Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert Advert
TARİH 17.12.2018 SAAT 13:46:56
Advert
Şükran Gül ABUŞKA

O tabak bitecek!

 

 BU korkunç cümleleri hemen hemen çocuklu tüm masalarda duyuyorum.

Çocuğumuzu bu tür söylemler ve davranışlar ile aslında yemekten uzaklaştırıyoruz, yemek ile sorunlu bir ilişki içerisine dâhil ediyoruz ve sonrada çözülmeyen yeme problemlerinin temelini atmış oluyoruz.

 Anne ve babalar çocuklarına büyük sevgi duyuyorlar bu su götürmez gerçek ve çok fazla yedirdiklerinde tatmin edici mutluluk yaşıyorlar.

 Ancak az yediklerinde ise büyüme ve gelişmede sorun var endişesi ile büyük panik yaşıyorlar.

 ‘Temiz Tabak Tehlikesi’ diye bir kavram artık ebeveynlerin dünyasında.  

‘Tabağındaki tüm yiyecekleri bitir!’ bu yüklenme çocuklarda açlık/tokluk sinyallerinin öğrenilmemesine neden olur, ömür boyu obezite ile uğraşan bireyler olmasını sağlar.

 Yapılan son çalışmalar, bakı ve zorlama ile çocuklarda zıt ilişki ortaya çıktığı özelliklede sebze ve meyveden uzaklaştığı görülmüş.

 Baskısız ve cesaretlendirici bir tutum ile daha rahat tavır takınan, açlık ve tokluk sinyallerini saptayan ve tat tercihini öğrenen çocukların gelişimi gözlemlenmiş.

 

 

Yemek masasında mutlu anlar için;

 

  • Sorumlukları bölün: Çocuğunuz için sağlıklı ve besleyici besinler sağlayın. Ne kadar yemek yemesi gerektiğini çocuğunuza bırakın.
  • Yemekleri birlikte planlayın ve hazırlayın: Küçük çocuklarınızın buzdolabından veya kilerden yiyecekleri getirmesini sağlayın daha büyük çocuklarınız için sebze veya meyveleri dilimlemesini, ocak üstündeki tavayı karıştırmasını isteyin.
  • İyi rol model olun: Anne ve babalar çocukların ilk rol modelleridir. Anne ve babalarını taklit etmeyi severler. Beslenme konusunda sağlıklı tercihleriniz çocuğunuzu çok etkileyecektir.
  • Her besinin tadına bakması için zorlamayın sadece cesaretlendirin: Her gıdanın tadına bakılmasını tüm aile bireyleri için sağlayın ve aileniz ile keyifli hale getirin ve tadım sonrasında hem yemek veya gıdanın tadı hakkında yorumlar alın ve yapın sonrasında alkış ile destekleyin.

 

DESTEK ALINABİLİR

Hadi bırakın; her yaştaki çocuk kendi açlık ve tokluk ipuçlarına kendi cevap versin. Fazla veya az yediğini veya sağlıklı beslenip beslenmediğini kendi gözlemlesin. İşin içinden çıkılmaz bir hal alıyorsa ebeveyn için yemek zamanları bir beslenme uzmanından destek alsın, ebeveynler kendi geleneksel kurallarını uygulamasın.

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Şükran Gül ABUŞKA yazıları
Advert
Advert
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.3887 TL 5.3672 TL
Euro
EURO
6.0956 TL 6.0713 TL
Anket
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
ANIT MEDYA