Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 26.05.2019 SAAT 06:55:37
Advert
 
Advert

Nasıl olacak?..

 

Kocaeli il genelinde piyasalar her ne kadar bozuk gözükse de yükünü alan -bırakın yürümeyi- koşuyor adeta. Bildiğiniz gibi gayrimenkul alım-satımlarında ve inşaat sektöründe durgunluk var. Fakat bu durum herkes için geçerli değil. Portföyündeki gayrimenkulün gerçekten satışını hedeflemiş ve “portföyüm geniş gözüksün, bu fiyat doğru bir fiyatlama değil ama kenarda dursun, belki satılır” demeyen emlakçılar çatır çatır satış yapıyorlar.

Yılların verdiği tecrübe ile şunu anladım, defalarca meslektaşlarıma da anlatmaya çalıştım ve hala anlatmaya çalışıyorum.

Mal sahiplerinde ve bazı müteahhitlerde sıklıkla karşılaştığım bir durum var; gayrımenkulünün satışını yapmaya çalışırken “Nasıl olsa emlakçıya veriyorum” deyip fahiş kar beklentisine giriyorlar.

Her gayrimenkulün emsali olmasa ne güzel olur değil mi?

Bize verecekleri yüzde 3 hizmet bedeli, bizden kazanılmasını bekledikleri ise en az yüzde 30…

Peki ama bu nasıl olacak ya da nasıl olabilir?

Daha doğrusu böyle bir şey olabilir mi?

Ben de anlamıyorum.

Örneğin; kişi dairesini satışa çıkarmış, dairenin internet fiyatı: 220 bin TL. Gerçek piyasa fiyatı: 180 bin TL. Müşteri direk arasa ve gerçek piyasa fiyatını teklif etse biliyorum, mal sahibi kabul edecek. Ama tabi müşteri 200 bin TL teklif verirse bi de göbek atacak.

Mal sahibi bizleri arıyor “Dairemizi satar mısınız?” diyor, bunun üzerine müşterilerimiz için en doğru olanı yapabilmek adına gerekli tüm çalışmaları kapsamlı bir şekilde yapıp en doğru fiyatı çıkartıyoruz.  Piyasa fiyatı 180 bin TL zaten müşteri de buna razı, herhangi bir sıkıntı yok.

Emlakçıya verirken her şey değişiyor. Mal sahibi aynen şöyle söylüyor:

-Ben 220 bin TL istiyorum  bu fiyata ben zaten satabilirim, ama vaktim yok olsa kesin satarım şu an bu işin uzmanlarıyla yani sizle çalışıyorum, emlakçıya veriyorum.

Kısacası “Siz uzmansınız, profesyonelsiniz 240 bin liraya her türlü satarsınız” diyor ve “Alacağınız hizmet bedelini de üstüne koyun, bakın karşı komşum 260 bin TL istiyor” diyor. Açık söylemek gerekirse ben böyle söylediği için müşterime kızmıyorum…

Ben bazı emlakçı arkadaşlarımın portföylerini şişirmek adına müşteriye “Tabi ki sizin istediğiniz fiyattan satarız” demelerine kızıyorum. Bizler bu şekilde portföy alırsak haliyle satamayız. Hem müşteri hem biz mağdur oluruz. Sonrada “işler bozuk, piyasa berbat” diye yakınırız.

Bunlara “tamam” diyenlerin tabi ki işlerinin yolunda olmasını beklemiyorum. Bizlerin görevi insanlara emsal göstererek, gayrimenkulü piyasa fiyatından satışa sunup kazanmak ve kazandırmak olmalı, piyasadaki fiyat kirliliğinin ancak bu şekilde önüne geçilebilir.

Her zaman söylediğim gibi nasıl bir doktorunuz, kuaförünüz, bankacınız varsa bir gayrimenkul yatırım danışmanınızda olmalı, olmak zorunda.

İyi bir gayrimenkul danışmanı sizin her zaman doğru kararlar vermenizi, yıllarca yapmış olduğunuz birikimlerinizi en doğru şekilde kullanmanızı sağlar.

“Ben emlakçıya bulaşmam” mantığı ile hareket edenlere sesleniyorum. Sahibinden ve emlakçıdan olarak fiyatları karşılaştırdığınızda her zaman emlakçıda daha ucuzunu bulursunuz. İşini doğru yapan bir meslektaşım yanlış fiyatlamayı kabul edip, asla o fiyattan satamayacağı bir gayrimenkulü portföyüne koymaz.

Bürosu İzmit İlçe Tapu Müdürlüğü’nün orada olan bir meslektaşım ile oturduğumda geçtiğimiz hafta beş adet tarla sattığını söyledi.

Demek ki neymiş, işini gerçek anlamda yapanları piyasa etkilemiyormuş.

Herkesin işi daha çok ve kuvvetli olsun.

Ama insanları yönlendirirken ve portföy alırken sadece kendinizi değil tüm meslektaşlarınızı düşünün. Dikkatli hareket edin. Yaptığınız her iş sadece sizi değil tüm meslektaşlarınızı kapsıyor. Sözleşmeli çalışın ki sizler de kandırılmayın.

Amacım kimseye akıl vermek değil. Mesleğime sahip çıkmak.

 

KEMDER’e ne oldu?

Kocaeli emlakçılarının göz bebeği olan derneğin camında kiralık afişi gördüm. Derneği kiraya mı veriyorlar?

Çok merak ettim…

“KİRALIK DERNEK” çok komik!

Karar alınıp kapatılacağını da duydum. 

O kadar ayaklananlar ne oldu göz bebeğinize? Görevi daha doğrusu amacı bitti mi? Neler olacak göreceğiz.

 

Berat Kandiliniz mübarek olsun.

Kalın sağlıcakla…

 

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.0857 TL 6.0614 TL
Euro
EURO
6.8088 TL 6.7816 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA