Advert Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert
TARİH 21.02.2019 SAAT 05:45:11
Advert
 
Advert Advert
Adem TURGUT

Kocaelispor meselesinde testi kırılmadan tokatı atalım

Biliyorsunuz, Kocaelispor 10 yıldır transfer yasağı altında. Buna rağmen bu noktaya gelmek büyük başarı. Taraftar şehri bir gelin gibi bayraklarla süsledi. Herkes de transfer yasağının kalkacağı ve kısa zamanda bambaşka bir havaya gireceğimiz kanısı var.

Ama kazın ayağı öyle değil. Elimizi çabuk tutamazsak, birileri bu işe omuz atmazsa bir- iki ay sonra başka bir senaryoyu konuşuyor olabiliriz.

Lafı yine peşin söyleyeyim:

Kocaelispor ya bir başarı öyküsü yazacak ya da kurtuluş ışığı sandığımız şey, tünelden üzerimize gelen bir tren olacak.

***

Şöyle bir geçmişi hatırlayalım:

Kocaelispor 2007- 2008 sezonunda bir büyük mucizeyi gerçekleştirerek şampiyon olup Süper Lige dönmüştü. O dönemde yönetim yanlışlarını sıkça yazan ve yeni anlayışın gelmesini gerektiğini söyleyenlerden biriydim. Rahmetli Sinan Sipahi'nin kulübün başına geçmesini çok arzu etmiştim. Olmadı. Kocaelispor da çıktığı hızla 2008- 2009 sezonunda küme düştü. Asıl kötüsü borç batağına düştük. Yetmedi. 6 yılda 4 kez küme düştük. Sonunda 2013- 2014 sezonunda da profesyonel kimliğimizi de yitirdik.

Diyalektiğe inanırım, bu düşüş Kocaelispor için zorluk olduğu kadar bir fırsat oldu. O gün kurulan kadro ile Kocaelispor 2016- 2017 yılında BAL şampiyonu oldu.  2016- 2017'de play off oynadı, 2. Lig'in kapısından döndü.

***

Bugün ise esen bahar havasının gerçeğe dönüşmesi için halledilmesi gereken işler var.

Biliyorsunuz, Kocaelispor yönetimi Kocaelispor'un borçlarından kurtulması ve transfer tahtasının açılması için çareyi KEV Tesislerinin satışında bulmuştu. Orası da ayrı hikaye Vakıfta hala garip işler oluyor ama yönetim KEV arazisini Büyükşehir'e sattı.

Arazinin değeri 15 milyon lira. Büyükşehir'in araziye karşılık kulübe verdiği para sponsorluklarla beraber 55 milyon lira. Bunun 30 milyon lirası ile vergi ve SGK borçlarını kapadık. Kalan paradan yurt binası için ayrılan 10 milyon TL ve biraz da harcanan var. Eldeki para 9 milyon TL.

Yönetim 9 milyon TL ile 25 milyon değerindeki 55 dosyayı kapatmak için yola çıktı ama dosya sayısı önce 77'ye şimde de 85'e çıktı. Serdar Kulbilge, Taner Gülleri, Ahmet Dursun, Erhan Altın gibi isimler anlayış gösterip yönetimin teklifini kabul ettiler ama eldeki 9 milyon ile bu işin bitirilemeyeceği de açık. Yılmaz Vural, Serhat Akın, Engin İpekoğlu ve Kemal Arslan dosyaları dahil 8- 10 dosya duruyor. 6 milyon liraya yakın ekstraya kaynağa ihtiyaç var.

Kocaelispor Kulübü'nün hiç olmadığı kadar katkıya ihtiyacı var.

Ve zaman daralıyor.

***

Transfer şart.

Kocaelispor'da Yusuf, İshak, Özgür, Burak Özbakır ve Mehmet Avcı ile yollar ayrıldı. Onların yerine adam almak gerektiği gibi bir iki ilave de lazım. Yani Yeşil Siyahlılara 6- 7 isim lazım. Belki büyük kulüplerin altyapılarından bu temin edilebilir ama en azından 4-6 Ağustos tarihleri arasında başlaması düşünülen Bolu'daki ikinci kampa yeni oyuncuların yetiştirilmesi lazım. Çünkü transfer dönemi ağustos sonuna kadar devam edecek ama yeni transferlerin uyum- hazırlık sürecini de atlatmış olmaları gerekir ki verim alabilelim.

***

Dönelim başa...

Kentte caddeler Yeşil Siyah bayraklarla donatılıyor ama ben henüz kurtuluş ışığını görmedim.

Zaman az...

Para az...

Takviye şart.

Ölüm Grubu” diye adlandırılan 3. Lig 3. Grupta mali sorun yaşamayan taraftar desteği olan Bayburt, Erzincan, Çorum Belediye, Diyarbekir ve Cizre gibi rakiplerimiz var.

Transfer yasağını kaldıramazsak ligte tutunmamız bile çok zor.

Nasrettin Hoca’nın, su doldurmaya giden çocuğa peşinen tokat atması gibi ben de 20 gün önceden söyleyeyim: Kim ne yapacaksa yapsın şu transfer yasağı bir an önce kalksın.

Yoksa başarı hikayesi olarak anlatacağımız bir dönem, büyük bir hüsran ile sona erecek.

 


 

Sarı Öküzü vermemek

 

Yaşlı kadın polise gidip “Sarı Öküzümü aldılar ama parasını vermiyorlar” deyince başlayan operasyonda 12 kişi gözaltına alınmış.

Zanlıların birçok köylüyü 1 milyon lira dolandırdıkları iddia ediliyor.

Adalet o gariban köylünün Sarı Öküzünün hesabı sorulabiliyorsa vardır.

Çok iyi hissettim kendimi.

 

 

 

Maşallah Emniyet!

 

Üst üste aydınlattığı kayıp- cinayet olayları ile dikkat çeken Kocaeli Emniyet'i için "Teşekkürler Kocaeli Polisi" diye yazmıştım.

Güne Adnan Oktar ve Kediciklerine yapılan operasyon haberiyle uyandık.

Uzun zamandır herkesin ortaklaştığı bir operasyon görüp- duymamıştım. Oktar ve çevresindekilere yapılan operasyon tartışma ve kutuplaşma konusu olacağına ilginç bir şekilde sosyal medyada eğlence konusu oldu.

Kediciklere ev arayanlar, bir tas su bırakanlar, binbir türlü şaka yapanlar var.

***

Bir arkadaşım da “Operasyonu yazacaksan ‘Maşallah Emniyet’ de, çünkü Oktar ve ekibini en iyi anlatacak kelime o" dedi.

Gerçektende A9 Kanalındaki ilginç programlarda bir yandan dini bilgiler verilirken diğer yandan birden bire bir göbek havası başlıyordu. Sohbette Oktar'ın konuşmaları dışında aşırı dekolte giyimli "Kedicikler"in tek söyledikileri de "Maşallah Hocam" oluyordu.

***

Ancak meselenin bu kadar yüzeysel ve magazin algılanmasının doğru olmadığından adım gibi eminim.

Bence mesele din adına konuşurken çevresinde bir sürü dekolte kadın olması da değil.

Çok daha derin.

Çok daha karmaşık.

İlk iddialar yenilir yutulur gibi de değil.

Biliyorsunuz, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada ''235 şüpheli hakkında gözaltı kararı verilmiş olup İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri gözaltılar yapıyor" denmişti.

Bilgiler şöyle; İstanbul, Ankara, Antalya ve Muğla'daki operasyonlarda gözaltı kararı verilenlerden 106'sının kadın olduğu öğrenildi. İstanbul'da 22 ilçede 115 adres, Ankara'da 2 ilçede 3 adres ve Muğla ile Antalya'da 1'er adrese baskın yapıldığı öğrenildi. Yaşları 11 ile 40 arasında değişen çok sayıda şikayetçi olduğu belirtildi.

Adnan Oktar Suç örgütü olarak tanımlanan yapıya dönük iddialar da şöyle:

Suç işlemek amacıyla örgüt kurma, çocukların cinsel istismarı, cinsel saldırı, reşit olmayanla cinsel ilişki, çocuğun kaçırılması veya alıkonulması cinsel taciz, şantaj, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, siyasi ve askeri casusluk, dini inanç ve duyguların istismar edilmesi suretiyle dolandırıcılık, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, özel hayatın gizliliğini ihlal, resmi belgede sahtecilik, terörle mücadele kanununa muhalefet, tehdit, cebir, iftira, halkı askerlikten soğutma, hakaret, suç uydurma, yalan tanıklık, nitelikli dolandırıcılık, kaçakçılıkla mücadele kanuna muhalefet, vergi usul kanununa muhalefet, rüşvet, eğitim ve öğretim hakkının engellenmesi, eziyet, kişisel verilerin kaydedilmesi siyasi hakların kullanılmasının engellenmesi, ailenin korunması ve kadına karşı şiddetin engellenmesine dair kanuna muhalefet.

***

Bekleyip izleyeceğiz.

ve "İnşallah" gerçeği de tam olarak öğreneceğiz.

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Adem TURGUT yazıları
Advert
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.3139 TL 5.2927 TL
Euro
EURO
6.0270 TL 6.0030 TL
Anket
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
ANIT MEDYA