Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 26.05.2019 SAAT 10:54:02
Advert
 
Advert
Adem TURGUT

Meydanlara hava Saadet ile geldi

Eski seçimlerin havası, bu seçimde yok…

En azından sokakta yok.

Bence iki nedeni var.

BİR- Sandığa gideceğimiz süre çok kısa oldu. Başlamadan biten bir seçim ile karşı karşıyayız.

İKİ- İki aşamalı bir seçim var. Hem Cumhurbaşkanını hem de vekilleri seçiyoruz. İki ayrı oy kullanacağız. Ama mesele Cumhurbaşkanı’nın seçilmesi olarak algılandığı için daha majör bir yarış havası var.

Televizyonlardan ve mitinglerden yürüyor.

İlimizde bu hafta sonuna kadar miting olmadığı için biz seçimin havasını eskisi gibi hissedemedik.

***

Yani mesele mitingler…

Onlar bir gösterge olacak.

Ancak Ramazan ayı nedeniyle miting alanlarını da hareketlendirmek kolay değil. En akıllısını İYİ Parti yaptı ve mitingini bayram sonrasına erteledi. Ama sonuçta herkes bu süreyi de bir yerlerde kullanacak.

***

Sonuç itibarıyla, ilimizde de miting maratonu başladı.

İlk gelen –açık ara- seçim sürecinin en dikkat çekici ismi olan Temel Karamollaoğlu oldu.

Saadet Partisi (SP) Kocaeli İl Teşkilatı, Milli İrade Meydanı’nda (Perşembe Pazarı) Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Temel Karamollaoğlu’nu ağırladı. 

Programa ilgi büyüktü.

Binlerce partili ve vatandaşın katıldığı program bence başarılıydı.

***

Peki Temel Karamollaoğlu neler söyledi:

BİR- Kavga istemiyorum. Barış istiyorum. Bunlara inat ben seçim gününe kadar kimseyle kavga etmeden, bazı iftiralarda bulunan insanların seviyesine düşmeden ülkemiz için çözüm önerileri sunmaya ısrarla devam edeceğim.

İKİ- Bugüne kadar gençlerimizin ihtiyaçları için hükümet hiçbir ciddi tedbir almadı.  Bugünkü iktidar adalete bakıyor inşaat görüyor, sağlığa bakıyor inşaat görüyor, eğitime bakıyor inşaat görüyor. Biraz bunların içini görün.

ÜÇ- Bizim gibi düşünsün düşünmesin herkesle kucaklaşmalıyız. Bu ülkeyi kutuplaştırmaya çalışanlara rağmen bunları başaracağız. 

DÖRT- Küfürle yönetim devam edebilir ama zulümle asla devam etmez.

BEŞ- Benim seçim vaadim geçici birkaç maddiyata daha doğrusu seçim rüşvetine dayanmaz. Benim sizlere vaadim bu bozuk gidişatın kökten değiştirilmesi.  Türkiye’de işsiz kalmaması, gelir dağılımında adaletin tesisi.

***

Evet, miting maratonu başladı. Bakalım diğer partilerin mitingleri nasıl geçecek?

 


Atatürk’ün dört atlısını bir araya getirmek büyük iş!

 

-Dr. Orhan Çekiç

-Sinan Meydan,

-Doç. Dr. Barış Doster,

-Mustafa Solak…

Söz konusu Türkiye Cumhuriyeti’nin yakın tarihi olunca…

Söz konusu Atatürk olunca…

Söz konusu Atatürk’ü anlatmak ve yeni nesillerin onu anlaması olunca akla gelen ilk dört isim.

***

Ayrı ayrı dinlemişliğim var. Ancak dördünü bir arada görmemiştim.

Onları bir araya Özel Seymen Eğitim Kurumları getirdi. Sosyal Bilgiler Zümresinin düzenlediği ve SDKM’de yapılan Cumhuriyet ve Atatürk söyleşisini izleyenler arasındaydım.

Çok bilgilendirici…

Çok doyurucu…

Çok önemli bir söyleşi oldu. Emeği geçenleri tebrik ediyorum.

***

Peki Atatürk’ü anlatmanın dört silahşörü neler söyledi?

Ünlü tarihçi- yazarların çarpıcı tespitlerini sizler için özetlemek isterim:

BİR- Atatürk çağdaşı liderlerden farklıdır. Onlar kavgadan ve elde etmekten bahsederken Atatürk “barış” demiştir: yurtta barış cihanda barış…

İKİ- Kadınlara verdiği haklar ve önemler ile hem İslam coğrafyası hem de dünyada öncüdür.

ÜÇ- Padişah ve halife olma şansı varken –Kurtuluş Savaşı dahil tüm süreci Meclis ile ‘ortak akıl’la yönetmiştir. Demokrasi ve Cumhuriyete olan inancı onu farklı kılmaktadır.

DÖRT- Mazlum milletlere örnek, öncü ve yol gösterici olmuştur. İlham olmuştur. Bu nedenledir ki birçok ülke başkanı- liderinin makam odasında resmi vardı.

BEŞ- Lozan Antlaşması son 3 yüzyılda yaptığımız en önemli ve başarılı anlaşmadır. Lozan’ı hezimet kabul etmek ya cahillikten ya da art niyetten kaynaklanır.

ALTI- Eğitim sisteminde Atatürk’ün daha çok anlatılmasına ihtiyaç var.

***

Özel Seymen Eğitim Kurumları Kurucu Vekili Hamiyet Satı başta olmak üzere emeği geçen herkesi tekrar tebrik ediyorum.

 

 

DSP’liler dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan oldu

 

24 Haziran erken genel seçimlerine girmeyen DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu, bizim Süriye Çatak Tek’e konuşmuş. İki önemli cümle sarf etmiş.

BİR- 19 Mayıs anma törenlerinde AK Parti, İYİ Parti, CHP İl başkanları vardı. Cengiz abi beni görünce dönüp ‘İktidara sırtınızı yasladınız’ dedi. O kadar insanın içinde hukuk çiğnenerek seçime sokulmamış bir siyasi parti başkanına bunu söylemek çok doğru olmadı. Bu söylemlerin karşısında genel merkezimizin Millet İttifakında CHP’yi destekleme kararına rağmen bu destek gönüllü olmayacak.

Gerçekten de bu süreçte karşılıklı gönül kırmaya gerek yok.

İKİ- DSP’nin seçime sokulmayacağı belliydi. CHP’nin İYİ Parti için yaptığı hamleyi DSP için de yapmasını beklerdik.  CHP’nin İYİ Parti için 15 vekil göndermesini doğru bulduk. Keşke DSP için de yapsaydı.

İyi de Sevgili Halim Başkan, DSP Genel Başkanının “Kim daha çok vekil verirse onunla oluruz” demesi daha kulaklarımızda çınlıyor. O 15- 20 vekil işi nasıl olacaktı?

Belki o sözler olmasa 20 vekil de DSP’ye verilebilirdi.

***

DSP’liler için 24 Haziran geçti. Üzerinde çok tartışmalarının bir faydası olduğuna inanmıyorum. DSP’liler Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan oldular. Böyle durumlarda “Geçti Bor’un pazarı sür eşeği Niğde’ye” denir…

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Adem TURGUT yazıları
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.0857 TL 6.0614 TL
Euro
EURO
6.8088 TL 6.7816 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA