Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert
Advert
TARİH 23.03.2019 SAAT 00:11:46
Advert
 
Advert Advert Advert
İbrahim GÜRSEL

Yürek sızlatan adli kararlar

Gölcük’te üç yıl önce bir cinayet işlendi. Otuz üç yaşında, hayatının henüz baharında olan işitme engelli Hacer Çetindağ, iki yavrusunun yanında, eve giren kişi veya kişilerce boğazı kesilerek öldürüldü. Dava sonuçlandığı halde, failleri kişi veya kişilerce diye bilerek ifade ediyorum. Nedenini az sonra açıklayacağım.

Bu cinayeti ilk duyduğumda kanım donmuştu. Konuşamayan, savunmasız bir kadına, kuzucuklarının yanında nasıl kıymışlardı? Nasıl bir acı çekerek hayata gözlerini yummuştu? Nasıl bir ölümdü bu? Ya o iki çocuk. Hayatta güvendikleri tek varlığın bu şekilde ellerinden çekip alınmasına nasıl dayanmıştı.

Günümüzde çok acayip şeyler olmaya başladı. Etrafımız korkak, korktukça adileşen, en aşağılık canlı haline gelen tiplerle dolmaya başladı. Kadına, çocuğa bile acımayanların aslında bu dünyada nefes alma hakları olmaması lazım. Bu tiplere karşı adalet sistemimizin eksiksiz işlemesi, emniyet teşkilatımızın çok dikkatli olması lazım. Ama Gölcük’teki bu cinayet olayıyla ilgili ne yazık ki, adaletin tam tecelli ettiğinden, emniyetin üzerine düşeni harfiyen yaptığından emin değiliz.

Hacer Çetindağ’ın ölümünde eşinin ve eşinin yakın arkadaşının parmağı olduğundan şüpheleniliyordu. Olayın tek görgü tanığı evdeki küçük çocuklardan biriydi. Polis bu ipucundan hareketle Hacer Çetindağ’ın eşinin arkadaşını gözaltına alıp mahkemeye çıkardı. Mahkemedeki ifadelerden sonra eşinin de bu cinayette parmağı olduğu, para için bu cinayetin işlendiği iddiaları ortaya atıldı. Yerel mahkeme eşin de hüküm giymesine karar verdi ama üst mahkeme İstanbul’da bu kararı bozdu. Hacer Çetindağ’ın babası Şaban Deniz mahkeme koridorunda bu kararı duyunca kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Acı ikiye katlandı.

Mahkeme Hacer Çetindağ’ın eşini delil yetersizliğinden serbest bıraktı. Bu çağda, kriminal laboratuvarların bu kadar geliştiği bir dönemde cinayetin aydınlatılamaması, evladını öldürenlerin hak ettiği cezayı almaması belli ki o babanın yüreğinin kaldıracağı yük değildi. Bu ölüm ve cinayetin bazı bölümlerinin hala karanlıkta olması, bizlerin vicdanını sızlatmakla kalmadı, kanattı. Diğer kamu işlerini geçtim ama adalet mekanizması ne olursa olsun bu ülkede lütfen hatasız işlesin.

 

Bu zamanda dolandırmak daha kolay

 

Türkiye’de saadet zinciri denilen, kolay yoldan para kazanma yöntemi son “Çiftlik Bank” olayıyla ortaya çıkmadı. Dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile Başbakan Tansu Çiller’i bile dolandıran Selçuk Parsadan vardı mesela. Yine 90’lı yıllarda Hakan Kenan Şeranoğlu tarafından kurulan Titan saadet zinciri 30 binden fazla insanı dolandırmıştı. Önce yerli otomobil projesi, sonra konut projeleriyle üst üste halkı dolandıran “Jet Fadıl” lakaplı Fadıl Akgündüz’ü çok iyi biliriz de, Yozgat İhtiyaç Maddeleri Anonim Şirketi (YİMPAŞ) ile yurt dışındaki gurbetçilerin paralarını ördekleyen Dursun Uyar’ı da unutmamak gerekir. Listeyi, 50’li yıllardaki Sülün Osman’a kadar uzatmak, biraz detaylı araştırmayla daha da gerilere götürmek mümkün.

Sülün Osman, Galata Kulesi’ni satıyordu, Mehmet Aydın sanal alemde olmayan inekleri sattı. İkisinde de ortak nokta, alıcıların kolay yoldan para kazanma hırsıydı.

Çiftlik Bank’ın 25 yaşındaki sahibi 2 yılda 77 binden fazla insanı 511 milyon TL nasıl dolandırdığına şaşırıyoruz ama bugünkü teknoloji ve internet Jet Fadıl’ın, Parsadan’ın, Titan Hakan’ın elinde olsa; Sülün Osman gibi biriböyle bir fırsat ele geçirse Mehmet Aydın’ndan geri kalmazdı. Aslında şimdi bu işler daha kolay hale geldi. Bu yüzden bu zamanda daha dikkatli olmak lazım. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Türkiye'de Çiftlik Bank gibi 11 tane daha 'saadet zinciri' olduğunu söylüyor. Ben daha fazla olabileceği kanaatindeyim. Bu gibi saadet zincirlerine üye olan varsa, biran önce parasını çekip kendini kurtarsın. Ve böyle kolay yoldan para kazanılmayacağını kabul etsin.

...

Çiftlik Bank olayı üzerinden Türk halkıyla ilgili genelleme yapılmasına da açıkçası karşıyım. Her dönem ve her şartta bu tür olaylar yaşandığını, çok sayıda insanın bu saadet zincirlerine göz göre göre para kaptırdığını kabul ediyorum. Ama Mehmet Aydın’ın çarptığı 77 bin kişi üzerinden “Türk halkının ortalama zekasını” hesaplamaya kalkmanın, bazı siyasi söylemleri bu dolandırıcılığa benzetmeye çalışarak muhalif cümleler kurmanın çok doğru olduğunu düşünmüyorum. Sonuçta bu ülkede asgari ücretle geçindiği halde yerde bulduğu, çöpten çıkardığı onbinlerce lirayı götürüp sahibine teslim edecek kadar dürüst, teknoloji üretecek kadar zeki bilim insanları da var.

 

İki şehir arasındaki fark

 

Türk Silahlı Kuvvetleri, 20 Ocak’ta başlattığı Zeytin Dalı Harekatı’nda hedefe çok anlamlı bir günde; 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin yıldönümünde ulaştı. Afrin ilçe merkezine girip, terör örgütünün kontrolündeki en stratejik yerlerden birini ele geçirdi. Bölgeden gelen görüntüler gün boyunca Çanakkale Destanı’nı anlatan haberlerle harmanlanarak yayınlandı. Televizyon başında bir yandan ecdadımızla, bir yandan Afrin’de Türkiye’nin gücünü gösteren Mehmetçiğimizle gurur duyduk. Gözlerimiz dolarak, boğazımızda birşeyler düğümlenerek bu şanlı ülkede yaşıyor olmaktan bir kez daha onur duyduk.

Türkiye’ye bu harekat sırasında çok iftira attılar. Sivil halkı hedef aldığı söylendi. Ama Türk Askeri Afrin’e girdikten sonra sosyal medyada dolaşan bir fotoğraf bu iftiralara yanıt gibiydi.

Bu fotoğrafta bir yanda ABD’nin sözüm ona demokrasi getirdiği Rakka’nın taş üstünde taş kalmamış hali, diğer tarafta Türk Askeri girdikten sonra tek bir evi bile zarar görmemiş Afrin vardı. İki fotoğraf da havadan çekilmişti ve üzerinde şu yazıyordu: Türk Ordusunun girdiği şehir: Afrin, ABD Ordusunun girdiği şehir: Rakka.

İşte bu görüntü bile Türkiye’ye iftira atanlara kapak olmuştur.

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer İbrahim GÜRSEL yazıları
Advert
Anket
İzmit Belediye Başkanlığı seçimlerinde hangi adaya oy vereceksiniz?
Azize Sibel Gönül
Fatma Kaplan Hürriyet
Ahmet Özen
Hülya Yıldırım
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.5456 TL 5.5235 TL
Euro
EURO
6.2837 TL 6.2586 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA