamanı el verdiğince olmaya çalışan insanlara hep saygı duymuş, özenmişimdir.
Onlar! İnsani meselelere duyarlı, faydalı iyi insanlar!
Çevrelerinde yaşanan olaylara kulak tıkamayan, görmeye duymaya anlamaya çalışan, sorumluluk almaktan, elini taşın altına koymaktan kaçınmayan münevver insanlar.
Bu insanları yapılan pek çok zahmetli işte görebilirsiniz.
Onlar mı tercih eder yoksa Yaradan mı onlara nasip eder bilemem!
Tabi! ameller niyetlere göredir! Dersek, ihtiyacımız olan cevabı da almış oluruz.
Gözlemlediğim ve imrendiğim bu insanların, ortak özelliği!
Zengin olmadıkları, çok fazla boş vakitleri olmadıkları halde, imkanım yok! ben bilemem! ben yapamam! beni ilgilendirmez! Ve ya vaktim yok demiyor olmalarıdır.
Tüm bunları yapabilmek için gerekli olan “niyet ve yapma isteği” onlarda mevcuttur.
****
Kendilerinden Allah rızası için destek, yardım, bilgi veya maddi katkı istenirse! olumlu bir katkıda nasıl bulunurum diye muhakkak kafa yorar gayret ederler.
Haber verilmemiş olsa bile, yapılan hayırlı işlere muhakkak, davet beklemeden icabet ederler
Yapıyormuş, yapacakmış gibi davranmaz, gerçekten ellerinden ne gelirse yaparlar.
Yaptıkları iyiliklerin bir kısmının karşılığında yaptıklarına yapacaklarına pişman edilseler bile! Vazgeçmezler.
 
****
Bir de dili ile yaşayan insanlar tanıdım!
Yapıyormuş gibi, yapacakmış gibi yapan ama yapmayan, hatta yapamayan!
Akıl veren, eleştiren, beğenmeyen mükemmelliyetçi ama ellerinden bir şey gelmeyen, bir garip insanlar!
Bu insanlar dışardan önemli, bilgili, yardım sever, çapı çevresi olan birileriymiş gibi gözükse de yaralı parmağa bant sarmayan, şahidi ve ispatı olmayan uydurma anılarına, karşılıksız saygı ve hürmet görmek isteyen hoş ama boş insanlar!
Bu insanların ortak özelliği akıl verici ve her şartta eleştirecek bir şey bulabilecek pratik zekaya sahip olmaları olduğu gibi!
Hiçbir hayır vermedikleri işlerden bile kendilerine pay çıkartabilecek, kimsenin göremediği eksiklikleri görüp eleştirecek yeteneğe sahiptirler.
Hayırlı ve zahmetli işlerde göremeyeceğiniz genelde yaşları büyük bu insanlar “unutulmamak için bazı toplumsal ve fikri meselelerin giriş gelişme bölümünde olsalar dahi” sonuç bölümünde yanınızda göremeyeceğiniz, son anda önemli bir işi çıkmış akıllı insanlardır.
****
Bazen ve genellikle!
Zahmet, emek ve para harcanması gereken hayırlı işlerin, sonuç bölümlerinde bulunmayacakları baştan belli olsa bile, “işin şhow kısmını” en güzel onlar yaparlar.
Yaşlarına veya ünvan’ larına hürmeten yüzlerine karşı yaptıklarının yanlış olduğunu herkesin aklı olduğunu onların yaptıklarının bir nevi “yakan top” oynamak gibi olduğunu, fantastik fikirlerine değil! şahsen ve madden varlıklarına ihtiyaç duyduğunuzu söyleyemezsiniz, zaten söyleseniz de o yaştan sonra da değişemezler.
Bence yapılacak en doğru şey, gençlerimize münasip bir dil ile, doğru ve yanlış örnekleri göstererek, ileride kronikleşecek sevimsiz bir mizaca sahip olmalarının önüne geçmek! toplumun “yakan top” oynayanlara değil dili olduğu kadar eli, eli olduğu kadar parası ve parası olduğu kadar zamanı ile katkı sağlayacak faydalı insanlara ihtiyacı olduğunu anlatabilmektir.
****
Başarılı olan siyasi, ticari ve insani topluluklarda “yakan top” oynayan insanların sayısının az, faydalı emektar münevver insanların çok olduğunu anlatabilmek gerekir.
Tabi anlatabilmenin en doğru yolu yaparak yaşayarak örnek olabilmektir.
Çünkü nasihat sadece vereni rahatlatır, yapmadığımız şeyleri nasihat edersek hem hiç bir işe yaramaz, hem de bizi yakından tanıyanların gözünde saygınlığımız azalır.
Çarşamba günümüz de mübarek olsun inşallah.
Selam ve dua ile.
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Yücel Alpay DEMİR yazıları
Advert
Anket
İzmit Belediye Başkanlığı seçimlerinde hangi adaya oy vereceksiniz?
Azize Sibel Gönül
Fatma Kaplan Hürriyet
Ahmet Özen
Hülya Yıldırım
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.4572 TL 5.4354 TL
Euro
EURO
6.2237 TL 6.1988 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA