Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert
Advert
TARİH 23.03.2019 SAAT 00:10:35
Advert
 
Advert Advert Advert
İbrahim GÜRSEL

Yeni bir başlangıç

 

Kendi adıma uzun bir ayrılık oldu. Lise yıllarında adım attığım basın camiasından hiç bu kadar uzak kalmamıştım. 90’lı yılların ortasında başlayan meslek hayatım aralıksız olarak geçtiğimiz Ağustos ayına kadar devam etti. Aslında yaklaşık 6 ay süren bu boşluk, 25 yıla yakın soluksuz devam eden bir maratonun ardından belki de gerekliydi. Durup kendimi dinlemek, enerji depolayıp, tazelenip yeniden başlamak için bir fırsattı.

Bu açıdan tam istediğim oldu. Şimdi yeni bir yuvada, eski tempodan uzak da olsa, yeniden başlamanın heyecanıyla dopdoluyum. Hatta bu boşlukta beklediğimden fazlasını da yaşadım. Vefanın ne demek olduğunu daha iyi anladım. Çevremde dönen, bana yakınmış gibi görünen birçok kişinin gerçek yüzleriyle tanıştım. Yeri geldiğinde hepsini elbette sizlerle de paylaşacağım. Ama bugün teşekkür günü. Yeniden siz değerli okurların huzuruna çıkmamda bana destek olan başta Demokrat Kocaeli Gazetesi İmtiyaz Sahibi Kadir Genç’e teşekkür ediyorum. Beni burada çok içten ve samimi karşılayan Genel Yayın Yönetmeni Adem Turgut ve değerli çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyorum. Bu geniş ve hepsi birbirinden kıymetli aileye katılmaktan büyük onur duydum.

Dışarıdan haftada bir günlük yazılarımla ben de bu yelpazenin bir parçası olmaya, Demokrat Kocaeli’nin gücüne güç katmaya çalışacağım. İlginize şimdiden teşekkür ediyorum.

...

Yazılarımda siyasetten spora, şehrin genel sorunlarından okur şikayetlerine kadar her konuyu işlemeye çalışacağım. Bu açıdan her türlü görüş ve önerilerinize açığım. Mutlaka eleştirilerinizi, tavsiyelerinizi bana iletin.

 

Erdoğan’ın etkisi

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 27 Ocak’ta ilimize yaptığı ziyaret hala konuşuluyor. Yankıları devam ediyor.

Nasıl konuşulmasın ki?

AK Parti kurulduğu günden bu yana Erdoğan’ın Kocaeli ziyaretlerinin hiçbiri bu kadar uzun ve çok özel anlar içermemişti.

Yahya Kaptan’daki miting ve ardından il gençlik kolları kongresindeki coşku görülmeye değerdi. Ama sonrasında Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun evine konuk olup, akşam yemeğini birlikte yemesi de, en az miting ve kongre kadar konuşuldu. Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Hürriyet’ten Abdülkadir Selvi’ye Cumhurbaşkanı’nın hem ilimize hem de diğer vilayetlere ziyaretleri hakkındaki görüşünü şöyle aktarmış: “Kongrelerde kuruluş dönemi ilgisini yaşıyoruz. Müthiş bir heyecan var. Yağmur, yaş altında millet toplanıyor. Çok memnunum”. Gerçekten de Ak Parti’de kuruluş yıllarındaki heyecan ve coşkuyu andıran görüntüler yaşanıyor.

Bundan 18 yıl önce, 2000 yılı Temmuz ayında Erdoğan’ın cezaevinden çıktıktan sonra ilimize yaptığı ilk ziyareti de çok iyi hatırlıyorum. O ziyareti görüntüleyen tek muhabirdim. Büyükşehir Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve ilimizde parti teşkilatının kuruluşuna katkı sağlayan isimlerle Yeni Gölcük Yolu üzerinde Mehmet Çoban’ın sahibi olduğu Çoban-Pen’de bir araya gelmişti.

Erdoğan’a “Muhtar bile olamaz” denilen bir dönemdi. Erdoğan’ın çevresindeki o isimlerin gözlerindeki kararlılık, 27 Ocak’ta o miting alanındaki kalabalıkta da görülüyordu. Belki de bu yüzden olsa gerek, Cumhurbaşkanı 18 yıl önceki gibi son ziyateri de yine Başkan Karaosmanoğlu’nun evinde akşam yemeği ile sonlandırdı.

Ak Parti’nin kuruluş yıllarındaki havayı tekrar yakalaması elbette çok önemli. Bunda Afrin operasyonun duygusal atmosferinin de etkisi var. Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör örgütlerine karşı verilen amansız savaşta son derece kararlı bir duruş sergiliyor ve tam bir lider gibi davranıyor. Miting meydanında bazıları “Rabia” işaretini nasıl yapacağını şaşırsa da, Erdoğan’ın teröre karşı her sözünde titreyip elindeki Ay-Yıldızlı bayrağı sımsıkı öperek başına koyuyordu.

Seçimlere bir yıl kadar zaman var. Elbette bugünkü atmosfere bakarak gelecek hakkında tahminde bulunmak için henüz erken. Ama bu rüzgarla Erdoğan’ın 2019’da yeniden Cumhurbaşkanı seçilmesi hiç kimse için sürpriz olmayacaktır.

Ancak şunu da belirtmeliyim ki, 16 Nisan halk oylamasında değişen yeni seçim sistemiyle yerel seçimlerin eskisi kadar rahat olmayacağını düşünüyorum. En basiti artık Cumhurbaşkanı milletvekili oylarıyla değil, halk tarafından direkt seçilecek. Seçmenin yerel seçimlerde daha seçici davranması için önünde fırsat olacak. Erdoğan’ın yerel seçimler üzerindeki etkisini artık sadece kendisinin de katıldığı miting alanlarındaki coşkuya bakarak ölçüp, tahminde bulunmak, anketlerde parti araştırması yapmak yeterli olmayacak, adayların da tartıya çıkması gerekecektir.

Her belediye başkanı adayı veya milletvekili adayı, Yahya Kaptan’daki o kalabalığın ne kadarını ben bir araya getirebilirim diye kendine sormalıdır. Bana göre AK Parti’nin bundan sonra üzerinde durması gereken en önemli konu bu olmalıdır.

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer İbrahim GÜRSEL yazıları
Advert
Anket
İzmit Belediye Başkanlığı seçimlerinde hangi adaya oy vereceksiniz?
Azize Sibel Gönül
Fatma Kaplan Hürriyet
Ahmet Özen
Hülya Yıldırım
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.5456 TL 5.5235 TL
Euro
EURO
6.2837 TL 6.2586 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA