Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 26.05.2019 SAAT 10:52:52
Advert
 
Advert
Adem TURGUT

Millet bahçeleri şahane ama…

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’ı bir kaç gün önce Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün Yerel Basın Buluşmalarında dinlemiştim.

Doğrusu beyannameyi de birlikte açıklayabilir umudundaydım ama soru cevap şeklinde geçen o toplantının konseptinin beyanname açıklamaya çok uygun olmadığını da katılınca anladık.

O gün daha kişisel konulara dobra dobra cevaplar veren Işık, 12 Haziran’da da Ak Parti’nin Kocaeli Beyannamesini açıkladı.

Ak Parti tam kadroydu.

-Milletvekili adayları…

-Büyükşehir belediye başkanı ve ilçe belediye başkanları…

-İl ve ilçe başkanları, gençlik ve kadın kolları başkanları…

Herkes açıklamada yerini almıştı.

***

Fikri Işık’ın sesi yorgundu. 3 gün önceki toplantıdan sonra belli ki daha da kısılmıştı. 

Kolay değil, sabah kalkıp konuşmaya başlıyorsunuz sahura kadar hatta sonrasında devam ediyor. Ama toplantı sonuna doğru sesi biraz düzeldi- açıldı.

Doğrusu her partiden siyasetçilere gıpta ile bakıyorum.

Bu tempoyu nasıl kaldırıyorlar?

Özellikle oruçlu olarak siyasi çalışma yapmak, sabırlı olmak ve anlatmak çok zor bir iş.

Hava sıcaklığı malum.

***

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, seçimi yine başına “çok” ekleyerek “erken seçim” olarak tanımladı.

4 yıl için yetki aldıklarını ama 2 buçuk yıl sonunda tekrar seçim yapıldığına dikkat çekerek “Buna rağmen 7 Haziran ve 1 Kasım’da verdiğimiz sözlerin yüzde 76’sını yerine getirdik” dedi.

Örnekler verdi. Önemli bir bölümü Gebze bölgesine yönelik kavşak ve hastane çalışmaları dikkat çekiciydi.

***

Işık kürsüye çıkmadan önce salonda yer alan sloganlara baktım:

-Vakit Kocaeli vakti…

-Güçlü dava, güçlü Türkiye…

-Hep birlikte yeni hedeflere…

-Yaparsa yine Ak Parti yapar…

Bir de ‘İrade, erdem, Cesaret ile Vakit Kocaeli Vakti 2018 Beyannamesi’ni inceledim.

***

Millet Bahçelerinin çokluğu ve yerinde tercihleri dışında beni şaşırtan bilmediğim bir proje yoktu.

Bazıları devam eden…

Bazıları planlanmış…

Projelerin toplandığı bir kitapçık ile karşılaştık.

***

Fikri Işık bunu konuşmasının satır aralarında “hizmette devamlılık” ve “hizmet siyaseti” olarak anlattı:

Muhalefet polemik siyaseti yapıyor. Onlar ne yaparsa yapsın rakamlar yalan söylemiyor. 2018 yılının ilk çeyreğinde 7,4 oranında büyüme gösterdi. Hindistan sonra en fazla büyüyen ikinci ekonomi oldu. Biz ülkemizi büyütmeye, geliştirmeye ve kalkındırmaya devam edeceğiz. Bizim hedefimiz milletimize hizmet etmek ve layık olduğu medeniyet seviyesine çıkarmaktır. Biz böyle yaparken bazıları siyaseti polemik olarak algılıyor. Elbette bir miktar polemik siyaseti renklendirir. Ama her şeyi polemik yapmak güveni sarsar.

Fikri Işık böyle dedi ama isim vermeden Meral Akşener’e yüklenmeyi de ihmal etmedi.

Işık, “12 gün sonra polemik siyasetini yapanlar mı yoksa hizmet siyaseti yapanlar mı kazanacak bunu göreceğiz. Millet herkese karnesini verecek. Heybesinde bir şey olmayanlar her gün geriye gidiyor. Kıraathane ve kahve arasındaki farkı bilmiyorlar. Kıraathaneni bizim medeniyetimizde ne kadar önemli olduğunu bu millet iyi bilir. Sadece seçim zamanı halkı hatırlayanlar bu kadim geleneği bilemezler. F4’leri Külliyeyi korumak için aldığımızı söylediler. 450 kilometre menzilli, binlerce metre uzaktaki füzeyi tespit edip vuran bir sistemi böyle bir iddia ile ülke gündemine taşımanın tek anlamı vardır. O da ülke meselesinden uzak olduğunu gösterir” dedi.

***

Ancak kabul edelim ki muhalefetin en büyük silahı da iktidarı polemik alanına çekmek ve orada eksik gördükleri yerleri öne çıkarabilmek.

Şimdi de bu beyanneme “yine park beton asfalt” diye eleştirilecek.

Tamam, dünyanın her yerinde muhalefet ciddi kalkınma dönemleri ardından iktidara gelebilmek için “barış, huzur, adalet, adil paylaşım” söylemleri üzerinden iktidarı bunaltmaya çalışır.

Bu beklentileri karşılayacağını söyler.

Doğrusu polemikten çok hoşlanmayan biri olarak içinden geçtiğimiz seçim sürecinin polemik ağırlıklı olmasını anlayabiliyorum.

Ama Işık’ın “Hizmet Siyaseti” vurgusu da önemli.

16 yıldır iktidarda olan bir partinin beyannamesinde projelerin devamlılığı olması kadar normal bir iş de olamaz. Ne yapacaklar, şu ana kadar yapılmış ya da karar verilmişleri bir anda çöpe mi atacaklardı?

Tek mesele muhalefet sadece yapacaklarını anlatırken, iktidar yaptıklarını anlatıp savunmak zorunda kalıyor ve ayağı yere basan yeni projeler buluyor- bulmak zorunda.

***

Ak Parti’nin yeni ve lokomotif projesi “Millet Bahçeleri” oldu…

Gebze’de iki tane olmak üzere, Darıca, İzmit, Dilovası, Derince, Kartepe, Gölcük, Başiskele’de millet bahçeleri yapılacak.

Erdoğan’ın yeşile ve çevreye verdiği önemin bir tezahürü olan Millet Bahçeleri için en merak ettiğim şey büyük alanların nasıl bulunacağıydı.

Bulunmuş.

Boşaltılacak askeri kışla ve lojman alanları, askeri hastane alanı gibi çoğunluğu Milli Savunma Bakanlığı envanterinden belediyeye son dönemde alınmış ya da alınacak alanlar seçilmiş.

Mantıklı.

***

İzmit’te Millet Bahçesi yapılmak üzere Fuar alanı seçilmiş. Işık, “Fuar alanı rant alanı olacak diyenlere en güzel cevabı veriyoruz. Buradaki düğün salonlarını yeni bir anlayış ile elden geçireceğiz. Daha modern mekanlarda düğünlerin yapılmasının önünü açacağız. Çocuklarımızın eğlence alanlarını da ihmal etmeyeceğiz” dedi.

Bence bu proje fuar alanına cuk oturdu.

Çok beğendim.

Bir ara “TOKİ falan girecek” diye çok endişelenmiştim.

***

Çıkışta gazeteye gelmek isterken Fikri Işık gazetecileri bahçedeki bir masada sohbete çağırdı. Yarım saat kadar da soru cevap şeklinde sohbet ettik.

Ben iki soru sordum:

BİR- Projeler arasında neden Millet Kıraathanesi yok?

Buna Işık’ın yanındaki Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu cevap verdi: Sekapark içinde biz Millet Kıraathanesi konseptine uygun büyük ve modern bir kütüphane kurmuştuk.

İKİ- Fikri Işık konuşmasında “Kocaeli’nin iki büyük üniversitesi var. Cumhurbaşkanımızın onayını aldık ve üçüncü bir devlet üniversitesi yapacağız. KOÜ Rektörü ve GTÜ ile görüşmeleri sürdürüyoruz” dedi. Ancak biz biliyoruz ki rektör Sadettin Hülagü, Kocaeli Üniversitesi’nin bölünmesine karşı…

Öyleyse bu 3. üniversitenin çıkış noktası ne olacak?

Fikri Işık, “KOÜ’nün kampüs bütünlüğünü bozmayacağız” dedi. Yani KOÜ’nün ana kampüsleri dışındaki bazı bölümler yeni üniversite kalacak.

Bence yeni çağa çocuklarımızı hazırlayacak bir proje- üniversite olmayacaksa üçüncü ve sıradan bir üniversiteye gerek yok.

Ekonomi, havacılık, teknoloji gibi yeni alanlara yönelecekse başımızın üstünde yeri var.

***

Lafı uzatmayalım, başta fuar alanı olmak üzere yeşile verilen öneme bayıldım. Diğer projelerde devamlılık olması da normal.

Muhalefetin eleştirilerine de Ak Parti hazırlıklı olmalı

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Adem TURGUT yazıları
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.0857 TL 6.0614 TL
Euro
EURO
6.8088 TL 6.7816 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA