Advert Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert
TARİH 20.02.2019 SAAT 17:28:33
Advert
 
Advert Advert
Adem TURGUT

Meral Akşener mi? Muharrem İnce mi?

Nur topu gibi bir yeni siyaset sorumuz oldu.

Evet Cumhur İttifakı'nın adayı Recep Tayyip Erdoğan ve onlar hesabını ilk tura göre yapıyorlar. Tüm hedefleri yüzde 55 üzeri oy alıp Erdoğan'ın ilk turda koltuğa tekrar oturması...

Muhalefetin ortak- çatı aday konusunda ise yüzü 'Gül'medi. Akşener'in tutumu nedeniyle herkes ilk tur için kendi adayını seçime sokmaya karar verdi. Hedef ise ikinci turda doğal ittifakı sağlayıp muhalefetin adayına seçimi kazandırmak.

İyi de o isim kim olabilir?

***

CHP'nin adayı belli olana kadar Meral Akşener'e yönelen çok sayıda CHP'li vardı.

Ancak dün konuştuğum birçok CHP'li Muharrem İnce'nin adaylığı ile tekrar partisinin adayına oy verme eğilimi gösterdi.

CHP’liler adaylarından memnun. İşte ilk görüşler:

CHP PM Üyesi ve Kocaeli Milletvekili Haydar Akar: Bugün halkımızın umudu ve heyecanı artı. Başaracağız.

İl Başkanı Cengiz Sarıbay: İnce gibi iyi konuşan, halk desteği olan bir isim aday olması seçimin kaderini etkileyecektir. İnce’nin adaylığı ile birlikte heyecanımız ve kazanmaya dair inancımız daha da arttı.

CHP İzmit İlçe eski Başkanı ve Milletvekili Aday Adayı Mehmet Ümit Küçükkaya: İnce seçimi kazanacaktır ve Türkiye demokrasiye kavuştuğunda, bunun baş mimarı Kemal Kılıçdaroğlu olacaktır.

Söyledğim gibi CHP’liler böyle morallenince işler de değişti. Sosyal medyada da yazıma başlık yaptığım soruyu gördüm. Çünkü muhalif seçmenin kafası fena karıştı.

***

Ben Muharrem İnce isminin CHP tabanını konsolide edeceğini ve İYİ Parti'ye kaçışı azaltacağını düşünüyorum. Ama herkes aynı fikirde değil. Akşener'e CHP'den kaçışın "Cumhurbaşkanlığı seçimi özelinde" süreceğini söyleyenler de var. Gezici Araştırma Başkanı Murat Gezici yakından tanıdığım takip ettiğim  bir araştırmacı. Son çalışmasını gönderdi. Gezici ilginç şeyler söylüyor. Gelin onun söylediklerine bakalım.

"Meral Akşener vatandaşların teveccuh aynı zamanda ümitsizliğin dibine düşmüş farklı siyasi damardan insanların ümidi. Bir anlamda da test edilmemiş ama mevcut düzen ve alternatif isimlere bakarak ekonominin iyiye gidişi için adeta (Mahmuz, pivot) dönüm noktası, fırsatı olarak gören halkın oranı her geçen gün artıyor. Medya desteği olmamasına rağmen halkın en çok konuştuğu isim olduğu yarışın Meral Akşener ile Recep Tayyip Erdoğan arasında geçeceğini inananların oranı yüzde 70, Ona ikinci turda oy vereceklerin icinde en fazla muhtaç olunan kitle de Meral hanımın siyasi gecmisinde ondan  farkli kulvarlarda olan ama demokrasiye, kuvvetler ayrılığına ve batı değerlerini sahiplenmede kendilerini Meral hanımla özdeşleştirenlerdir.

 Akşener ikinci tura kaldığında Erdoğan için yarış çok çekişmeli geçecektir.

İlk turda  Erdoğan'ın yüzde 46 - 47 aldığı,  Akşener'in yüzde 28 -29 aldığı İnce’nin ise yüzde 18-19, Demirtaş'ın yüzde 8-9, Karamollaoğlu yüzde 1-2 civarında olduğu görülüyor.

Önemli ve hesaba katılması gereken bir unsur da 2015 seçimlerinden beri oy kullanma hakkını elde etmiş gençlerin seçmen davranışıdır, sandığa ilk defa gidip oy kullanacağım diyenlerin oranı yüzde 4,5 dir. Bu gençlerin yüzde 62’si Akşener'e oy vereceğini söylüyor. Z  Kuşağı olarak ifade edilen bu kitle mevcut geleneksel siyasi kalıplar dışında  konvansiyonel yaklaşımlarla oyları etkilenebilecek bir kitle degildirler, bu gençler gelecekte daha özgür ve refah seviyesi yüksek bir yaşam isteyen gençler olduğu görülüyor.

Suriye konusu çok çetrefilli ve gerek ülkemizin gerekse dünyanın en önemli sorunlarından biri olarak karşımızda durmakta bu anlamda Suriye konusu Türkiye’nin bekası anlamında da ivedi bir çözüme gerek duymakta Ülkemiz dış politika anlamında çok katmanlı bir sorunu çok farklı güç odaklarıyla beraber çözmeye çalışmakta bu anlamda Suriye  sorununun çözümüne yönelik politikalar Halk tarafından olumlu görülmekte Muhalefetin de Suriye konusuna yaklaşımı halk tarafından olumlu algılanmaktadır

Recep Tayyip Erdoğan’nın kesinleştirdigi erken seçim Türk halkının yakın dönemde yüzleştiği en derin ekonomik ve siyasal sorunlarla çevrildiği bir dönemde gerçekleşecektir. Ak Parti'ye oy veren seçmenlerin üçte birinin geçmiş dönemde merkeze merkeze yakın partiye oy vermiş ekonomik ve sosyal göstergelerden hızlı şekilde etkilenen tam anlamıyla sadık olmayan bir kitle olduğu görülmektedir. Bu seçmen her geçen gün Cumhur İttifakı'ndan yani Ak Parti iktidarından uzaklaştığını söyleyebiliriz.”

***

Gezici’den sonra BUPAR Araştırmanın sahibi Erdal Akaltun ile de uzun bir telefon görüşmesi yaptım. O benim gibi düşünüyor:

Evet, Muharrem İnce açıklanana kadar CHP tabanından Akşener’e kayış vardı. Ancak İnce partisinin tabanını mutlaka tutacaktır. Hatta üzerine de oy getirecektir. Seçim ikinci tura kalacaksa Erdoğan’ın rakibinin Muharrem İnce olması çok güçlü olasılıktır. Akşener’in ikinci tura kalabilmesi için Ak Parti’den kendisine oy akışı sağlaması gerekiyor. Bu oy geçişkenliği de bu kısa sürede sağlanamaz.”

***

Evet, işin uzmanları böyle diyor…

Bakalım seçmen ne diyecek?

Seçmen son sözü söyleyecek.

Az kaldı…

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Adem TURGUT yazıları
Advert
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.3139 TL 5.2927 TL
Euro
EURO
6.0270 TL 6.0030 TL
Anket
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
ANIT MEDYA