Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 26.05.2019 SAAT 07:13:09
Advert
 
Advert
İbrahim GÜRSEL

Gazı kesik, borç batağındaki iş hanı

İZMİT şehir merkezinin en eski yapılarından biri… İçinde irili-ufaklı çok sayıda kurs, eğitim merkezi, dernek, lokal, bürolar var. En önemlisi yüzlerce öğrencinin eğitim aldığı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne ait Meslek Edindirme Kursu ile ilimizin en eski ve saygın tiyatro okulu Kocaeli Bölge Tiyatrosu burada bulunuyor.

Yine İzmit’in ziynet eşyası, altın ve döviz denildiğinde ilk akla gelen adresi burası. Evet, Fethiye Caddesi’nin hemen köşesinde, her gün binlerce insanın girip çıktığı Belediye İşhanı’ndan bahsediyorum. İzmit’in en merkezi yerindeki Belediye İşhanı’nda bir süredir doğalgaz kesik. Temizlik çalışanları işi bırakmış. Aylardır maaş alamayan güvenlik çalışanlarının da bırakıp gitmesine ramak kalmış. Ortak alan su ve elektrik her an kesilebilir. Yani çok yakında 7 katlı iş hanında asansörler de durursa şaşırmayın. Çünkü iş hanı yönetimi iflas etmiş durumda.

Yıllardır aidatların düzenli toplanmadığı söyleniyor. Alacaklar 1 milyon TL’yi geçti deniyor. Böylesine büyük bir aidat alacağı herhalde başka yerde yoktur. Aidat toplanamayınca, giderleri karşılamak dolayısıyla mümkün olmamış. İşçilere, Sedaş’a, İsu’ya, İzgaz’a, kısacası piyasaya olan borcun da 1 milyon TL’nin üzerinde olduğu belirtiliyor.

Borçlar yüzünden ilk darbe İzgaz’dan geldi. Çok yakında su ve elektrik de kesilirse koca iş hanında in-cin top oynamaya başlar. Yazık. Çok yazık.

İzmit’in en eski iş hanının düştüğü duruma bakar mısınız? Belediye İşhanı susuz, gazsız, elektriksiz kalır, temizliği yapılmazsa, zaten can çekişen şehir merkezi de etkilenir, iyice hareketsiz kalır. Bu sorunun çözümü için kent yönetiminin devreye girmesi, borçluların bir an önce sorumluluklarını yerine getirmesini sağlaması gerekir. Sonuçta orada belediyenin de büroları var. Duyduğum kadarıyla en borçlu olanlar giriş katındaki kuyumcu esnafıymış. Şaşılacak şey!

Bu sırada aidatını ödeyen, borcunu bir gün bile olsa geciktirmeyen kat maliklerinin daha fazla mağdur olmaması, bu soğuk kış günlerinde orada ders gören öğrencilerin buz gibi sınıflarda oturmaması için en azından elektrik, gaz ve su kesintilerinin yaz aylarına kadar ötelenmesi yerinde bir destek olacaktır. Son olarak şunu söylemek isterim. Bu tür iş hanlarını, siteleri yönetmek ciddiyet ve sorumluluk ister. Buralarda yönetici olmayı, mevki-makam olarak görenler var. Yerini korumak için asli görevleri ihmal ediyor. Bunun yerine profesyonel yönetim şirketleriyle anlaşma sağlanmalı, gelir-giderler kat malikleri tarafından ciddi şekilde denetlenmek kaydıyla aidat tahsilatı, aidatını ödemeyenlerin icra takibi bu şirketler tarafından yapılmalı. Hiç olmazsa bir avukatla anlaşıp, bu işe ciddiyet getirilmelidir.

 

Müşterisine plaket veren köfteci

 

İzmit’te İzmitli esnaf sayısı ne kadar kaldı? İki elin parmaklarını geçer mi? Her geçen gün sayılarının biraz daha azaldığını kabul etmek gerekir. Genellikle dedelerin, babaların kurduğu küçük aile işletmeleri, 3’üncü, 4’üncü kuşaktan itibaren kapanıyor. Özellikle şehir merkezinde kiraların artması, alışverişin giderek azalması nedeniyle, işlerini aynı kapasitede sürdüremeyen genç kuşaklar, dükkanı kapatıp, farklı işlere yöneliyor. Özel bir şirkette maaşlı eleman olarak çalışmayı tercih ediyor. Yer sahibi ise dükkanı kiraya verip, kenara çekiliyor.

Ama hala ısrarla ayakta duran, esnaflığı sürdüren İzmitliler de var. İzmit’in yıllanmış, kıdemli esnaflarını, kuşaktan kuşağa devam ederek dede-baba mesleğini sürdürenlerin başında İzmit’in en eski köftecilerinden, Cedit Mahallesi İnönü Caddesi’ndeki Şenyuva Köftecisi geliyor. Baç Camii karşısındaki Şenyuva Köftecisi, 1946 yılında hizmete açıldı. Kurucusu merhum Hüseyin Haftacı. Daha sonra Abidin Haftacı geliyor. O dadükkanı oğlu İllhanHaftacı’ya devretmiş. İlhan Haftacı, hala işin başında. Her sabah dükkanın arka tarafındaki küçük bahçede kendi elleriyle 1946 yılında geliştirilen formülle köftelerini hazırlıyor.

Şenyuva Köftecisi gibi işletmeler İzmit’in sembolüdür. İlhan Ağabey, geçenlerde 30 yıllık müşterilerine plaket dağıtmaya başlamış. Yaptığı işin değerini bilenlere o da ödülle karşılık vermek istemiş. Müşterisine saygılı, müşterisinin kıymetini bilmek bu kentin kendi öz esnafına ait özelliklerdir. O yüzden, dışarıdan gelen markalara karşı, kendi değerlerimizi de korumamız gerekir. Tabi, dışarıdan markaların gelmesine, alternatiflerin artmasına karşı değiliz. Ama Şenyuva Köftecisi gibi bu kentin markalarının değerini de bilmeliyiz. Onların çok para kazanayım, şubeler açayım diye derdi yok. Tek istekleri severek yaptıkları işi gelecek kuşaklara da doğru şekilde aktarmak. Bu şehirde varlıklarını sürdürmek.

 

Yüreğimiz Afrin’de

 

Türkiye’nin kalbi Afrin’de atıyor. Binlerce Mehmetçik, sınır ötesinde ülkemizin güvenliği için canlarını ortaya koyarak mücadele ediyor. Aslında böylesi bir ortamda başka bir konu yazmak, farklı şeylerden bahsetmek belki de yersiz ama biz burada kalbimiz onlarla birlikte atarken hayata devam etmek zorundayız.

Bu öyle büyük bir mücadele ki, şehit cenazelerinde ip gibi sıra sıra dizilmiş binleri görünce; Halide Edip’in Sultan Ahmet meydanındaki kalabalığa yaptığı bağımsızlık konuşmasını duyar gibi oluyoruz. Bu öyle büyük bir savaş ki, şehit ailelerinin evlerini gördüğümüzde; Kurtuluş Savaşı’nda yokluklar içinde vatanı için çarpışan saf ve cefakar Anadolu insanı, sanki yeniden canlanıp karşımıza çıkmış sanıyoruz.

Henüz tam olarak farkında değiliz ama çok özel günlerden geçiyoruz. Birilerinin gündemi başka olabilir. Bu büyük mücadele yerine farklı konuları hayatlarının ana eksenine alıp, sadece bunlardan bahsediyor olabilirler. Ama ülkesini yürekten seven büyük bir kesim var ki, gece-gündüz bu savaşı düşünüyor, orada mücadele eden kahraman Türk askerinin burnu bile kanamadan evlerine dönmesi için dua ediyor. Bu aşamada sınıra gidip hem bölge halkına hem de Mehmetçiğe moral veren Tamer Karadağlı, Erhan Yazıcıoğlu ve Yavuz Bingöl gibi isimlerin de bulunduğu sanatçı grubunu tebrik ediyorum. Bu ülke böyle zamanlarda gerçek sanatçısını da tanıyor.

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer İbrahim GÜRSEL yazıları
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.0857 TL 6.0614 TL
Euro
EURO
6.8088 TL 6.7816 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA