Advert Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert
TARİH 20.02.2019 SAAT 17:22:55
Advert
 
Advert Advert
Adem TURGUT

Gazete ve gazetecilerin ciddi sorunları var

Erken seçim kararı alındığından beri siyaset dışında bir şey yazamıyorum.
Bu gün izninizle bir ara verip biraz mesleğimizden bahsedeceğim.
Kocaeli Kitap Fuarı artık rüştünü ispat etmenin ötesinde alanında katılım açısından Türkiye’nin en büyüğü haline gelmiş durumda.
Bu yıl 10’uncusu düzenlenen fuarda ilk kez “yerel basın” da konu ve konuk edildi.
Moderatörlüğünü Bizim Yaka Gazetesi Başyazarı Galip Ataman’ın yaptığı söyleşiye Özgür Kocaeli Genel Yayın Yönetmeni İsmet Çiğit, Çağdaş Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sadun Çetin,  Gebze Gazetesi’nin sahibi İsmail Kahraman ve ben de konuşmacı olarak katıldık.
İlginç bir deneyimdi.
Keyif aldım. Geliştirerek Kitap Fuarı gibi ilgi çeken bir platformda yerel basın üzerine daha anlamlı işler de yapabilmesi için iyi bir başlangıç oldu.

***

Söyleşiye katılanlar önemli tespitler yaptı:
Galip Ataman: Gerçek okuyucu gazeteyi tercih ediyor. Gazete patronlarının tamamı başka işlerle uğraşıyor ve gazeteleri yaşatmaya çalışıyor. Okurların da gazetelere sahip çıkması gerekiyor.
İsmet Çiğit: Türkiye’de şehir gazeteciliğinin hep bir numara olduğu kent Kocaeli’dir. Günde 11 bin net satışımız olduğunu hatırlıyorum. Bugün 7 gazetenin tirajını toplasanız bunun yarısına ulaşmaz. Çünkü bağımsızlığımızı ve okurun güvenini kaybettik.
Sadun Çetin: Gazetecilik bir yaşam biçimidir, para kazanmak için yapılmaz.
İsmail Kahraman: Basın tarihinde ilk gazete Kocaeli’de yayınlanmıştır. Atatürk, ilk basın toplantısını 16 Ocak’ta Kocaeli’de yapmıştır. Gebze’de çok sayıda gazete var. Kocaeli’de yaşayan herkesin bu kente vefa borcu var.

***

İnterteks Fuar Alanında Yahya Kaptan Konferans Salonu’nda yapılan “Kocaeli Medyası ve Bilge Şehir Kocaeli” konulu söyleşide bana düşen bölüm ise gazetelerin ve gazetecilerin sorunlarıydı.
Ben konuyu biraz detaylandırdım.
BİR- Kocaeli medyası güçlü bir medyadır. Benzer ölçekteki tüm kentlerden daha gelişkin ve kalitelidir.
İKİ- Tiraj sorunu yok. Okuyucunun habere ve gazeteye ulaşma kanallarında teknoloji ile birlikte değişen kanallar var.
ÜÇ- Tüm bunlara karşın gazetelerin ve gazetecilerin ciddi sorunları var.

***

Gelelim o sorunlara:
BİR- Haber içeriği ve okur profili sorunu: Yerel gazetelerin haber içeriği sorunu var. Ağırlıklı olarak siyaset ve bürokrasi haberleri var. Asıl var oluş nedeni olan kentsel haberler güncel olayların bile arkasında kalıyor. Buna paralel olarak yerel gazeteleri; siyasiler, kamu kurumları ve esnaf alıyor. Yani hane gazetesi olmak diye bir sorun var. Gazeteler bu halleriyle dükkan gazetesi durumunda. Haliyle gazetelerin içerikleri de okuyucu profiline göre şekilleniyor. Okur profilinin de gelişebilmesi için haber içeriğiyle birbirini beslemesi gerekiyor.
İKİ- Haber artık anlık ve sizin de anlık olarak yönetmeniz gerekiyor: Eğer elinizde iyi bir haber varsa başka biri de bu habere ulaşabilir. Yazılı basın olarak internet haberciliğini öteleyemeyiz. 18-30 yaş aralığı gazeteyi internet sitesinden okuyor. Buna ayak uydurmalıyız. Biz bu konuda gayret gösteriyoruz. Haber merkezi gibi internet merkezini de büyütmeye çalışıyoruz.
ÜÇ-Gazete çalışanlarının da sorunları var: Ücret politikaları yeterli ve sağlıklı değil. Sendikalaşma birçok iş kolunda olduğu gibi yok. Gazetecilerin branşlaşma sorunu var. Uzmanlaşmayı sağlayamıyorsunuz. Gazeteci günde 5 habere giderse ondan verim bekleyemezsiniz. Zaten gazetelerde yayınlanan çoğu haber birbirine benzemeye başladı. Özgün haber sıkıntısı başgösterdi.
DÖRT- Gazeteyi yönetenlerin problemleri var: Gazeteleri eskiden gazeteciler çıkarırdı, kapitalizmin doğal sonucu olarak artık gazeteleri sermaye sahipleri çıkarıyor. Gazetelerin üzerinde baskı kurmaya çalışmayan hiçbir çıkar grubu yoktur. Siyasiler, reklam verenler, çıkar grupları ve farklı grupların hepsi medyayı yönetmek istiyor Ama en önemli sorun ekonomiktir. Gazeteler para kazanmıyor. Bu meselenin ele alınması lazım.
BEŞ- Güven sorunu: Gazeteler ile okurları arasında tüm bu anlattıklarımızın da tetiklediği bir güven sorunu var. Otosansür meselesinin, toplumsal kutuplaşmanın ve özellikle de medya parçası olarak algılanan sosyal medyadaki bilgi kirliliği nedeniyle ortaya çıkan bir güven sorunu var. Burada da en önemli iş, biz gazeteyi yönetenlere düşmektedir.

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Adem TURGUT yazıları
Advert
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.3139 TL 5.2927 TL
Euro
EURO
6.0270 TL 6.0030 TL
Anket
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
ANIT MEDYA