Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 26.05.2019 SAAT 07:11:38
Advert
 
Advert
İbrahim GÜRSEL

Aras gibiler kalmadı

Hizmet-İş Kocaeli Şubesi’nin geçtiğimiz günlerde Ramada Otel’de kongresi vardı. Mevcut başkan İdris Ersoy’un tek aday olarak yeniden başkan seçildiği kongrede, Köseköy eski belediye başkanı Mehmet Aras’ı herkesin görmesini isterdim.

Sendikacılık geçmişi de olan Mehmet Amca’yı toyluk dönemlerimizde birçok kez haber yapmıştım.

Köseköy gibi imkanları kısıtlı bir belediyede öyle şeyler başarırdı ki, o zamanlar ekranda görünmenin çok zor olduğu ulusal medyaya bile konu olurdu. Şimdi düşünüyorum da, iletişim bugünkü gibi çok çeşitli ve yaygın olsaydı, çok popüler olur, her gün konuşulurdu.

Kesinlikle yanlış anlaşılmasın, şovmendi demiyorum; işini hakkıyla yapan, yeni ve yerinde projeler üreten biriydi. Bu yüzden de fark yaratan bir belediye başkanıydı.

Hizmet-İş kongresinde en son kürsüye çıktı 70’lik delikanlı Mehmet Aras. O’ndan önce Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Büyükşehir Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz söz almıştı.

Hani, bitse de gitsek denilen anda basamaklardan zıplayarak kürsüye fırladı. O anda zaten bütün dikkatleri üzerine çekmiş, salona heyecan getirmişti. Konuşmasına da şehitlerimiz için çok duygusal bir şiir okuyarak başladı. Salonda alkış koptu. Sonra İdris Ersoy’a seslendi, “Belediye başkanlarına plaket verdin ama bu işçilere de vereceksin, onlar daha çok hak ediyor” deyince kongreye katılanlar sandalyesinden fırladı, alkışa ayakta devam etti. Cansız, sönük geçen kongre bir anda ruh kazandı.

Aras, yarım saati aşan konuşmasında yeri geldi kendini tüyü dökülmüş, yaşlı ama diğer kuşlar “hoca” dediği için pahalıya satılan bir papağana benzetti. Yeri geldi, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun makam aracına ‘Biz ‘Q’lara binmedik, otobüs tepesinde gezerdik’ diye laf çaktı.

Kendi zamanında işçiler için nasıl meclis kapılarında yattıklarını, Süleyman Demirel’in karşısında bile eğilmediklerini anlatırken, Zeki Aygün ile Mehmet Akif Yılmaz’ın önünde milletvekillerinin hepsine açık açık, “Siz de rahat koltuklarınızda oturmayın, daha çok çalışın, bu milletin hakkını savunun” mesajı verdi.

Bunları öyle taşı gediğine getirerek söyledi ki, en ince göndermelerin bile hedefi olan Başkan Karaosmanoğlu dahil, herkesin gülmekten gözlerinden yaş geldiği anlar oldu.

Gazeteci arkadaşlar ilk konuşmaları dinleyip salondan ayrıldığından bu sahneleri kaçırdı ama dinleyicilerin neredeyse tamamı, (herhalde sosyal medyada paylaşmak için) konuşmayı cep telefonlarına kaydetti.

Şunu fark ettim o anlarda… Mehmet Aras gibi hakaret etmeden, onur ve haysiyetiyle oynamadan, bağırıp çağırıp iftira atmadan, karalamadan, karşısındakine sadece fikrini, görüşünü aktaran; eleştirisini mertçe, dürüstçe yüzüne yüzüne yapan, arkasından iş çevirmeyen siyasetçi neredeyse hiç kalmadı.

Onların yerine Facebook’ta aldığı ekran görüntüsüyle Whatsapp’ta dedikodu yapan, karşısına çıkınca hiçbir şey yokmuş gibi herkesten fazla sarılıp, şekilden şekle giren, haber sitelerinin altına yaptığı gizli yorumlarla kendi partisinden en yakın arkadaşını bile itibarsızlaştırmaktan geri kalmayan ve bu yaptıklarına siyaset diyen tipler türedi.

Bunların kitabında kumpasa, oyun kurmak deniyor. Adam satarak, başkasının omzuna basarak ilerlemek mubah sayılıyor.

Oysa varacakları tek yer kendi başarısızlıkları olacak, farkında değiller. Mehmet Aras bugün hiç tanımadığı işçiler tarafından bile ayakta alkışlanıyor ama sanırım yeni tip siyasetçilerin ileride yüzüne bile bakan olmayacaktır.

 

 

Yürekten teşekkür

 

Demokrat Kocaeli Gazetesi’nde ilk yazım geçen hafta internet sitesinde yayınlandığı andan itibaren hiç beklemediğim sayıda tebrik mesajı aldım.

Her anı koşturmaca içinde geçen bu meslekte bu kadar güzel insanları biriktirdiğimin hiç farkında olamamışım. Utandım. Ama aynı zamanda çok mutlu oldum.

Bana yükledikleri bu büyük sorumluluğun altından kalkıp, sizlerin güvenine layık olmak için ben de elimden gelenin fazlasını yapmaya çalışacağım. Ne olur, istemeden de olsa hata yaparsam beni uyarın. Eleştirin, doğruyu gösterin.

Arayarak, sosyal medyadan, telefondan mesaj atarak, yolda görüp selam vererek başarı dileyen herkese buradan bir kez daha gönül dolusu teşekkürlerimi sunuyorum.

Demokrat Kocaeli Gazetesi’nin 13’üncü yaş gününde bu aileye katılmaktan, yeniden sizlerle buluşmaktan bir kez daha mutluluk duydum. İyi ki varsınız.

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer İbrahim GÜRSEL yazıları
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.0857 TL 6.0614 TL
Euro
EURO
6.8088 TL 6.7816 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA