Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert Advert
TARİH 16.11.2018 SAAT 15:16:28
Advert
Levent KILIÇARSLAN

Kocaeli futbolu nereye?

Tüm olumsuzluklara rağmen, Cizre’den alınan 1 puan oldukça kıymetli. Her hafta gurupta alınan ilginç skorlar puan kaybetmemize karşın bizi yine de puan cetvelnin üzerinde tutuyor.
Biraz daha istikrarlı olabilsek liderlik koltuğunda bile olabilirdik. Bu hafta liderle oynayacağımız maç puan aralığının açılmaması açısından oldukça önemli.
Yapılan kampanyanın istenen sonuçlara ulaşmaması nedeniyle taraftar tepkili.Özellikle de yerel yöneticilere tepki gösteriyor.Yönetim neredeyse pes etme noktasına gelmiş.İstifa dedikoduları ortalıkta kol geziyor.


Böyle bir istifanın sonrasında yaşanacaklar kocaman bir soru işareti. Bu yönetim maddi ve manevi çok yıprandı. Ellerinden gelen her fedakarlığı yaptılar. Ancak Kocaelispor'un içinde bulunduğu durum, şahısların gayretlerinin çözebileceği kolaylıkta değil. Çözüm için; Bence en az 3-4 yıla yayılan kısa vadeli yerel kaynakların bir proje etrafında doğru değerlendirileceği bir yeni yapılanmaya ihtiyaç vardır. Bunun içinde mutlaka amatör takımlarımızın bu projeye katılımı sağlanmalıdır.


Side'de yapılan çalıştay da Belediyelerimizin özellikle de Büyük Şehir Belediyesi’nin spora yaptığı yatırımları, yardımları gördük. Ama tüm bunlar sosyal sorumluluk ve/veya gençlerin kötü alışkanlıklar edinmemesi noktasında kalıyor. Bu kadar büyük yatırımların sonucu istenilen düzeyde değil maalesef. Kocaelispor'un durumu ortada, Gölcükspor düşmeme mücadelesi veriyor, Körfez zaten düştü. Gebzespor can çekişiyor, Darıca Azerilere satıldı. BAL ligindeki takımlarımızdan sadece Derince Belediye iddaalı. Amatör futbolda ülke çapında bir başarı yok. O zaman şu soruyu sormak lazım. Bunca yardım/yatırım sonucu bu mu olmalı?


Bazı olimpiyat sporları hariç, özellikle takım sporlarında çok gerilerde kaldık. Alt yaş guruplarında alınan yerel başarılarla övünür durumdayız. Alt yaş guruplarında oynayan çocuklarımızın kendilerine hedef olarak belirleyeceği bir hedef takımımız yok. Bu takım Kocaelispor'du onu da yok etmek için çabalıyoruz. Süper ligde, milli takımda oynayan bizim yetiştirdiğimiz tek bir futbolcumuz yok.Bu durum olağan değil.Bu il sporcu kaynağı bakımından ülkenin önde gelen 7-8 ilinden biridir.Bu kaynak kullanılamıyorsa dönüp kendimizi hesaba çekmeliyiz.


Yerel yönetimlerin, profesyonel takımların sürekli para istemesinden rahatsız olduklarını biliyorum. Bu konuda haklıdırlar da, ancak onların da bürokratları vasıtasıyla aldıkları bilgilerin, tavsiyelerin doğru ve yeterli olduğunu söyleyemeyiz. "Spor Kenti" iddiasıyla yapılan yatırımların sonuca ulaşma konusunda yeterli olmadığı aşikardır. Kitleleri arkasına toplayan FUTBOL da bu kadar gerilememizin sebepleri de bilinmektedir. Kocaeli ilinin devre dışı kaldığı bir yapıda Türkiye futbolunun ilerlemesi düşünülemez.


Ülke futbolunun da dibe vurduğu bu dönemde; yapacağımız çalışmalarla ülkeye örnek yapıları oluşturabiliriz. Bu hiç zor değil. Yeterli bilgi ve birikimimiz vardır. Bunun için yapmak istemek, kişisel çıkarlardan soyutlanmak ve egolardan kurtulmak yeterli olacaktır.

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Levent KILIÇARSLAN yazıları
Advert
Advert
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.4357 TL 5.4140 TL
Euro
EURO
6.1513 TL 6.1267 TL
Anket
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
ANIT MEDYA